Dünya Sağlık Örgütü'nden 200 milyon kişi için uyarı

Dünya Sağlık Örgütü Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle kıtadaki gıda krizinin daha da kötüleştirdiğini belirterek, "200 milyon kişinin halihazırda yeterli gıdaya ulaşamıyor" dedi.

Takip et

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının kıtada yetersiz beslenen 200 milyondan fazla kişinin durumunu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

"COVİD-19 DURUMU DAHA DA KÖTÜLEŞTİRDİ"

Moeti, telekonferans yoluyla yaptığı basın brifinginde, Afrika'daki gıda güvenliğinin acil bir durum olduğunu ifade ederek, yetersiz beslenenlerin bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olduğunu vurguladı. 200 milyon kişinin halihazırda yeterli gıdaya ulaşamadığını aktaran Moeti, "Covid-19, durumu daha da kötüleştiriyor." dedi.

"SEÇİMLER YAPILABİLİR"

Moeti, temel gereksinimlerin karşılanmasının devam etmesi gerektiğine işaret ederek, Birleşmiş Milletler'in yaptığı son raporda, AIDS'e yönelik çalışmaların durması halinde 6 ayda yarım milyon kişinin ölebileceğinin ortaya konulduğunu kaydetti.

Salgının seçimlerin ertelenmesine ilişkin bir tartışmayı da beraberinde getirdiğine değinen Moeti, "Bazı ülkelerin uygun koşulları sağlayarak seçimleri yaptığını gördük, demek ki yapılabilir." değerlendirmesinde bulundu.

AFRİKA ÜLKELERİNDE ŞİMDİYE KADAR 2 BİN 500 KİŞİ ÖLDÜ

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Afrika ülkelerinde şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti, 70 binden fazla vaka bildirildi.

SONRAKİ HABER