Ford ve Tesla'dan işbirliği

Ford, Tesla'nın ABD ve Kanada genelinde 12 binden fazla Supercharger'a (Süperşarja) erişimini sağlayacak bir anlaşma yaptı.

BORSAMATİK BORSAMATİK
Ford ve Tesla'dan işbirliği

Bloomberght'den Hande Berktan'ın haberine göre; iki Amerikan otomotiv firması, şarj teknolojisinde işbirliğine gitti.

Ford, rakibi Tesla'nın şarj teknolojisinden yararlanmak üzere yaptığı işbirliği kapsamında elektrikli araçlarının, ABD ve Kanada genelinde 12 binden fazla Tesla'nın hızlı elektrikli şarj istasyonu Süperşarj'a erişimini sağlayacak bir anlaşma yaptı.

Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, "Tesla Süperşarj ağıyla Ford araçlarını desteklemekten ve ayrıca API erişimi sağlamaktan çok mutluyuz. Öyleyse, bir Ford aracı, Tesla süper şarj cihazında sorunsuz bir şekilde şarj edilebilecek. Esasen fikir şu ki, Tesla Süperşarj ağının duvarlarla çevrili bir bahçe gibi olmasını istemiyoruz. Genel olarak elektrifikasyonu ve sürdürülebilir taşımacılığı destekleyen bir şey olmasını istiyoruz” dedi.

Anlaşma, Tesla'nın süper şarj cihazlarına bir adaptör aracılığıyla erişim sağlamanın çok ötesine geçiyor. Ford, yeni nesil elektrikli araçlarının 2025'ten itibaren Tesla'nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adı verilen şarj bağlantı noktasıyla donatılacağını söyledi. Ford'un ikinci nesil elektrikli araç portföyü bir elektrikli kamyon ve SUV segmentteki araçları içeriyor.

Ford'a göre, NACS bağlantı noktasına sahip Ford ikinci nesil elektrikli araçlar, bir adaptör aracılığıyla CCS şarj cihazlarında şarj etme seçeneğine sahip olacak. Otomobil üreticisi, adaptörün uygun fiyatlı olacağını söyledi ve Ford İcra Kurulu Başkanı Jim Farley, Ford'un abonelikler gibi farklı ödeme seçenekleri sunacağını belirtti. Elon Musk, adaptörün "yüz dolar aralığında" olacağını açıkladı.

Kaynal: Bloomberght

 

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında BORSAMATİK internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER