» » Cihan »

"Kıyı Kent Evleri Kentsel Dönüşüm Çalışması bölge tarihine geçecek"

'Kıyı Kent Evleri Kentsel Dönüşüm Çalışması bölge tarihine geçecek'

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, ‘Kıyı Kent Evleri Kentsel Dönüşüm Çalışması'nın Adana tarihinde ilk ve bölgenin şehircilik tarihine geçecek önemli bir proje olduğunu söyledi.

İlçede yapılacak kentsel dönüşün projesiyle ilgili Seyhan Otel'de basın toplantısı düzenleyen Başkan Öztürk, Adana'nın deprem kuşağında bulunduğuna vurgu yaptı. 4–5 büyüklüğündeki depremlerin her hafta, 5–6 büyüklüğündeki depremlerin ayda bir ve 7–8 büyüklüğündeki depremlerin her yıl meydana geldiğinin bilimsel bir gerçek olduğuna dikkat çeken Öztürk, "Türkiye bir deprem bölgesidir ve insanların yaşam alanlarını planlarken bu önemli gerçeği asla göz ardı etmememiz gerekmektedir." dedi.

Seyhan'da 106 bin 498 bina bulunduğunu ve bu yapıların yüzde 64'ünün mevzuata aykırı olduğunu ifade eden Seyhan Belediye Başkanı Öztürk, "Geri kalan yüzde 36'nın yarısı 15 yıl önce yani deprem yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinden önce yapılmıştır. Kısaca halen Seyhan'da güvenli bir şekilde oturabileceğimiz bina sayısı ve oranı yüzde 15–20 civarındadır. Tek kelimeyle durum vahimdir." diye konuştu. Seyhan özelinde binaların depreme dayanıklılık yüzdesini açıklayan Öztürk, Adana'nın diğer merkez ilçelerinde veya Türkiye'nin genel durumunun Seyhan'dan farklı olmadığının altını çizdi.

"TAM BİR KARARLILIKLA MÜCADELE ETTİK"

Mart 2004 seçimlerinde göreve seçilmesinin hemen ardından ‘Kaçak yapı babamın da olsa yıkarım' dediğini ve bu sözle Türkiye gündemine geldiğine vurgu yapan Öztürk, "8 yılı geride bırakırken kaçak yapıyla mücadelede kararlı tutumumuzdan taviz vermediğimizi herkes görmüştür. Adana'nın yıllardır yakınılan makûs talihinden kurtulması ve marka şehir haline gelmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Adana her açıdan cazibe merkezi olmalıdır. Dünyada ülkelerin değil markalaşmış şehirlerin gündem olduğu gerçeğinden hareketle Adana'nın bir marka olarak anılmasını sağlamamız gerekmektedir." diye konuştu.

"KENTSEL DÖNÜŞÜM İHALESİNİ ADANALI BİR FİRMA ALMALIDIR"

Başkan Öztürk, Adana'da şehircilik tarihinin en önemli hamlesi kabul edilen Kıyıkent Evleri Projesi'nin Başbakanlık TOKİ nezdindeki ihalesinin 7 Mayıs 2012'de gerçekleştirileceğini açıkladı. Başkan Öztürk, "Kentsel dönüşüm projemizin yapım ihalesini Adanalı bir firmanın almasını tercih ederiz. İnşaatlar için gerekli temel malzemeler ve çalışacak işçi noktasında bu işin katma değerinin de bu şekilde Adana'da kalması adına ihaleyi Adana merkezli bir firmanın almasını isteriz. Kısaca şehrin tümünü ilgilendiren böylesi önemli bir çalışmayı Adanalı bir firma eliyle yapmak projemizi taçlandıracaktır." .

KIYIKENT EVLERİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI HAKKINDA

Azim Öztürk, Barış ve İsmetpaşa Mahalleleri'nde Başbakanlık TOKİ işbirliğinde çalışmalarını başlattığı ‘kentsel dönüşümle' Adana'da tarihinde yapılmamış bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Adana'nın en önemli problemini ‘çarpık ve düzensiz yapılaşma' olarak gösteren ve bu meselenin çözümlenmesiyle şehrin sınıf atlayacağını belirten Başkan Öztürk, "Çarpık ve düzensiz yapılaşma birbirini tetikleyen onlarca olumsuzluğun tek gerekçesi haline geliyor. Eğitim ve asayiş meselesi başta olmak üzere bölgede yaşayan insanlarımızın sosyal aktivitelere katılmaları ve kültürel gelişimin önündeki engel olan bu düzensiz yapılaşmanın önüne sadece ve sadece kentsel dönüşüm çalışmalarıyla geçebiliriz" dedi.

PROJE HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER

Seyhan Kıyıkent Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi, Barış ve İsmet Paşa Mahalleleri'nde 32 hektar alanı kapsamaktadır. Kıyıboyu Caddesi'ne cepheli alanda toplam 2 bin 610 konut inşa edilmesi planlanmıştır. Yeni yerleşim alanında Alış Veriş Merkezi, kafe, restorand, çarşı, cami, market ve sosyal tesisler bulunacaktır. Alanda 5 tip konut bloğu inşa edilecektir. Bunlar; 2+1, 3+1 ve 4+1 türünde olacaktır. Konutlar brüt 119,22 metrekare ile 188,51 metrekare arasında değişecektir. Proje şekillenirken yeni konutların ağırlıklı olarak dört bir yanının yeşil alan olmasına dikkat edildi. ‘Yeşilin kalbinde, huzurun ortasında' sloganıyla projelendirilen yeni konutlar klasik sosyal konut anlayışından tamamen farklı bir konseptte tasarlandı. Yeni konut sahiplerinin her türlü ihtiyacı düşünülerek tasarlanan sosyal tesislerde yaşayanların aileleriyle birlikte keyifle vakit geçirebilecekleri bir tarz geliştirildi. Çocukların özgürce büyüyebileceği oyun ve dinlenme alanları şehrin bu yeni cazibe noktasını, ‘yeşil değil yeşillikler içerisinde bir dünya' olarak projelendirdi. Kısaca Seyhan Kıyıkent Evleri, Başbakanlık TOKİ işbirliğinde inşa edildiği için benzerlerinden oldukça ekonomik fakat yeni bir şehir anlayışıyla tasarlandığı için yaşayanların çevre ve doğa ile bütünleşebileceği, huzurlu, güvenli yaşam alanlarının bulunduğu Seyhan'ın yeni yüzü olmayı hedeflemektedir.


Haberin Alındığı Kaynak» Cihan

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında Cihan internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.