ABD basını Ukrayna savaşınının son durumunu yorumladı: Batı yorgunluk gösteriyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar küresel ekonomide ciddi etkiler bırakıyor. ABD basınında çıkan bir yazıda Batı ülkelerinin artık yorgunluk gösterdiğinin altı çizildi. Öte yandan savaş nedeniyle artan enerji fiyatları ve yeni göç dalgası beklentisi Avrupa'da endişelere neden oluyor.

F5HABER F5HABER
ABD basını Ukrayna savaşınının son durumunu yorumladı: Batı yorgunluk gösteriyor

Rusya'ya yaptırımlar nedeniyle Batılı ülkelerin yaşadığı endişe yeniden gündeme geldi. Ortaya çıkan tablo için "Ukrayna yorgunluğu" denildi. Geçtiğimiz günlerde üç ülkeden, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e üst düzey ziyaret gerçekleştirildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile görüştü.

"BATI YORGUNLUK GÖSTERİYOR"
Washington'ın yanı sıra Avrupa'nın en büyük üç ekonomisinin liderleri, çatışmaların ilk günlerine kıyasla Kiev'e destek konusunda yeterli çabayı göstermedikleri için eleştiriliyor.

Böyle bir dönemde, yapılan ziyaretlerle tepkiler dindirilmeye çalışılırken, ABD basınından Los Angeles Times, "Ukrayna'daki savaş, irade ve ekonomik acı savaşı. Batı, yorgunluk gösteriyor." diye yazdı.

AVRUPA'YA YENİ GÖÇ DALGASI TEHLİKESİ
Avrupa'nın yanı sıra ABD'de de artan gıda ve enerji fiyatları hatırlatılarak, endişelerin enflasyonun ötesine geçtiği belirtildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'un, Rusya'nın Ukrayna'nın tahıl ihracatına uyguladığı ablukanın küresel ekmek savaşının fitilini ateşleyerek, Afrika'da kıtlık ve Avrupa'ya yönelen yeni bir göç dalgasını tetikleyebileceği konusunda uyardığı belirtildi.

"UKRAYNA YORGUNLUĞU"
Yazıda, "Rusya'ya yönelik yaptırımlarla ilgili sorun, yaptırımlar ancak bize de zarar verirse işe yarayacak olmalarıdır." denildi.

Ekonomik tablonun, ABD liderliğindeki Rusya'ya karşı yaptırım kampanyasına katılan Avrupa hükümetleri için siyasi sorunlara neden olduğu belirtilerek, bu durumdan "Ukrayna yorgunluğu" şeklinde bahsedildi.

"AVRUPA'NIN ACIYA TOLERASNI ÇOK DÜŞÜK"
İtalya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Direktörü Nathalie Tocci'nin, "Yaptırımların acısı, elbette Rusya'da Batı'dakinden çok daha fazla. Ama bizim acıya toleransımız daha düşük.

Öyleyse soru, hangi eğrinin daha dik olduğu: Rusya'nın savaşma kabiliyeti mi yoksa bizim ekonomik acıya dayanma kabiliyetimiz mi?" şeklindeki görüşlerine yer verildi.

"ZELENSKİY'NİN EN ÇOK İSTEDİĞİ ŞEYİ SAĞLAMADILAR"
Öte yandan Avrupalıların çoğunun, savaşın başlaması konusunda Rusya'yı suçladığı, ancak söz konusu kıtanın bu konuda ne yapılacağı konusunda bölünmüş durumda olduğuna dikkat çekildi.

Macron, Scholz ve Draghi'nin, açıklamalarında Ukrayna'ya destek ifadeleri kullandığı anımsatılarak, "Üçlü, Zelensky'nin en çok istediği şeyi sağlamadı: yeni silahların hızlı teslimatı." denildi.

"BAHİSLER YÜKSEK OLACAK"
Ayrıca, "Bahisler yüksek olacak. Avrupa ve ABD liderleri, Ukrayna uğruna ekonomik fedakarlıklara katlanmak için halklarını bir araya getirebilir mi? Yoksa bu sadece Putin'in kazanabileceği bir rekabet mi?" ifadeleri kullanıldı.

SONRAKİ HABER