Adana Anlaşması'nın tam metni

Adana Anlaşması dün Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesi sonrası açıklanan mutabakat metninde yeniden gündeme geldi. O metin ne anlama geliyor, hangi maddeleri içeriyor?

Adana Mutabakatı, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasında önemli bir rol oynamıştı. Türkiye'nin kendi topraklarını koruma ve terör gibi tehlikelerden arındırma açısından önem arz eden Adana Mutabakatı, temelde 5 maddeden oluşuyor. Peki, Adana Mutabakatı nedir ve metnin içerisinde neler yer alıyor? İşte, 1998 yılında imzalanan ve 2010 yılında güncellenen Adana Mutabakatı hakkında detaylı bilgiler
 

116

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 22 Ekim'de Soçi'de yaptığı zirvede Suriye'deki son durumu ele aldı. 

216

Zirve sonunda iki ülke dışişleri bakanlarının okuduğu 10 maddelik mutabakatta en dikkat çeken kısımlardan biri de Adana Anlaşması'na yapılan vurguydu. 

316

'Türkiye ile Rusya Federasyonu Arasında Mutabakat Muhtırası' belgesinin 4. maddesinde "Her iki taraf Adana Anlaşması'nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması'nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır" ifadesi yer alıyor.

416