için kaldı

'BioNTech-Pfizer aşısı 12-15 yaşındakiler üzerinde yüzde 100 etkili'

Türkiye'ye bugün 2.8 milyon doz gelen Pfizer/BioNTech aşısının ABD'de yapılan deneylerde, aşının 12-15 yaş arasında son derece etkili olduğu belirlendi.

F5HABER F5HABER

Almanya merkezli BioNTech ile ABD merkezli Pfizer'in geliştirdiği koronavirüs aşısının ABD'de yapılan deneylerinde, aşının 12-15 yaş arasında son derece etkili olduğu, klinik deneylerde aşı olan çocukların hiçbirinde enfeksiyon görülmediği açıklandı.

Aşının çocuklarda son derece etkili ve güvenli olduğu gözlemlenirken, Pfizer'ın yöneticisi, gelecek yıl okulların açılmasından önce çocukları aşılamayı umduklarını belirtti. 

Aşı olan 12-15 yaş arası çocukların hiçbirinin enfeksiyona yakalanmamasıyla yüzde 100 etkililik oranı yakalanırken, bunun ailelerin normal hayata dönüşü açısından kritik bir gelişme olduğu belirtildi.

Pfizer aşısının 16 yaş grubunda da kullanılmasına onay verilirken, okul çağındaki gençlerde ilk belirtilerinin nasıl olacağı yönünde yeni çalışmalar yapılacak. 

Yine 12-15 yaş grubu arasındaki 2 bin 260 gence uygulanan aşının yalnızca 18'inde plasebo etkisinin görüldüğü ifade edildi. 

ABD ilaç şirketi Pfizer, geçtiğimiz hafta Alman ortağı BioNTech'le, 6 ay ile 11 yaş aralığındaki çocuklarda yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı denemelerine başlandığını duyurmuştu. Aşının 1. ve 2. faz denemelerde güvenlik için 10, 20 ve 30 mikrogram halinde 144 katılımcı üzerinde uygulanacağı aktarılan açıklamada, 3. faz denemelerde ise 4 bin 500 kişi üzerinde aşının tolere edilebilirliği ve bağışıklık sistemine tepkisinin test edileceği bildirilmişti. 

SONRAKİ HABER