» » STAR »

Muhaliflerin İdlip toplantısında birlik kararı

Azez'deki çatışmaların ardından ÖSO grupları İdlip'te toplantı yaptı. Star'ın takip ettiği toplantıda radikal gruplara karşı ÖSO tugaylarının birleştirilmesi ve sınırlara sıkı koruma kararları çıktı.

Muhaliflerin İdlip toplantısında birlik kararı

Esad rejiminin Suriye halkına yönelik baskı ve katliamlarına karşı mücadele eden muhalif gruplar, kafa kesme ve katliamlarla gündeme gelen El Kaide'ye bağlı Irak-Şam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı ortak tavır alma kararı aldı. Dün İdlip'te bir araya gelen muhalif grupların temsilcileri Esad rejimine karşı güç birliğini artırma kararı ve IŞİD'in eylemleri ile direnişi zayıflattığı gerekçesiyle tavır almaya karar verdi. Toplantıya katılan tüm ÖSO gruplarının oybirliğiyle aldığı kararlara göre IŞİD ile hiçbir işbirliği yapılmayacak, Türkiye sınırlarındaki muhalif birlikler artırılacak ve Türkiye'ye yönelik tehditlerin oluşmaması için daha sıkı tedbirler alınacak.

Eylemler rahatsızlık yarattı

Ahrar el Şam ile ÖSO gibi muhalif gruplar Suriye Muhalefetini uluslararası kamuoyunda zor duruma sokan IŞİD'e tepki göstetererek bu örgütün Suriye muhalefetini temsil etmediğini ve yaptıkları eylemlerin kendilerini de rahatsız ettiğini söylediler. Muhalifler bundan sonra Suriye içinde marjinal grupları barındırmama kararı aldı. Toplantıda kendilerinin kamuoyuna doğru şekilde anlatılması gerektiği ancak ISİD gibi grupların eylemleri ile direnişe zarar verdikleri ve bunun durdurulması gerektiği belirtildi.

'Tevhid' araya girdi ateşkes yapıldı

Bu arada IŞİD ile ÖSO'ya bağlı Kuzey Fırtınası arasında çıkan çatışma, Tevhid Tugayı'nın 2 gündür sürdürdüğü diyalogla sona erdi. Anlaşmasına göre ilk olarak ateşkes sağlanacak ve iki tarafın elindeki tutuklular 24 saat içinde serbest bırakılacak.

Öte yandan IŞİD'in gözaltına almak istediği, ÖSO birliklerinin ise karşı çıkmasıyla çatışmaya neden olan Azez hastanesinde gönüllü çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne mensup 3 Alman doktorun akıbeti ise bilinmiyor.

SINIRA ELEKTRONİK KORUMA

Geçtiğimiz günlerde bomba yüklü aracın patlatılması ile gündeme gelen Babul Hava sınır bölgesindeki kontrol noktaları artırıldı. ÖSO birlikle Cilvegözü Sınır kapısına varmadan önce Suriye tarafında tam 8 farklı kontrol noktası oluşturdu. Kontrol noktalarını Star muhabiri ile beraber inceleyen Sınır güvenliğinden sorumlu Ahrar Şam komutanı Ebul Bera Sınırdan Türkiye'ye yönelik oluşabilecek tehditleri sıfıra indirmeyi hedeflediklerini söyledi. Araç girişlerinin daha sıkı kontrol edildiğini ve kayıtların daha titiz tutulduğunu ifade eden Ebul Bera şimdi elektronik cihazlarla arama yaptıklarını belirtti.

Haberin Alındığı Kaynak»haber.stargazete.com

EN SON SİYASET HABERLERİ

 • Baykal CHP'de isyan bayrağını açtı! 09:56

  Baykal CHP'de isyan bayrağını açtı! Deniz Baykal, gazetelerin Ankara temsilcilerini ağırladı. CHP'nin ideolojisinin olmadığını belirten Baykal, ‘Sorun partiyi kimin yöneteceği değil, partinin ideolojik bir duruşunun olmasıdır. Maalesef...

  AKŞAM » 14.02.2016 09:56 F5Haber'de Oku
 • 'Kıbrıs sorunu çözülürse birkaç önemli fasıl serbest kalacak' 09:19

  'Kıbrıs sorunu çözülürse birkaç önemli fasıl serbest kalacak' AB Bakanı Bozkır, "Kıbrıs'ta sorunun çözülmesi halinde birkaç önemli faslın serbest kalması mümkün hale gelecektir. Sorun çözülemezse konsey kararı olmadan sadece 5 faslın açılması AB'nin...

  F5HABER » 14.02.2016 09:19
 • Kritik noktalara ek kuvvet 02:26

  Kritik noktalara ek kuvvet Hükümet, Doğu'da yeni hendek ve barikatlara karşı tedbirlerini başlatıyor. Buna göre yeni karakollar için 4 bin polis takviyesi ile kritik yerlere jandarmalar geliyor.

  AKŞAM » 14.02.2016 02:26 F5Haber'de Oku
 • Başkanlık için akiller işbaşında 02:16

  Başkanlık için akiller işbaşında AK Parti'de, yeni Anayasa ve başkanlık yolunu açacak ‘kurmay heyeti‘ işbaşı yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Çelik koordinesinde ilk toplantısını gerçekleştiren komisyonda hukukçular ve danışmanlar...

  AKŞAM » 14.02.2016 02:16 F5Haber'de Oku
 • HDP'den flaş açıklama 23:50

  HDP'den flaş açıklama HDP'nin yaptığı yazılı açıklamada, çıklamada, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın içinde bulunduğu aracın polis tarafından silah doğrultularak durdurulduğu iddia edildi.

  F5HABER » 13.02.2016 23:50
 • Başbakan'dan son dakika 'YPG' açıklaması 22:23

  Başbakan'dan son dakika 'YPG' açıklaması Başbakan Davutoğlu, YPG mevzilerinin vurulmasına ilişkin, "Angajman kuralları uygulandı. YPG unsurlarının her hamlesine önlem alırız" dedi.

  F5HABER » 13.02.2016 22:23
 • 'Silopi'den sonra Cizre'de de beklenen sonuca ulaştık' 18:35

  'Silopi'den sonra Cizre'de de beklenen sonuca ulaştık' Başbakan Davutoğlu, "Silopi'den sonra perşembe günü Cizre'de de beklenen sonuca ulaştık ve başarılı operasyonlar tamamlandı" dedi.

  F5HABER » 13.02.2016 18:35
 • Başbakan Davutoğlu konuşuyor 17:36

  Başbakan Davutoğlu konuşuyor Başbakan Ahmet Davutoğlu Üzümlü'de halka hitap ediyor.

  AKŞAM » 13.02.2016 17:36 F5Haber'de Oku
 • Bahçeli'den 'kara operasyonu' açıklaması 17:22

  Bahçeli'den 'kara operasyonu' açıklaması Devlet Bahçeli, Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "DAEŞ'le mücadelede 'Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz' açıklamasına karşılık yorumlarda bulundu.

  F5HABER » 13.02.2016 17:22
 • Bakan Soylu ile HDP'li vekil arasında sözlü tartışma 17:06

  Bakan Soylu ile HDP'li vekil arasında sözlü tartışma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2016 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan...

  MİLLİYET » 13.02.2016 17:06 F5Haber'de Oku
PageSkinBanner
PageSkinBanner