» » İHA »

Kardiyoloji Uzmanı Doç Dr. Kenan Sönmez:

Kardiyoloji Uzmanı Doç Dr. Kenan Sönmez:

Özel Çorlu Reyap Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kenan Sönmez, sigaranın erken ölümlere yol açtığı bilinen en önemli faktör olduğunu söyledi. Sönmez: "Sigara içenler içmeyenlere göre 10-15 yıl daha erken ölmektedir" dedi.

Sigaranın zararlarıyla ilgili bir yazı okumayan ya da bir uyarı duymayan olduğunu sanmadığını belirten Doç. Dr. Sönmez: "Buna rağmen çevremizde pek çok kişi sigara içmeye devam etmektedir. Bu kişiler sadece kendilerinin değil, çevrelerinde dumana maruz bıraktıkları yakınlarının sağlığını da tehlikeye atmaktadır. Bazı araştırmalara göre sigara içmese de çevresindeki içicilerin sigara dumanına maruz kalan bireylerde kalp hastalıkları riskinin yüzde 25 - yüzde 30 arttığı gösterilmiştir.

Sigara ve dumanında yaklaşık 4 bin adet kimyasal madde bulunmaktadır. Bunların bazıları siyanür, arsenik, benzen, kadmiyum, amonyak, karbon monoksit gibi çok iyi bilinen ve zahir olarak kullanılan maddelerdir Kalp ve damar hastalıklarına yakalamış ve çare arayan çok sayıda hasta sigara içmiş olmaktan ötürü pişmanlık duymaktadır"
dedi.

Sigaranın bilimsel olarak kanıtlanan zararlarına ilişkin bilgiler de aktaran Sönmez: "Sigara erken ölümlere yol açtığı bilinen en önemli risk faktörüdür. Sigara içenler içmeyenlere göre 10-15 yıl daha erken ölmektedir. Kalp ve damar hastalıkları açısından bakıldığında sigara esas olarak iki mekanizma ile zararlı etkilerini yapmaktadır. Damar içini kaplayan ve endotel dediğimiz çok hassas tabakada bozulamaya yol açarak damar tıkanıklığının başlamasına ve ilerlemesine yol açmaktadır. İkinci olarak da kan pıhtılaşmasını arttırmaktadır" diye konuştu.

Özel Çorlu Reyap Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kenan Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu iki temel etkinin dışında birçok olumsuz etkisi daha bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kan kolesterol düzeyine olumsuz etki ederek iyi kolesterol düzeyini azaltmaktadır. Kalp hızında artmaya dolayısıyla taşikardi ve aritmi olarak adlandırılan kalp ritim bozukluklarına yol açmaktadır. Tansiyon yükselmesine yol açmaktadır. Kalp damarları yanında beyin, böbrek, aort ve bacak damarlarımızda da olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu etkiler sonucu çoğu kez damarlarda daralma veya tıkanma ortaya çıkmakta bazen damar duvarını zayıflatıcı etkiyle anevrizma dediğimiz damar genişlemelerine yol açmaktadır. Bypass ameliyatı geçirenlerde ve stent takılanlarda sigara içilmeye devam edilmesi yeni kalp krizlerine yakalanma riskini arttırmaktadır. Sigara, inme ve felce yol açan en önemli nedenlerden biridir. Sigaranın kansere yol açtığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Başta akciğer ve gırtlak kanseri olmak üzere, ağız, dudak, yemek borusu, idrar yoları, pankreas ve kadınlarda rahim ağzı gibi pek çok organda kanser oluşumunda rol oynamaktadır. Kronik bronşit ve KOAH denilen tıkayıcı akciğer hastalığının en önemli nedenidir. Sigara hem kadında hem erkeklerde kısırlık riskini arttırmaktadır. Hamilelikte sigara içilmesi düşüklere, erken doğumlara, düşük kilolu bebek doğumlarına yol açmaktadır. Hamilelikte sigara içen annelerin bebekleri solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanmaktadır. Kemik erimesini arttırmaktadır. Erken menopoza yol açmaktadır. Erkeklerde iktidarsızlık riskini arttırmaktadır. Mide ve barsak ülserini arttırmaktadır. Pankreas hastalığının oluşumunu arttırmaktadır. Sigara içenlerde tat ve koku alma duyları bozulmaktadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki sigara içenler elbiselerine sinmiş duman kokusu ile yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Onlar bunun farkında olmasalar da çevresindekiler bundan rahatsız olmaktadır. Bunlar sigaranın zararlarının önemlilerinden bazılarıdır. Sigaranın keşfedilmiş ve henüz keşfedilmemiş pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için nasıl ki temiz su ve temiz gıdaya ihtiyaç duyuyorsak temiz hava için de sigara içilmemesi en temel unsurdur."

