Çinli uzman açıkladı! Koronavirüste korkutan değişim

Çinli bir uzman, dünyaya diz çöktüren koronavirüs (covid-19) salgınıyla ilgili şoke eden açıklamalarda bulundu. Çin'in kuzeydoğusunda bulunan eyaletlerde yeniden ortaya çıkan koronavirüsün Wuhan'da ortaya çıkan virüsten farklı olduğunu anlatan Çinli uzman, virüste meydana gelen yeni ve korkutucu değişimleri açıkladı. İşte tüm detaylar...

Çinli bir uzman, Çin'in kuzeydoğusunda bulunan eyaletlerde yeniden ortaya çıkan koronavirüsün (Covid-19) yeni vakalarda farklı seyrettiğini ve virüsün kuluçka süresinin uzadığını belirtti.

Çin'in acil tıp doktorlarından Qiu Haibo, koronavirüsü kontrol altına aldığı belirtilen Çin'in kuzeydoğusunda yer alan Jilin ve Heilongjiang eyaletlerinde yeniden görülen virüsün bölgedeki vakalarda farklı seyrettiğini belirtti. 

115

Çin devlet kanalına konuşan Haibo, hastalığın temel semptomları arasında kabul edilen yüksek ateşin nadiren görüldüğünü, aynı zamanda virüsün birden fazla organdan ziyade akciğerlere zarar verdiğini söyledi. 
 

215

VİRÜSÜN KULUÇKA SÜRESİ UZADI 
Koronavirüsün 14 ile 21 gün arasında süren kuluçka süresinin uzadığını belirten Qiu Haibo, "Jilin ve Heilongjiang eyaletlerinde virüsün kuluçka süresi Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüsten farklı olarak daha uzun sürüyor" dedi.

Haibo bu nedenle enfekte kişileri virüs yayılmadan tespit etmenin zor olduğunu ifade etti.

315

VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRADIĞI KESİN DEĞİL 
Hong Kong Üniversitesi profesörü Keiji Fukuda ise, Teoride genetik yapıdaki bazı değişiklikler virüsün yapısında veya nasıl davrandığında değişime yol açabilir.

Fakat birçok mutasyon, fark edilebilir değişimlere yol açmaz diye konuştu. (DHA)

415