Bitcoin'deki yükseliş bir gün bile sürmedi, kripto paralarda düşüş sürecek mi?

Kripto paralarla son 1 yıl içerisinde tanışanlar pek umduklarını bulamadılar. Ekim 2020 ile Nisan 2021 arasında yaşanan büyük rallide Bitcoin'in fiyatı yaklaşık 6 kat artmıştı.

Bu süreçte bazı alt coinlerde çok daha büyük yükselişler yaşanması piyasaya olan ilgiyi artırmış ve yeni katılımcıların kripto varlıklara yönelmesine neden olmuştu.

Yeni yatırımcıların büyük bölümünün beklentisi kısa sürede büyük kazançlar elde etmekti. Geçen yılın nisan ortasında başlayan ve Temmuz 2021'e kadar süren düşüşün ardından gelen tepki alımları her seferinde ‘ralli başlıyor' beklentilerini kuvvetlendirdi.

Ama beklenen olmadı. Bitcoin'de yaşanan ‘testere' trendi alt coinlerde çok daha büyük dalgalanmalara neden oldu.

Hisse gibi hareket ediyor

Altına alternatif olarak ortaya çıkan ve geçmiş yıllarda belirsizlik dönemlerinde ciddi artışlara imza atan Bitcoin'in son aylarda teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq ile korelasyonu yükseldi. Kripto paralar; ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarına başlayıp parasal genişlemede frene basacak olması, Rusya-Ukrayna savaşı gibi gelişmelere hisse senetleriyle aynı yönde tepki verdiği görülüyor. Bu yüksek korelasyonun ne kadar süreceği ya da sürüp sürmeyeceği sorusunun yanıtını şu aşamada vermek zor. Ancak kurumsal yatırımcı sayısının artması ve gelecek regülasyonlar bu korelasyonun devam edebileceği görüşlerini kuvvetlendiriyor.