Haberin Alındığı Kaynak» İhlas Haber Ajansı

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Balıkesir'deki FETÖ/PDY operasyonu 14:56

  Balıkesir'deki FETÖ/PDY operasyonu Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) finansman desteği sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişi savcılığa sevk edildi.

  AKŞAM » 11.02.2016 14:56 F5Haber'de Oku
 • Eve Dönüş 18. bölümü ile yarın akşam ATV'de - İzle 14:54

  Eve Dönüş 18. bölümü ile yarın akşam ATV'de - İzle Cuma akşamı Atv'de ekrana gelecek olan Eve Dönüş dizisi 18. yeni bölüm için heyecan dorukta. Sürpriz gelişmeleriyle yeni gününde ekrana gelecek olan Eve Dönüş dizisi merakla beklenen yeni bölüm...

  MİLLİYET » 11.02.2016 14:54 F5Haber'de Oku
 • KKTC'ye giden suya atık su karışıyor iddiası 14:53

  KKTC'ye giden "suya atık su karışıyor" iddiası Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Turgut Aybak, KKTC'ye su temin projesinde, suyun alındığı Anamur İlçesi'ndeki Alaköprü Barajı'na atık su karıştığını iddia...

  F5HABER » 11.02.2016 14:53
 • Savcı Zafer Kılınç ve hakim Serdar Ergül açığa alındı 14:51

  Savcı Zafer Kılınç ve hakim Serdar Ergül açığa alındı Kamuoyunda askeri casusluk davası olarak bilinen İzmir merkezli gizli bilgi ve belge bulundurma soruşturmasını yürüten savcı Zafer Kılınç ile tutuklama kararlarını veren Hakim Serdar Ergül, Hakimler...

  CNNTÜRK » 11.02.2016 14:51 F5Haber'de Oku
 • Özgecan Aslan mezarı başında anıldı 14:50

  Özgecan Aslan mezarı başında anıldı MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde hunharca katleilen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan, ölümünün birinci yılında mezarı başında anıldı. Duygulu anların yaşandığı anma sonunda Özgecan'ın anne...

  MİLLİYET » 11.02.2016 14:50 F5Haber'de Oku
 • 9 kişinin öldürüldüğü cinayeti anlattı 14:49

  9 kişinin öldürüldüğü cinayeti anlattı Gaziantep'te 9 kişinin öldüğü katliamda olay yerinde bulunduğunu anlatan Tuğba Taş'ın annesi Kudret Taş, çığlıklar içerisinde karakola gitmesiyle ölümden kurtulduğunu ifade etti. Olay gecesi...

  F5HABER » 11.02.2016 14:49
 • Net konuştu: Tamamı tasfiye edilecek 14:49

  Net konuştu: Tamamı tasfiye edilecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Gündüz devlet memuru, akşam molotofkokteyli, böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Devletin varlığı ve bağımsızlığını tehlikeye sokmaya çalışan...

  F5HABER » 11.02.2016 14:49
 • Taksi plakası ucuzladı 14:45

  Taksi plakası ucuzladı İstanbul'da, son zamanlarda yaygınlaşan Uber, moto taksi ve K1 belgeli taksi gibi taşımacılık yöntemleri, taksi plakası fiyatının düşmesine neden oluyor.

  CNNTÜRK » 11.02.2016 14:45 F5Haber'de Oku
 • Van'da terör operasyonu 14:45

  Van'da terör operasyonu Van'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 15 şüpheliden aralarında VASKİ'de daire başkanı olarak görev yapan S.Y'nin de bulunduğu 5 kişinin tutuklandığı bildirildi.

  AKŞAM » 11.02.2016 14:45 F5Haber'de Oku
 • Bu ekmeklerden para çıkıyor 14:44

  Bu ekmeklerden para çıkıyor Çorum'da, zabıta ekiplerinin yakaladığı bir dilencinin topladığı paraları kaptırmamak için seçtiği yol görenleri şaşkına çevirdi.

  VATAN » 11.02.2016 14:44 F5Haber'de Oku
PageSkinBanner
PageSkinBanner