» » DHA »

Zeytin Fiyatı 5 Lira 10 Kuruş Olarak Belirlendi

Zeytin Fiyatı 5 Lira 10 Kuruş Olarak Belirlendi

MARMARA Zeytin Tarım Satış Kooparatif Birliği (Marmarabirlik), kilobaşına 200 tane gelen sofralık zeytinin fiyatını 5 lira 10 kuruş olarak belirledi. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2011- 2012 nihai fiyatların, zeytin üreticisinin mağduriyetini gidermek için, birliğin tüm koşulları zorlanarak alındığını söyledi.

Marmarabirlik, 2011- 2012 ürün alım kampanyası avans fiyatlarını nihai fiyata dönüştürerek, kiloda 200 tane gelen sofralık zeytini fiyatının 5 lira 10 kuruş, 440- 460 taneye denk gelenin de 2 lira olarak belirledi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2011- 2012 kampanya dönemi için belirlenen nihai fiyatların, zeytin üreticisinin mağduriyetini gidermek için, birliğin tüm koşulları zorlanarak alındığına dikkat çekti. Asa, üreticilerin mağduriyeti nedeniyle alınan bu kararla ileri ki dönemlerde kooperatife olan bakış açısının değişmesi gerektiğini kaydetti.

Ortakların kooperatiflere sahip çıkmasını isteyen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı, "Her kampanya döneminde, tek taraflı fiyat politikasının olmaması gerekir. Böyle bir beklentiye de girilmemeli. Bu fiyatlar önümüzdeki yıla ilişkin de beklenti yaratmasın. Marmarabirlik olarak hem sofralık, hem de yağlık ürünlerde gerekenin yapıldığına inanıyoruz. Marmarabirlik'in de ayakta durması gerekir. 2010 az yılı, afet yılı, 2011 var yılı, afet yılı. Marmarabirlik üreticinin yarasını sarmaya çalışıyor. Kullanılabilecek tüm imkanlar kullanıldı. 2012 yılını da Marmarabirlik'in taze alımlarında kar edeceği yıl olarak bekliyoruz" diye konuştu.

YILBAŞI ÖNCESİ 11 MİLYON ÖDEME

Marmarabirlik Başkanı Asa, kampanyanın açılışında, gelişen şartlara göre sistemde değişiklik yapacaklarını da vurgulayarak, üreticinin durumunu göz önüne alarak nihai fiyatı açıklamayı uygun gördüklerini söyledi.

(DHA - Sebile ÇETİN)

Haberin Alındığı Kaynak» Doğan Haber Ajansı
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DHA internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.