Dikilililer arıza nedeniyle 4 gündür susuz

İzmir'in turistik ilçelerinden Dikili'de, İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (İZSU) atık su terfi hattında meydana gelen arıza nedeniyle geçen perşembe gününden itibaren su kesintisi yaşanıyor. Ekipler arızayı gidermek için çalışmalarını sürdürürken, halk da su ihtiyacını çeşme ve tankerlerden karşılıyor

Dikilililer arıza nedeniyle 4 gündür susuz - Sayfa 1

Dikili'de halk geçen perşembe akşamından bu yana su kesintisi nedeniyle zor anlar yaşıyor. İlçenin merkezini oluşturan Gazipaşa, İsmetpaşa, Salimbey ve Cumhuriyet mahallelerindeki hanelere İZSU'nun atık su terfi hattındaki arıza sebebiyle su verilemezken, hayk su ihtiyaçlarını mahalleleri gezen tanker ve çeşmelerden gidermeye çalışıyor. İZSU ekiplerinin arızayı gidermek için çalışmaları devam ediyor. İlçedeki çeşmeye su doldurmaya gelen Hayrettin Çalışkan (73), "Evlerde bir damla su yok. Bulaşık dahi yıkayamıyoruz. Ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Ben de su doldurmaya geldim. Dikili'de en büyük sorun su. Saatlerce çeşmede su doldurmak için bekliyoruz. Denizden çıktıktan sonra duş alamıyoruz" dedi.

115
Dikilililer arıza nedeniyle 4 gündür susuz - Sayfa 2

'TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Dikili'de yazlıkçı olan Zeynep Buksur da susuzluk sebebiyle zor durumda olduklarını söyledi. Buksur, "Son bir aydır bu 2'nci büyük su kesintisi oldu. Geçtiğimiz perşembe günü sular kesildi ve akmıyor. Zor durumdayız. İçme suyunu marketten alıyoruz ama diğer ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Hava da çok sıcak. Taşıma suyla değirmeni döndürmeye çalışıyoruz. İZSU'nın internet sitesinde kesintilerin devam edeceği belirtiliyor ancak suyun ne zaman geleceği hakkında bir açıklama yok. Dün akşam saatlerinde birkaç saatliğine su aktı. Ancak çamurlu aktığından dolduramadık. Yetkililere ulaşmakta da zorlanıyoruz. Tuvalet ihtiyacımızı gidermek için bahçe suladığımız kuyu suyunu kullanıyoruz. O da çok kötü kokuyor ama başka çaremiz yok" ifadelerini kullandı.

215
Dikilililer arıza nedeniyle 4 gündür susuz - Sayfa 3

Evlerinde bulunan kuyu suyunu kullanmak zorunda kaldıklarını belirten Hüdaverdi Buksur, "Normalde sadece bahçe için suladığımız kuyu suyunu kullanmak zorunda kaldık. O su da lağım kokuyor. Ancak yapacak bir şeyimiz de yok. İnsanlar yazlıklarına gelmişler ama duş alamayacakları için denize gidemiyorlar. Hava sıcaklığından dolayı günde en az 1 kez duş almak gerekiyor ama onu yapacak suyumuz yok" dedi.

315
Dikilililer arıza nedeniyle 4 gündür susuz - Sayfa 4

'HER YER KUPKURU'

Zor günler yaşadıklarını dile getiren Cemile Karabulut (79) ise şöyle konuştu:

415