» » CNNTÜRK »

Fethullah Gülen'den "2004'te MGK'da cemaati bitirme kararı alındı" açıklaması

Fethullah Gülen, Taraf gazetesinde yayımlanan "2004'te MGK'da cemaati bitirme kararı alındı" haberine ilişkin, "Şimdi denen, edilen şeylerle şahsen benim kolum, kanadım kırıldığı gibi, dilime de bir kilit vuruldu" açıklaması yaptı.

Fethullah Gülen'den '2004'te MGK'da cemaati bitirme kararı alındı' açıklaması

Gülen, bugün AK Parti hükümetinin dershaneleri kapatma kararının arkasında 2004'te alınan MGK kararlarının delil olduğunu iddia ederek, "Şimdi denen, edilen şeylerle şahsen benim kolum, kanadım kırıldığı gibi, dilime de bir kilit vuruldu" dedi.

"Sineye çektiğimiz şeyler var"

Herkul.org sitesinde yayımlanan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Sineye çektiğimiz, ama zatında hazmedilemeyen şeyler var. Sabrın gereği, onları sineye çekiyorsunuz, yutkunuyorsunuz; çok rahat olan insanlar gibi hemen boşalmayı düşünmüyorsunuz. Çünkü boşaldığınız zaman, çoklarını kırıp geçirmeniz, rencide etmeniz söz konusu. Başkalarını kırmayayım diye, hazmedilmeyecek şeyleri atıyorsunuz içinize; bu defa siz kırılıp dökülüyorsunuz. İşin aslı bu."

"Defaatle boğazlandık "

Konuşmasında "her şey hakkında iyi niyetli düşünmenin kurbanı" olduklarını ileri süren Gülen, "Bu mevzuda defaatle boğazlandık' diyebiliriz" dedi.

"On defa gözlerini silip yeniden bakmaya gerek yok"

Hz. Muhammed'in iyi niyetli düşünme tavsiyesine uyduklarını anlatan Gülen, İmam Hadimi adlı bir din adamının "bir inananı fuhuş işlerken bile görsen hemen hükmünü verme" şeklindeki sözlerini örnek göstererek, şunları söyledi:

"Hazreti İmam'ı çok severim, ona karşı derin hürmetim vardır ama bu sözlerini fazla bulurum. Zira, on defa gözlerini silip yeniden bakmaya ve o işi tahkik etmeye hiç gerek yoktur."

"CD'ler oluşturmak bir müminin yapmaması gereken şeyler"

Gülen, "CD'ler oluşturmak" konusuna da değindiği konuşmasında, "Öyle bir durumda bile olsa, insanlar hakkında hüsn-ü zan etmeli. CD'ler oluşturmak, chiplere değişik şeyler yüklemek, bazı kimselerin haysiyet, şeref, namus ve iffetiyle alakalı bazı şeyleri teşhir etmek suretiyle onları yıkmak ve devirmek, bir mü'minin yapmaması gerekli olan şeyler; caiz olmayan şeylerdir bir mü'min için" şeklinde konuştu.

Hazreti Muhammed'den konuşmasında bir örnek veren Gülen, "Efendimiz, işledikleri günah sonrası, suçlarını itiraf ederek Allah'ın huzuruna temiz olarak gitmek isteyen Mâiz ve Gâmidiyeli kadın için şöyle böyle bir mahmil bularak, 'Dön, git, Allah'ın affetmeyeceği günah yoktur' demiş ve tevbe yolunu göstermiş" dedi.

 

"Değişik komplolar oluşturulmuştur"

Yeni değil, kadimden bu yana sizin yaptığınız bu şeylere karşı değişik komplolar oluşturulmuştur. Ta Pîr-i Mugan döneminden itibaren, bir taraftan iyilik adına açılımlar sergilerken, bir taraftan da birileri tarafından çelmeye, el-enseye maruz kalmışsınızdır. 2004'te de bir dayatma olmuş. Eğer daha sonra birileri tarafından 'Ben kaç defa bu mevzuda bakanları değiştirdim, bu işi yapın filan diye…' Sürç-ü lisan kabilinden mi, sağlam mülahazaya alamama kabilinden mi, bu mesele böyle tekerrür edip durmasaydı.. O gün alınan kararların bir sonucu olarak, bugün bu meselenin üzerine gelme duygusu olmasaydı.. Maşerî vicdanda böyle algılanma olmasaydı.. Bütün maşerî vicdan meseleyi şimdi öyle algılıyor; 'Demek ki o zaman öyle karar verilmiş, sonra ard arda bunlar sürekli, o mevzudaki vazifelileri değiştirerek hep bu işin üzerine gitmişler' şeklinde.. Ama bunlar denmeseydi, hüsn-ü zannımın gereği şuydu: 'Bu mesele konjonktüreldi. O günün şartlarını bilmiyoruz, hadisenin içinde değildik ki biz o hadiseyi arka planıyla görelim, felsefesiyle değerlendirelim' derdim. Devamı, temadisi olmasaydı, meseleye öyle bakardım. Ama o mevzuyu te'yid eder mahiyette beyanların verilmesiyle, öyle bir mesele karşısında, maşerî vicdan karşısında da bana diyecek bir şey kalmıyor."

