» » Büyüyen Türkiye »

2B arazilerinde yeni indirim

Tarım için kullanılan 2B arazilerinin satış fiyatının, rayiç bedelin yarısı üzerinden hesaplanmasına karar verildi.

2B arazilerinde yeni indirim

Tarımsal lan statüsündeki 2B arazilerine üyzde 50 indirim sağlayan teklif yasalaştı. Buna göre çiftçiler, tarım ve hayvancılık için kullandıkları 2B arazilerini yarı fiyatına alacaklar. Tarla, mandıra, sera ve ağıl ile kümes arsaları hak sahiplerine, rayiç bedelin yüzde 70'i yerine yüzde 50'si üzerinden satılacak.

Tarım alanı olarak kullanılan arazilerin satışında peşinata da indirim yapıldı. Üzerinde yapı bulunmayan yerler için yüzde 10 peşinat ödeyecek. Peşinatın en geç 3 ay içerisinde yatırılması istenecek. Bununla birlikte taksitlerinde vadeleri uzatıldı. Buna göre eğer arazi, belediye ve mücavir alan sınırları dışındaysa faizsiz 6 yıl 12 eşit taksit yapılacak. Değilse 5 yıl 10 eşit taksit uygulanacak.

Yapılan bu değişikliğin suistimal edilmesi ihtimaline karşı da önlem alındı. Buna göre yarı fiyatına alınan arazinin tarım için kullanılmadığı ortaya çıkarsa, aradaki yüzde 20'lik fark, faiziyle tahsil edilecek.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.buyuyenturkiye.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında Büyüyen Türkiye internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.