Mutasyonlu virüs 3 eyalete sıçradı! ABD'de vaka sayısında büyük artış

ABD, küresel salgından en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Vaka sayısı 20 milyonu geçti. Ülkede son 4 gündür ortalama 3 bin 500'den fazla kişi hayatını kaybediyor. Mutasyona uğramış virüs de Colorado ve Kaliforniya'nın ardından Florida'ya sıçradı.

F5HABER F5HABER

Amerika Birleşik Devletleri küresel salgında yeni yıla yeni bir rekorla girdi.

John Hopkins Üniversitesi'nin derlediği verilere göre ülkede vaka sayısı 20 milyonu geride bıraktı.

Bu sayı, 10 milyondan fazla vakayla dünyada ikinci sırada bulunan Hindistan'ın neredeyse 2 katı. Dünyadaki toplam 83 milyon vakanınsa yaklaşık 4'te biri. 

Virüs kaynaklı ölümler de yeniden artışta. Geçtiğimiz hafta günlük bin 500 civarında yaşanan ölümler son 4 günde zirve yaptı. Günlük ortalama 3 bin 500'den fazla ölüm yaşandı. Ölümlerin 3'te biri Kaliforniya, Teksas ve Pensilvanya'da kayıtlara geçti.

Ülkede bir yandan da mutant virüs endişesi hakim. İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan yeni tür, Colorado ve Kaliforniya'nın ardından Florida'ya da sıçradı.

Yakın zamanda seyahat geçmişi olmayan, 20'li yaşlarında bir erkek, Amerika Birleşik Devletleri'nde bilinen üçüncü mutant virüs vakası olarak kayıtlara geçti.

Ülkede tespit edilen vakaların hiçbirinde seyahat geçmişi olmaması, virüsün kişiden kişiye bulaştığını gösteriyor. Uzmanlar yeni türün muhtemelen ülkenin başka yerlerine de yayıldığını belirtiyor.

SONRAKİ HABER