» » İHA »

Güvenli Doğalgaz Kullanımı İçin Önemli Uyarılar

Güvenli Doğalgaz Kullanımı İçin Önemli Uyarılar

UDAŞ Uşak Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Emre Onur, kış günlerinde doğalgazın güvenli kullanılması için dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında Uşak halkını uyardı.

Baca ve kombi temizliğinin önemine dikkat çeken UDAŞ Uşak Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Emre Onur, bu gibi küçük ama gerekli olan işlemler, en başta insan hayatı olmak üzere, yakıt verimliliğinden ekonomiye kadar birçok avantaj sağladığını vurguladı.

Düzenli olarak yapılan kombi bakımı ve baca temizliğinin Uşaklı vatandaşlara bir çok yarar sağlayacağını belirten Onur, kombi bakımının maksimum her iki yılda bir yapılması gerektiğini söyledi.

Doğalgaz cihazlarının devreye alınması, yıllık bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Emre Onur, Kombi bakımlarının yapılmadığı yada ihmal edildiği durumlarda, doğalgaz kaçağı riskinin yüksek olduğunu, diğer yandan zamanında yapılan kombi bakımlarının doğalgazı en verimli şekilde kullanarak vatandaşların ekonomilerine katkıda bulunduklarını söyledi.

KIŞA GİRERKEN MUTLAKA BACA TEMİZLİĞİ YAPTIRIN!

Diğer bir önemli hususun baca bakımı olduğunu belirten UDAŞ Genel Müdürü Emre Onur, zehirlenme gibi istenmeyen olayların büyük ölçüde baca kaynaklı olduğunu belirtti. Zamanla çeşitli dış etkenlerden dolayı tıkanan bacalar, kullanıcılar üzerinde hayati risk oluşturmaktadır. Doğalgazın kendisi zehirli bir gaz değildir. Ancak yanma sonucu bacadan atılmak üzere Karbonmonoksit gazı üretir. Zamanla işlevini yitirmiş olan bacalardan çıkacak yol bulamayan karbonmonoksit gazı hane içerisine sızar ve zehirlenmeye yol açar. Bu gibi durumların önüne geçmek, daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürdürmek için vatandaşlarımızın baca temizliği konusunda daha hassas davranmaları gerektiğini vurguladı.

MENFEZLERİ ASLA KAPATMAYIN

Abonelerimizin dikkat etmesi gereken önemli hususlardan biri olan havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmamasına değinen UDAŞ Genel Müdürü Emre Onur, Ülkemizde yaşanmış olan doğalgaz facialarında can kayıplarının önemli çoğunluğu, menfezlerin kapalı olmasından meydana geldiğini belirtti. Ortam havasını tamamlayan havalandırma menfezlerinin her ne sebepten dolayı olursa olsun iptal edilmemesi veya işlevsiz hale getirilmemesi gerektiğini vurguladı.

DOĞALGAZ DÖNÜŞÜMÜNÜZÜ SERTİFİKALI FİRMALARA YAPTIRIN

Uşaklı vatandaşların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise doğalgaz dönüşüm işlemlerini yetkili iç tesisat firmalarına yaptırmalarıdır. Doğalgaz dönüşüm işlemlerinde güvenilir ve sertifikalı iç tesisat firmalarıyla çalışılması ve çalıştıkları firma ile sözleşme imzalamaları gerekmektedir.

Abonelerin düşük maliyetli ve güvenliği hiçe sayan uygulamalardan kaçınmaları gerektiğini söyleyen Genel Müdür Emre Onur, doğalgaz iç tesisatının en az altyapı şebekeleri kadar güvenli şekilde kurulması büyük önem taşımaktadır. Bunun için abonelerimiz, düşük maliyetli ve güvenliklerini hiçe sayan uygulamalardan kaçınmalı ve bu işlemi UDAŞ sertifikasına sahip firmalara yaptırmalıdır.

Aboneler iç tesisat firmalarını seçmeden önce UDAŞ Uşak Doğalgaz Dağıtım A.Ş.'den bilgi alabilirler. Ortaya çıkabilecek mağduriyetleri önlemek adına mutlaka firmalardan UDAŞ tarafından verilen sertifikaları istemeleri gerekmektedir.

Çalışılan firma ile yapılan sözleşmede firmanın sahip olduğu sorumluluklar, işin tamamlanma süresi, kullanılacak malzemenin nitelikleri ve ödeme şeklinin mutlaka yer alması gerektiğini belirtti.

