Maymun çiçeği iki ülkede daha tespit edildi! Birisi Türkiye'nin komşusu

Maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ediyor. Son olarak Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ilk maymun çiçeği vakaları tespit edildi. Türkiye'nin komşusu Bulgaristan'da da maymun çiçeği virüsü görüldü.

F5HABER F5HABER
Maymun çiçeği iki ülkede daha tespit edildi! Birisi Türkiye'nin komşusu

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ilk maymun çiçeği vakasının tespit edildiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Joe Phaahla, yaptığı açıklamada, ülkede ilk kez bir maymun çiçeği vakasının rapor edildiğini söyledi.

Phaahla, virüsün tespit edildiği 30 yaşındaki hastanın seyahat geçmişi bulunmadığını belirterek hastanın, Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NICD) tarafından müşahede altına alındığını kaydetti.

Maymun çiçeğinin ciltte kabarcıklar şeklinde kendini gösteren, genellikle hafif seyreden ve yüzde 1 ölüm oranına sahip bir hastalık olduğunu dile getiren Phaahla, bu hastalığın daha önce Afrika ve Batı ülkelerinde de rapor edildiğini hatırlattı.

BULGARİSTAN'DA İLK VAKA

Türkiye'nin komşusu Bulgaristan da ilk vakanın tespit edildiğini duyurdu. Son verilere göre; maymun çiçeği görülen ülke sayısı 44'e ulaştı. Dünya genelindeki toplam vaka sayısı ise 3 binden fazla.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere 2'ye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

SONRAKİ HABER