"Benim kolum kanadım kırıldı, dilime kilit vuruldu"

Taraf Gazetesi'nin haberiyle ortaya çıkan 2004'teki MGK kararını konuşmasında değerlendirmeyi sürdüren Gülen, şöyle konuştu:

"Ben yoksa o meseleye nasıl bakardım biliyor musunuz? Hudeybiye Sulhu gibi bakardım. Derdim ki: "O mevzuda problem çıkarmamak için, bütün bütün o mevzuyu negatif hale getirmemek için, fonksiyonu yitirmemek ve bertaraf edilmemek için muvakkaten bir tavizden ibaretti bu. Fakat sonra meselenin üzerine gidilmemek suretiyle, mesele pozitif olarak değerlendirildi." Bu nazarla bakar, işi hüsn-ü zanla yumuşatır ve maşerî vicdana da meseleyi öyle duyurmaya çalışırdım. Şimdi denen, edilen şeylerle şahsen benim kolum, kanadım kırıldığı gibi, dilime de bir kilit vuruldu. O gün öyle dendi, arkadan da ısrarla işin üstünde duruldu; "Atılan o imzaların hakkını yerine getirin!." falan.. gibi, sürç-ü lisan değilse, bir zuhul değilse, bu mevzuda birilerinin dürtüleriyle söylenmiş sözler değilse şayet.. Bu şunu-bunu değil, benim kolumu-kanadımı kırdı.. Buradaki hüsn-ü zan sistemimi kullanmama mani oluyor. Her şeye rağmen ben düşünüyorum; 'Acaba bunu bile nasıl bir hüsn-ü zan yorumuna bağlayabilirim?' Bir şey bulamadım şu ana kadar…"

Gülen konuşmasında, Türkiye'nin esas probleminin okullardaki içki, sigara, uyuşturucu olduğunu söyledi.

Konuşmasında, olumsuzlara karşılık verirken kendi tavır ve davranışlarında kötü niyet taşımamalarını salık veren Gülen, "tedbirli ve temkinli olmalıyız" diye konuştu.

"Sükût çağrısı yapan dostlarımıza deseniz ki: şu meselede siz de sussanız ya!"

"Bazı dostlarımız sükût çağrısı yapıyorlar" diyerek kendilerini teskin etmeye çalışanlara da mesaj veren Gülen, "O bazı dostlarımıza deseniz ki, 'Şu meselede siz de sussanız ya!..' Bakın ne derler: 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" şeklinde konuştu.

"Susmak dilsiz şeytanlıktır"

Yaptığınız şeylerde Allah'ın sevmediği, Peygamber'in kabul etmediği/etmeyeceği ve milli değerlerinize ters ne vardır? Üniversite hazırlık kurslarınızda uyuşturucu, sigara, alkol mü kullanılıyordur? Bohemlik mi yapılıyordur? Bunlar yapılıyorsa, ben de öyle derim, 'Kapılarına kilit vurun, çekilin, iyilik yerine kötülük yapıyorsunuz siz!..' Eğer bunlar yok da, kendi toplum değerlerinize bir yürüyüş varsa şayet, bu haktır; bundan dönmek, nâhak bir şey olur. O zaman böyle bir mevzuyu müdafaa etmede susmak dilsiz şeytanlıktır. Kuvvet hakta olmalı, hak kuvvette değil. Kuvvet hakka tâbi olmalı. Kuvvetin en önemli derinliği, hakkı temsil etmesine bağlıdır. 'Kuvvet bende!..' diye, 'ben her şeyi yaparım' mülahazası çok defa insanı nâhak (haksız, gereksiz) şeylere sevkedebilir."

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.cnnturk.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında CNNTÜRK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.