8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 8 milyon Ukraynalının AB ülkelerine gittiğini bildirdi.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti - Sayfa 1

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş, şubat ayından bu yana devam ederken milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk etti...

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e ziyaretinde Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında Ukraynalı sığınmacılarla ilgili bilgi verdi.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti - Sayfa 2

8 milyon Ukraynalı AB ülkelerine gitti

Savaşın başlamasından itibaren AB ülkelerine sığınan Ukraynalı sayısının 8 milyon olduğunu kaydeden Johansson, bu sayının ortalama bir AB ülkesinin nüfusu kadar olduğunu ifade etti.

Johansson, 4 milyon Ukraynalının AB'nin uyguladığı ve ikamet, çalışma, eğitim gibi imkanları sağlayan geçici koruması için başvuru yaptığını ve kaydedildiğini belirtti.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti - Sayfa 3

Bir kısmı Ukrayna'ya geri döndü

AA'da yer alan habere göre, Ukraynalıların bir kısmının ülkelerine döndüğünü söyleyen Johansson, Ukraynalı sığınmacıların ülkeleri ve sığındıkları AB ülkesi arasında da seyahat edebileceğini vurguladı.

8 milyon Ukraynalı, ülkesini terk ederek AB ülkelerine gitti - Sayfa 4

"Ukrayna'ya dönenler tekrar AB'ye gelebilir"

Johansson, "Ukraynalı sığınmacılar, yakınlarını görmek veya başka şeyler için her zaman kısa süreli olarak ülkelerine gidebilir ve sonra AB ülkelerine geri dönebilir. Bunu yaptıklarında yeniden geçici korumaya başvurmak zorunda değiller." dedi.