2 bin 600 yıl önce ölen Amazon savaşçısının mumyası bulundu

Araştırmacılar Güney Sibirya’da yer alan Tuva Cumhuriyeti’nde savaş aletleriyle birlikte gömülmüş en fazla 13 yaşında olduğu tahmin edilen bir kız çocuğun mumyasını açığa çıkardı. Mumyanın 2 bin 600 yıl önce öldüğü ve Amazon savaşçısı olduğu düşünülüyor.

Bilim insanları, 2 bin 600 yıl önce silahlarıyla birlikte gömülen 13 yaşındaki savaşçının, Sibirya'da ortaya çıkarılmasının  30 yıl ardından cinsiyetini tanımladı.

110

Sibirya’nın güneyinde yer alan Tuva cumhuriyetinde 1988 yılında çıkarılan mumyalanmış cesedin daha önce bir erkeğe ait olduğu düşünülüyordu, ancak yapılan genetik analizlerinin ardından kürke sarılı bedenin bir kız çocuğuna ait olduğu keşfedildi.
 

210

Uzmanlar, bulguların İskitlerin cesur ve korkusuz kadın savaşçılarına işaret ettiğini söyledi. Göçebe bir topluluk olan İskitler milattan önce 900 ile 200 yılları arasında Sibiya’dan Anadolu ve Avrupa'ya çeşitli akınlar düzenledi.  

310

Antik Yunan filozofu Hipokrat (MÖ 460-370), bir eserinde İskitler hakkında “Kadınları uzun ve iridir. Ok atarlar ve düşmanlarıyla savaşmaktan geri duramazlar. EvlenmEden önce üç düşmanlarını öldürmeleri gerekir” ifadelerini kullanıyor.

410