» » F5HABER »

İsrail Batı Şeria'ya asker sevkiyatına başladı

ABD'nin Kudüs provokasyonu sonrasında İsrail ordusu Batı Şeria'ya takviye asker gönderiyor. Öte yandan Batı Şeria'nın Nablus kentindeki dükkânlar kepenk açmadı.

İsrail Batı Şeria'ya asker sevkiyatına başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyayı ayağa kaldıran "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyoruz" açıklamasının ardından bölgede tansiyon yükseldi. Filistin'in cephesinden gelen ABD ve israil'e karşı intifada (başkaldırı) çağrılarının ardından İsrail ordusunda hareketlilik başladı.

AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatı yaptığını duyurdu. İsrail ordusunda yapılan açıklamada, "Yapılan askeri durum analizine göre, Batı Şeria bölgesine çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı alındı" ifadesi yer aldı.

Amerika Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını protesto etmek için Filistin halkı ve yetkililer işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'da genel greve gitti.

Kepenkler indirildi

Kudüs'ün en işlek caddeleri Zehra ve Selahaddin başta olmak üzere tarihi Eski Şehir bölgesindekiler de dahil olmak üzere dükkânlar kepenk açmadı.

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria'da da özel iş yerlerinin yanı sıra devlet kurum ve kuruluşları da mesaiye ara vererek bugün greve gitti.

Üniversite ve okulların da tatil edildiği Batı Şeria'da sokaklar boş, dükkânlar ve diğer tüm ticari işletmeler kapalı.