Hollanda Temsilciler Meclisi üyesi Wilders'in Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımına soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik paylaşımı dolayısıyla Hollanda Temsilciler Meclisi üyesi Wilders hakkında soruşturma başlatıldı.

F5HABER F5HABER

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik paylaşımı nedeniyle Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Başkanı Geert Wilders hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, "Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi Geert Wilders'in 15 Şubat'ta  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında fotoğraf ve yazılı hareket içeren Twitter paylaşımlarından dolayı soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: BU FAŞİST, 2. DÜNYA SAVAŞI ZAMANINDA YAŞASA NAZİ OLURDU

Geert Wilders'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan sözlerine Ankara'dan tepkiler gecikmedi.

Sosyal medyadan açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Cumhurbaşkanımıza saldıran bu faşist, 2. Dünya Savaşı yıllarında yaşasa, şimdi lanetle anılan bir Nazi olurdu. Bu çağda ve bu zamanda Hollanda’da yaşıyor ve insanlık düşmanı çirkin bir faşist oldu" ifadelerini kullandı.

Wilders'in elinde imkan olsa masum göçmenleri öldürecek bir katil adayı olduğunu da vurgulayan Çelik, "Bu faşistin ölümden kaçan göçmenlere kucak açma siyasetinin lideri Cumhurbaşkanımıza saldırması doğaldır" dedi.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: TÜRKİYE HER ZAMAN TERÖRÜN VE AŞIRICILIĞIN KARŞISINDADIR

Wilders'e bir tepki de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Türkiye ve Avrupalı Türklerin her zaman terörün ve aşırıcılığın karşısında olduğunu vurgulayan Altun, "Aksini iddia etmek, ırkçılığa ve İslamofobi'ye hizmet etmektir" ifadelerini kullandı.

Wilders'in yaptığı hiçbir açıklamanın ağırlığı olmadığının da altını çizen Altun, "Asıl tehlike, Avrupa'nın sözde ılımlı hükümetlerinin onların fikirlerini paylaşmalarıdır" dedi.

SONRAKİ HABER