» » BORSAGÜNDEM »

İMKB-30'un 9 gözde hissesi

Geçen hafta hızlı bir toparlanmayla 80 bin seviyesini zorlayan İMKB'de orta-uzun vadeli yükseliş trendi korunuyor

İMKB-30'un 9 gözde hissesi

Geçen hafta İMKB Ulusal-100 endeksi hızlı bir toparlanma yaşadı. Endeks 76 bin seviyelerinden başladığı haftayı 80 bini zorlayarak tamamladı. Bu hareket analistlere göre, orta-uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiğinin bir göstergesi. Öte yandan, bu süreçte de endeksi büyük, güçlü hisselerin sürükleyeceği ifade ediliyor. Söz konusu hisseler ise daha çok İMKB-30 içinde yer alıyor. Kısacası, İMKB-30 hisselerinin borsanın lokomotifi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Piyasa değeri açısından da İMKB-100 endeksinin yaklaşık yüzde 70'ine karşılık gelen İMKB-30 hisselerindeki hareket, büyük ölçüde piyasanın da yönünü belirliyor.

Endeksin zaman zaman dalgalı bir seyir izlemesine karşın yükseliş trendinin devam ettiğini savunan analistlere göre, yatırımcılar bu dönemde İMKB-30 hisseleri arasından seçim yapabilir. Yüksek işlem hacimleri, likit (kolay satılabilir) olmaları ve istikrarlı getiri gibi avantajlarıyla dikkat çeken bu hisseler orta uzun vadeli alımlar için uygun. Analistlere göre özellikle piyasaların riskli olduğu dönemlerde bu tür hisseler yatırımcılar açısından adeta “güvenli bir liman”. Ancak analistler bunlar arasından doğru seçimler yapılmasının da önemli olduğunu düşünüyor.

Yabancı yatırımcıların da gözdesi olan bu hisseler uluslararası finans literatüründe “blue chip” hisseler olarak tanımlanıyor. “Blue chip”, düzenli kar payı ödeyen, karı sürekli artan, iyi yönetilen ve iyi markalarla temsil edilen şirketleri tanımlamak için kullanılıyor.

Haberin Alındığı Kaynak URL»www.borsagundem.com
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında BORSAGÜNDEM internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
Reklamı Kapat