NATO Zirvesi öncesi ABD'den Türkiye açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 14 Haziran'daki NATO Zirvesi öncesi Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birbirini çok iyi tanıdığını söyleyen Sullivan, önümüzdeki hafta kapsamlı bir görüşme yapılacağını söyledi.

F5HABER F5HABER

Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile önümüzdeki hafta yapacağı görüşmede Doğu Akdeniz, Suriye, insan hakları ve Afganistan'ın yanı sıra Washington ve Ankara arasındaki bazı farklılıklarla nasıl başa çıkılacağı da dahil olmak üzere kapsamlı bir görüşme yapılacağını duyurdu.

Sullivan, gazetecilere verdiği brifingde, "Başkan Biden, Erdoğan'ı çok iyi tanıyor. İkisi birlikte çok zaman geçirdiler ve ikisi de gerçekten ilişkileri tüm genişliğiyle gözden geçirme fırsatını dört gözle bekliyorlar." dedi.

Biden ile Erdoğan’ın iki ülke ilişkilerini ilk kez liderler düzeyinde karşılıklı ele alacağı Brüksel’deki buluşmada, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi, F-35 programından çıkarılması ve ABD'nin YPG/PKK terör örgütüne yaptığı yardımlar gündemde.

SONRAKİ HABER