ABD için "modern tarihin en karanlık kışıyla karşı karşıya" uyarısı

Eski ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu (BARDA) Direktörü Bright, Covid-19 salgını konusunda sonbahara dek bir plan ortaya koyulmaması durumunda ABD'nin modern tarihin en karanlık kışıyla karşı karşıya kalacağını savundu.

Eski ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu'nun (BARDA) Direktörü Rick Bright, "Covid-19 salgını konusunda sonbahara kadar ulusal bir plan ortaya konulmazsa ABD modern tarihin en karanlık kışıyla karşı karşıya kalacak" uyarısında bulundu.

Temsilciler Meclisi'nin Enerji, Ticaret ve Sağlık Alt Komitesi üyeleri, ABD yönetiminin Covid-19 salgınıyla mücadelesindeki durumuna yönelik oturum düzenledi.

Nisana kadar BARDA'nın direktörlüğünü yapan ancak "Başkan Donald Trump yönetimine yönelttiği eleştiriler nedeniyle bu görevden alındığı" iddia edilen salgın ve aşı uzmanı Dr. Bright, oturumda kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

ABD YÖNETİMİ YETERSİZ KALDI

Bright, Trump yönetiminin salgına karşı mücadelede yetersiz kaldığını vurgulayarak, ABD'li şirketlerden ocak ayının başlarında maske ve eldiven gibi tıbbi ekipman stoklarının hızla tükendiği yönünde uyarılar aldıklarını aktardı.

Özellikle sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu "N95" tipi maskelerin tedarikine dair yaşanan sıkıntıyı üstlerine defalarca bildirdiğini kaydeden Bright, ancak uyarılarının "çok meşgul oldukları, bir planlarının olmadığı veya söz konusu ekipmanların temininden kimin sorumlu olduğunun bilinmediği" gibi söylemlerle dikkate alınmadığını ifade etti.

Kendisinin Trump yönetimine ne gibi uyarılarda bulunduğuna dair bir soru üzerine Bright, yönetime sürekli salgınla mücadelede gerekli ekipmanların üretiminin artırılması gerektiği uyarısında bulunduğunu belirtti.

Bright, "Ancak tavsiyelerime cevaben, 'Bir yetersizlik hissedersek insanların o maskeleri giymemesi gerektiği yönünde CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) kılavuzunda değişiklik yaparak, sağlık çalışanlarına yeterli maskeyi sağlarız' dediler" ifadesini kullandı.