Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü'den rapor açıklaması: Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğru ancak makale haline getirilmedi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili olarak hazırlandığı ileri sürülen ve Hürriyet'te yayımlanan raporla ilgili olarak açıklama yaptı. "Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğru" diyen Özlü, ancak bunun henüz makale haline getirilmediğini belirtti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bugün Hürriyet gazetesinde yayınlanan 'Türkiye’nin ilk koronavirüs raporu' ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu. Böyle bir çalışmanın yapıldığını ancak makale haline getirildiği ve dergide yayımlandığı bilgisinin yanlış olduğunu söyleyen Özlü, “Bu sadece bir taslaktır” dedi.

117

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde raporun 'The New England Journal of Medicine dergisinin ön baskısında yayımlandığı' öne sürülmüştü.

217

Özlü, kişisel Twitter hesabında şu mesajları paylaştı:

317

"Bugün bir gazetemizde 'Türkiye’nin ilk koronavirüs raporu' başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Böyle bir çalışmanın yapıldığı doğrudur. Ancak bu makale haline gelmemiş ve dergide yayınlanmamıştır.

 

417