Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den 4 il için 'sarı' kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini bildirdi. Meteoroloji bugün 4 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. İşte MGM 5 günlük hava durumu raporu.

Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den 4 il için 'sarı' kodlu uyarı - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Mersin, Osmaniye, Hatay, Giresun çevreleri ve Adana'nın doğu ilçelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege, Antalya'nın doğusu ile İstanbul'un kuzey çevrelerinde kuvvetli, Balıkesir'in batı kıyı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

110
Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den 4 il için 'sarı' kodlu uyarı - Sayfa 2

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın, Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

210
Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den 4 il için 'sarı' kodlu uyarı - Sayfa 3

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yağışların Kıyı Ege, Antalya'nın doğusu ile İstanbul'un kuzey ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, heyelan, hortum oluşma riski ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

310
Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den 4 il için 'sarı' kodlu uyarı - Sayfa 4

4 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

MGM tarafından Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir için sarı kodlu uyarı verildi. 

SARI KOD NEDİR?

Sarı kod, hava durumu potansiyel tehlikelidir anlamı taşır. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

410