» » F5HABER »

AK Parti'nin adayları ne zaman belli olur?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, seçim hazırlıklarını anlattı: Süreci YSK takvimi ile götüreceğiz. İstanbul önemli, sonuna kadar bekleriz. İzmir'i almamamız için ise hiç sebep yok.

AK Parti'nin adayları ne zaman belli olur?

AK Parti'nin yerel seçim sürecini yöneten Seçim İşleri'nden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 2014'te aday belirleme, izlenecek strateji ve kampanya süreciyle ilgili AKŞAM'ın sorularını yanıtladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) takvimine uygun bir aday belirleme stratejisi izleyeceklerini belirten Şentop, şöyle dedi:

- Kanaatim YSK'nın belirlediği resmi takvimi takip etmek... Çünkü YSK, kamu görevlileri için istifa süreci öngörüyor, aday olmak isteyenler Aralık ayı başından itibaren muhtemelen istifa edecekler, süreci bundan önce başlatırsanız, kamu görevlilerinin aday olma imkanı ortadan kalkar çünkü istifa ederlerse mesleğe geri dönemezler. Adayların kesin belirlenmesi Şubat'ı bulur.

- AK Parti'de üç döneme takılan belediye başkanı yok. Çünkü ilk defa 2004 yılında AK Parti'den belediye başkanları seçildi. 2009'da ikinci dönem seçilenler oldu. Şimdi üçüncü döneme giriliyor. Önceki dönemlerden görev yapanlar var ama AK Parti çatısı altında yok.

- İstanbul adayını söylemek için çok erken. İstanbul en önemli yerlerden... Bazı projelerimiz olabilir, stratejilerimiz olabilir, zamanla açıklayacağız. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanları her zaman güçlü isimler oldu.

REVİZYON KARARI BAŞBAKAN'DA

- Ekim ayında kabine revizyonu olabileceği, kabineden çıkarılacak isimlerin belediye başkanlığı için hazırlanacağı söyleniyor. Böyle bir şeye Genel Başkanımız karar verecektir. Olmaz diyemeyiz, olabilir, bakanlardan olabilir, milletvekillerinden belediye başkanlığı için aday gösterilebilir ama peşinen söyleyeyim, benim kanaatim; eğer olursa bu sayının çok az olacağı yönünde.

- İzmir, Ege bölgesi, Serbest Fırka'nın, daha sonra DP'nin en güçlü olduğu yerler. Daha sonra da ANAP... İzmir'de yaşayanlar, Ege ve Trakya'da yaşayanlar yerel yönetim için AK Parti'yi tercih ederler. İzmir'de de iddialıyız, çalışacağız. Almamamız için bir sebep yok, zamanlama meselesi! İsim için ise erken!

CHP ERKEN DAVRANDI, TEŞKİLAT KALMADI

Yerel seçim süreci Mart sonu olduğuna göre, şu andan itibaren 7.5 ay gibi zaman kaldı. CHP, teşkilatlardan istifa sürecini erken başlattı, ama şimdi durdurdu galiba. Ciddi sıkıntılar ortaya çıktı, teşkilat diye bir şey kalmadı, herkes istifa etti, aday desen bir sürü isim yığıldı. Biz bu konuda tecrübeliyiz. Sorun yaşanmadan seçimlere kadar bu işi yapacağız.

EN SON SİYASET HABERLERİ

 • Erdoğan olmasaydı çözüm süreci başlatılamazdı 14:41

  Erdoğan olmasaydı çözüm süreci başlatılamazdı AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, çözüm sürecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cesur liderliği ile başlatıldığını söyledi. 40 yıllık sorunun bir çırpıda çözülemeyeceğini anlatan...

  MEDYAHABER » 27.04.2015 14:41 F5Haber'de Oku
 • HDP'den, Mustafa Akıncı'ya mesaj 14:13

  HDP'den, Mustafa Akıncı'ya mesaj KKTC'de dün gerçekleştirilen seçimlerde cumhurbaşkanlığını kazanan Mustafa Akıncı'ya HDP'den kutlama mesajı geldi.

  AJANSHABER » 27.04.2015 14:13 F5Haber'de Oku
 • 'Arkadaşlarımın başarısından başka bir arzum yok' 13:54

  'Arkadaşlarımın başarısından başka bir arzum yok' 11'inci Cumhurbaşkanı Gül, AK Parti'nin esas kurucusunun kendisi olduğunu ve onların başarılı olmasını istemekten başka bir arzusu olmadığını söyledi.

  F5HABER » 27.04.2015 13:54
 • 'Elektrik dağıtım sektörünü seçime alet etmesinler' 13:28

  'Elektrik dağıtım sektörünü seçime alet etmesinler' Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, seçimlerde hiçbir sandıkta elektrik kesintisi nedeniyle oy sayılamaması durumu yaşanmadığını belirterek, "Elektrik dağıtım sektörünü buna alet etmesinler"...

  F5HABER » 27.04.2015 13:28
 • Gül: 'AK Parti'nin kurucusu benim' 13:26

  Gül: 'AK Parti'nin kurucusu benim' 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti'nin esas kurucusunun kendisi olduğunu belirterek, "İlk çıkardığı başbakan benim, ilk cumhurbaşkanı da benim. Cumhurbaşkanlığından sonra da başka bir makam...

  AJANSHABER » 27.04.2015 13:26 F5Haber'de Oku
 • Asgari ücret o kadar olur mu? 13:23

  Asgari ücret o kadar olur mu? Haziran seçimleri öncesinde siyasi partiler seçim beyannamelerini açıkladı. Beyannamelerde ekonomi öne çıkan gündem olarak göze çarparken, ekonomi içerisinde 'asgari' ücret vaatleri büyük tepkilere...

  ÜLKE HABER » 27.04.2015 13:23 F5Haber'de Oku
 • Esas kurucu benim... 13:19

  "Esas kurucu benim..." Katar basınına konuşan 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni parti kurup kurmayacağı sorusu üzerine "AK Parti'nin esas kurucusu benim. AK Parti'nin hem ilk çıkardığı başbakan benim, ilk...

  F5HABER » 27.04.2015 13:19
 • Gül, 'yeni parti' sorusuna böyle yanıt verdi 12:58

  Gül, 'yeni parti' sorusuna böyle yanıt verdi 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Karat basınına konuştu. Gül, 'Yeni parti kuracak mısınız' sorusuna şöyle yanıt verdi: "AK Parti'nin esas kurucusu benim. AK Parti'nin hem ilk çıkardığı başbakan...

  MİLLİYET » 27.04.2015 12:58 F5Haber'de Oku
 • