Bolu'da 'Yerli Tohum Bahçesi'ne ıspanak ekildi

Bolu Belediyesi'nce kurulan Yerli Tohum Bahçesi'nde 200 yıllık geçmişi olan ıspanağın tohumları toprakla buluştu.

Bolu Belediyesi, Karacasu beldesinde bulunan 10 dönümlük alanda yerli tohumların geliştirilmesi ve çoğaltılarak yaygın hale getirilmesi için 'Yerli Tohum Bahçesi' kurdu. Kurulan bahçenin 5 dönümlük alanına domates, fasulye ve yerli sebze fideleri dikildi. 

110

Bahçenin geri kalan 5 dönümlük alanına ise, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın da katılımıyla Kıbrıscık ilçesi Bölücekaya köyünden getirilen 200 yıllık geçmişi olan ıspanağın tohumlarının ekimi yapıldı. 

210

Yapılan ekimin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, "Bir dönem özellikle İsrail’den satın alınan, bir dönem ürün veren, genetiğiyle oynanmış, Türkiye’nin dışa bağımlılığını artıran ve toplumun sağlığını bozan fide ve tohumlarla tanıştık. İnşallah bundan kurtulmak istiyoruz. 

310

Organik tarım konusunda, iyi tarım uygulamaları konusunda çalışmalarımız var. Bu üretimi desteklemek amacıyla bir kooperatif kurduk. Kooperatif şu an şekilleniyor. Hem burası hem de kurmuş olduğumuz kooperatif aracılığıyla binlerce üreticimize doğrudan katkı sağlamak istiyoruz. 

410