» » STAR »

Muhaliflerin İdlip toplantısında birlik kararı

Azez'deki çatışmaların ardından ÖSO grupları İdlip'te toplantı yaptı. Star'ın takip ettiği toplantıda radikal gruplara karşı ÖSO tugaylarının birleştirilmesi ve sınırlara sıkı koruma kararları çıktı.

Muhaliflerin İdlip toplantısında birlik kararı

Esad rejiminin Suriye halkına yönelik baskı ve katliamlarına karşı mücadele eden muhalif gruplar, kafa kesme ve katliamlarla gündeme gelen El Kaide'ye bağlı Irak-Şam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı ortak tavır alma kararı aldı. Dün İdlip'te bir araya gelen muhalif grupların temsilcileri Esad rejimine karşı güç birliğini artırma kararı ve IŞİD'in eylemleri ile direnişi zayıflattığı gerekçesiyle tavır almaya karar verdi. Toplantıya katılan tüm ÖSO gruplarının oybirliğiyle aldığı kararlara göre IŞİD ile hiçbir işbirliği yapılmayacak, Türkiye sınırlarındaki muhalif birlikler artırılacak ve Türkiye'ye yönelik tehditlerin oluşmaması için daha sıkı tedbirler alınacak.

Eylemler rahatsızlık yarattı

Ahrar el Şam ile ÖSO gibi muhalif gruplar Suriye Muhalefetini uluslararası kamuoyunda zor duruma sokan IŞİD'e tepki göstetererek bu örgütün Suriye muhalefetini temsil etmediğini ve yaptıkları eylemlerin kendilerini de rahatsız ettiğini söylediler. Muhalifler bundan sonra Suriye içinde marjinal grupları barındırmama kararı aldı. Toplantıda kendilerinin kamuoyuna doğru şekilde anlatılması gerektiği ancak ISİD gibi grupların eylemleri ile direnişe zarar verdikleri ve bunun durdurulması gerektiği belirtildi.

'Tevhid' araya girdi ateşkes yapıldı

Bu arada IŞİD ile ÖSO'ya bağlı Kuzey Fırtınası arasında çıkan çatışma, Tevhid Tugayı'nın 2 gündür sürdürdüğü diyalogla sona erdi. Anlaşmasına göre ilk olarak ateşkes sağlanacak ve iki tarafın elindeki tutuklular 24 saat içinde serbest bırakılacak.

Öte yandan IŞİD'in gözaltına almak istediği, ÖSO birliklerinin ise karşı çıkmasıyla çatışmaya neden olan Azez hastanesinde gönüllü çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne mensup 3 Alman doktorun akıbeti ise bilinmiyor.

SINIRA ELEKTRONİK KORUMA

Geçtiğimiz günlerde bomba yüklü aracın patlatılması ile gündeme gelen Babul Hava sınır bölgesindeki kontrol noktaları artırıldı. ÖSO birlikle Cilvegözü Sınır kapısına varmadan önce Suriye tarafında tam 8 farklı kontrol noktası oluşturdu. Kontrol noktalarını Star muhabiri ile beraber inceleyen Sınır güvenliğinden sorumlu Ahrar Şam komutanı Ebul Bera Sınırdan Türkiye'ye yönelik oluşabilecek tehditleri sıfıra indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Araç girişlerinin daha sıkı kontrol edildiğini ve kayıtların daha titiz tutulduğunu ifade eden Ebul Bera şimdi elektronik cihazlarla arama yaptıklarını belirtti.

Haberin Alındığı Kaynak»haber.stargazete.com

EN SON SİYASET HABERLERİ

 • Erdoğan'dan Putin'in davetine olumsuz yanıt 23:39

  Erdoğan'dan Putin'in davetine olumsuz yanıt Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin'in büyük önem verdiği 9 Mayıs Zafer Bayramı etkinliklerine katılmayacağı kesinleşti.

  MEDYAHABER » 05.05.2015 23:39 F5Haber'de Oku
 • Kılıçdaroğlu Kürtleri de IŞİD'e teslim ederdi 21:25

  "Kılıçdaroğlu Kürtleri de IŞİD'e teslim ederdi" Başbakan Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu'na kalsa Kobani'den gelen Kürt kardeşlerimizi de IŞİD'e teslim ederdi. Bunun zihniyeti bu" dedi.

  F5HABER » 05.05.2015 21:25
 • YSK'dan HDP'ye şok! 19:13

  YSK'dan HDP'ye şok! HDP'nin YSK'ya yaptığı , Erdoğan'ın "seçim yasaklarını açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle uyarılması" istemli başvuru oy birliğiyle reddedildi.

  F5HABER » 05.05.2015 19:13
 • YSK, HDP'nin başvurusunu reddetti 18:57

  YSK, HDP'nin başvurusunu reddetti YSK, HDP'nin, Erdoğan'ın "seçim yasaklarını açıkça ihlal ettiği gerekçesiyle uyarılması" istemiyle yaptığı başvuruyu oybirliğiyle reddetti.

  MİLLİYET » 05.05.2015 18:57 F5Haber'de Oku
 • Kılıçdaroğlu Romanlarla buluştu 18:38

  Kılıçdaroğlu Romanlarla buluştu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de Romanlara seslendi. Kılıçdaroğlu, 'sorunlarınızı çözmemiz için iktidar olmamız gerekiyor' dedi.

  AJANSHABER » 05.05.2015 18:38 F5Haber'de Oku
 • Gül noktayı koydu: Kapandı o işler 17:28

  Gül noktayı koydu: Kapandı o işler 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki Fethullah Gülen'i ziyaret konusunda yapılan açıklamalar dün de sürdü. Gül, Fehmi Koru'nun dünkü yazısında yer alan "Benim de...

  MİLLİYET » 05.05.2015 17:28 F5Haber'de Oku
 • Akp aracının aküsü bitti yardıma Chp yetişti 17:17

  Akp aracının aküsü bitti yardıma Chp yetişti Partiler arasındaki seçim yarışının tüm hızıyla devam ettiği bugünlerde, yarışı bir kenara bırakarak birbirlerine yardım eden iki seçim aracının sürücüsü "centilmence" görüntüler oluşturdu.

  MEDYAHABER » 05.05.2015 17:17 F5Haber'de Oku
 • Ağrı bağımsız milletvekili adayı Kaya'ya silahlı ve taşlı saldırı 17:17

  Ağrı bağımsız milletvekili adayı Kaya'ya silahlı ve taşlı saldırı AĞRI'dan bağımsız milletvekili adayı Cemal Kaya, Taşlıçay İlçesi'nde bir grubun silahlı ve taşlı saldırısına uğradı. Kaya, saldırının HDP'lilerin bulunduğu yönden geldiğini öne sürdü.

  MİLLİYET » 05.05.2015 17:17 F5Haber'de Oku
 • 'Hiçbir güç karşısında baş eğmeyiz' 16:57

  'Hiçbir güç karşısında baş eğmeyiz' Başbakan Davutoğlu, "Biz herkesle tarihi konuşuruz ama hiçbir güç karşısında baş eğmeyiz. Tarih yazılacaksa, Kafkas tarihi, Ahıska Türklerini de konuşmak lazım" dedi.

  F5HABER » 05.05.2015 16:57
 • 'Kongreyi toplayacaktın da ne engel oldu?' 16:51

  'Kongreyi toplayacaktın da ne engel oldu?' Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Kandil'den bir tanesi daha konuşmuş. Diyor ki 'Hükümet, gereken adımları atmıyor, toplamıyoruz kongreyi' Sen toplayacaktın da ne engel oldu?" dedi.

  F5HABER » 05.05.2015 16:51