Bilim adamları koronavirüsün zayıf noktasını buldu

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadelesini sürdürüyor. Kar amacı gütmeyen biyomedikal araştırma kurumu Scripps Research, koronavirüsün belirli bir bölgesi aşılarla hedeflenebilir hale geldiği tespit etti.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (COVID-19) bugün dünya genelinde yaklaşık 1.5 milyon kişiyi etkilemiş durumda. Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 70 binin üzerinde. 

Salgına karşı çözüm bulabilmek adına dünyanın dört bir yanından bilim insanları da tedavi ve aşı geliştirmek için çalışıyor. Bu anda çalışmalar yürüten kurumlardan birisi de kar amacı gütmeyen biyomedikal araştırma kurumu Scripps Research.

New York Post’ta yer alan habere göre, Scripps Research’te görev alan bilim insanları koronavirüsün zayıf noktasını tespit etmiş olabilir. Zira kurumdan yapılan açıklama oldukça umut verici.

Bir insan antikorunun COVID-19 ile etkileşimini haritalayan bilim insanları virüsün belirli bir bölgesi aşılarla hedeflenebilir hale geldiği tespit etti.

Ekip adına ülke basınına açıklamalarda bulunan Meng Yuan, “Bu noktanın virüs içinde gizlendiğini keşfettik. Sadece bölgenin yapısı değiştiğinde ortaya çıkıyor” dedi.