Ayrıca UDAŞ Genel Müdürü Emre Onur, abonelerin sertifikalı firma listesine www.udas.com.tr adlı web sitesinden ulaşabileceklerini belirterek Uşak halkını bu konuda bilinçlendirme çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Haberin Alındığı Kaynak» İhlas Haber Ajansı

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Muhteşem Yüzyıl Kösem 4. yeni bölüm fragmanı yayınlandı - İzle 09:38

  Muhteşem Yüzyıl Kösem 4. yeni bölüm fragmanı yayınlandı - İzle Muhteşem Yüzyıl Kösem yeni bölümüyle 3 Aralık Perşembe akşamı saat 20.00'da Star'da kaldığı yerden devam edecek. Merakla beklenen Muhteşem Yüzyıl Kösem 4. yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Nefes kesen...

  MİLLİYET » 28.11.2015 09:38 F5Haber'de Oku
 • İşadamları o anları anlattı 09:33

  İşadamları o anları anlattı Başkent Moskova başta olmak üzere saatlerce havalimanında tutulup geri gönderilen Türk yolculardan bir kısmı, dün sabah saatlerinde Türkiye'ye ulaştı

  HABERTÜRK » 28.11.2015 09:33 F5Haber'de Oku
 • Ege Bölgesi'ndeki üç ilde kuvvetli yağış bekleniyor 09:33

  Ege Bölgesi'ndeki üç ilde kuvvetli yağış bekleniyor İzmir, Manisa ve Aydın çevrelerinde kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

  VATAN » 28.11.2015 09:33 F5Haber'de Oku
 • Sınırda F-16'ların devriye sistemi değiştirildi 09:28

  Sınırda F-16'ların devriye sistemi değiştirildi Suriye sınırında uçan F-16'ların devriye sistemi, Rus uçağının vurulmasının ardından değiştirildi. F-16'lar, devriye görevinde 2'li değil 4'lü kol halinde uçacak

  F5HABER » 28.11.2015 09:28
 • 20 ilde bu yöntemle 2 milyon TL çaldı 09:27

  20 ilde bu yöntemle 2 milyon TL çaldı Hatay, Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere 20 ilde banka önlerinde lastik kesmek yöntemiyle 2 milyon lira çalan ve çaldığı paralarla gayrimenkule yatırım yapan zanlı, Adana polisi tarafından...

  VATAN » 28.11.2015 09:27 F5Haber'de Oku
 • Hollanda'da burka yasağı yolda 09:21

  Hollanda'da burka yasağı yolda Özgürlükler hususunda son derece hassas olan Avrupa, konu Müslümanlar olunca son derece bağnaz bir yapıya bürünüyor. Avrupa'da kalabalık bir islam nüfusuna karşı temsil noktasında yetersiz olması bir...

  F5HABER » 28.11.2015 09:21
 • 5 bin polisle dev operasyon 09:20

  5 bin polisle dev operasyon İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 5 bin polisle 39 ilçede yapılan "Yeditepe Huzur Genel Asayiş Uygulaması" sonucunda ele geçirilen malzemeler Gayrettepe Asayiş Müdürlüğü'nde sergilendi.

  F5HABER » 28.11.2015 09:20
 • İstanbul için sağanak uyarısı 09:20

  İstanbul için sağanak uyarısı İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinden itibaren İstanbul'da kuvvetli (21-50 milimetre) olmasının beklendiği ifade edildi.

  MİLLİYET » 28.11.2015 09:20 F5Haber'de Oku
 • ABD'de silahlı çatışma: 3 ölü, 9 yaralı 09:19

  ABD'de silahlı çatışma: 3 ölü, 9 yaralı ABD'nin Colorado eyaletindeki Colorado Spring kentinde, aile planlaması merkezi yakınlarında yaşanan silahlı çatışmada yaralananlardan biri polis 3 kişinin öldüğü, yaralı 9 kişinin tedavisinin...

  CNNTÜRK » 28.11.2015 09:19 F5Haber'de Oku
 • Yaşlı çift soba kurbanı oldu 09:19

  Yaşlı çift soba kurbanı oldu Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde 1 gündür haber alınamayan ve sobadan zehirlendiği iddia edilen yaşlı yaşlı çift, evinde ölü bulundu.

  F5HABER » 28.11.2015 09:19