» » DHA »

Dört Şahin Özgürlüğe Kanat Çırptı

Dört Şahin Özgürlüğe Kanat Çırptı

ANTALYA'da yaralı halde bulunup tedavi edilen 4 şahin, doğaya salındı.

Köylüler tarafından yaralı halde bulunarak Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne getirilen 15 şahinden 4'ünün tedavi süreci tamamlandı. Özel kafes içerisinde Düzlerçamı ormanlık alana getirilen şahinler, Orman Bölge Müdürü Selim Özdemir, Orman Bölge Antalya Şube Müdürü Osman Yöntem, Hayvanat Bahçesi Müdürü Nilgün Şeber Kahraman ve şahinlerin bakımından sorumlu veteriner hekim Aygün Arsun tarafından doğaya bırakıldı.

GAZETECİLERİ KORKUTTU

Kafeste tutulduğu için kanatları uyuşan şahinler, uçması için yere bırakıldı. Birkaç saniye yerde bekleyen şahinlerden 3'ü, daha sonra özgürlüğe kanat çırptı. Orman Bölge Müdürü Özdemir'in salıverdiği şahin kalabalıktan ürkünce, uçmak yerine kendisini savunmaya çalıştı. Kanatlarını iki yana açarak saldırı pozisyonu alan yırtıcı kuş, gazetecileri korkuttu. Şahinin saldırı duruşunda olduğunu söyleyen hayvanat bahçesi yetkilileri, gazetecilerin geriye çekilmesini istedi. Çevresinin açılmasıyla kalabalığın arasından uçarak gözden kaybolan şahin, bir ağacın dalında dinlenerek yoluna devam etti.

Yırtıcı kuşlardan birinin kızıl şahin olduğunu belirten Nilgün Şeber Kahraman, çeşitli nedenlerle yaralanan 15 şahinin hayvanat bahçesinde bakılarak tedavi edildiğini belirtti. Kahraman, "15 şahinden 4'ü bugün özgürlüklerine kavuştu. Çeşitli yaralanma sebeplerinden bize geliyorlar, fakat yüzde 80'i ateşli silah nedeniyle saçma yaralanmaları" dedi.

Geride kalan 11 şahinin de zamanı geldiğinde doğaya salınacağını söyleyen Orman Bölge Müdürü Selim Özdemir, vatandaşların yaralı yabani hayvanlara duyarlı olmalarını istedi. Özdemir, "Avcılar bilinçli avlanmadıkları için ekolojik sistemin önemli parçalarından biri olan yırtıcı kuşları yaralıyor veya öldürüyor. Bize gelen yaralı vahşi hayvanları hayvanat bahçesiyle işbirliği yaparak sağlıklarına kavuşturuyor ve ekolojik sisteme geri bırakıyoruz" diye konuştu.

İL(SU/BT) (FOTOĞRAFLI)

(DHA - İbrahim LALELİ)

Haberin Alındığı Kaynak» Doğan Haber Ajansı
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında DHA internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.