Bu Gözler Konuşmuyor, Haykırıyor..

Bu Gözler Konuşmuyor, Haykırıyor.. 1.resim

1916
Delilik
1916 Eylül'ünde Courcelette Savaşı sırasında bulunduğu siperde savaş bunalımı yaşayan ve şoka girmiş bir asker. "Savaş Bunalımı" terimi Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yoğun bombalama, çaresizlik vb. sebepler nedeniyle yaşadıkları savaş travmasına verdikleri tepki olarak tanımlandı. Panik, kaçma, mantık yürütememe, uyku, sürekli yürüme veya konuşma şeklinde dışa vuruluyordu.
 Kaynak: Line.do

1 22
Bu Gözler Konuşmuyor, Haykırıyor.. 2.resim

Şubat 1943 Yenilgi

Stalingrad Muharebesi sırasında bir Kızıl Ordu askeri, esir aldığı bir Alman askerini tutsakların yanına götürüyor. Savaşta Almanlar kuşatılmış, ısınmak için kullandıkları yakıt ve medikal erzakları çabucak tükenmişti. Binlerce asker donarak, açlıktan ve hastalıktan..

2 22
Bu Gözler Konuşmuyor, Haykırıyor.. 3.resim

3 Nisan 1945 Korku
 
15 yaşında bir Alman askeri: Hans-Georg Henke. Rectenbach, Almanya'da 3 Nisan 1945 tarihinde ABD 9. Ordusu tarafından esir alınıyor. Henke, Luftwaffe (Hava kuvvetleri) anti-hava timinin (Flakhelfer) bir üyesi. Babası 1938 yılında annesi ise 1944 yılında ölmüş, o da hayatta kalabilmek için orduya katılmış. Dünyası başına yıkılmış durumda ve göz yaşlarına engel olamıyor.

3 22
Bu Gözler Konuşmuyor, Haykırıyor.. 4.resim

1945 Yorgunluk

1945 yılında Limburg, Almanya'da Müttefikler tarafından bir Alman esir kampından kurtarılmış Amerikan asker. Tutsaklığı boyunca bir deri bir kemik kalmış olan asker karyolasında tavana bakarken bakışlarının korkutucu ifadesi objektife böyle yansımış.

4 22