» » DÜNYA EKONOMİ »

Profesörlere muayene olmak artık ücretli!

Tam Gün Yasası'nın ardından kaldırılan profesör ve doçent ünvanlı hekimlere ödenen fark ücreti geri getiriliyor.

Profesörlere muayene olmak artık ücretli!

Üniversite hastanelerinde profesör ve doçent ünvanlı hekimlere ödenen fark ücreti geri getiriliyor. Her türlü tedavide doçentlerde üst sınır 60 Türk Lirası, profesörlerde 100 lira olacak. Tam Gün Yasası'nın ardından profesör ve doçent ünvanlı hekimlere ödenen fark ücreti kaldırılmıştı.

YATAN HASTADAN KATILIM PAYI ALINACAK

Bugün gazetesinin haberine göre borç yükü altındaki üniversite hastanelerine nefes aldırması planlanan düzenlemede son sözü Bakanlar Kurulu söyleyecek. Düzenleme hayata geçirilirse üniversite hastanelerindeki tedavilerde hastalar ek ücret verecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, hoca farkının geri getirilme gerekçesini "Her başı ağrıyan profesör ve doçente gidiyor. Ağır ve özellikli hastalara aynı zamanda bilimsel araştırmalara hocalar vakit ayıramıyor" sözleriyle açıkladı.

Öte yandan geçen yıl kanunla yapılan yatan hastalardan katılım payı alınması uygulamasının da yeni yıldan itibaren uygulamaya geçeceği belirtildi. Hastanede yatarak tedavi gören vatandaşlardan yapılan harcamanın yüzde 1'i kadar katılım parası tahsil edilecek. Hastayı koruma adına ağır ameliyatlarda çok fazla ödeme yapılmaması için asgari ücret tavanı koyuldu. Örneğin 100 bin liralık ameliyat olan bir vatandaştan 1.000 lira yerine net ücret olan 701 TL alınacak.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.dunyaekonomi.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DÜNYA EKONOMİ internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat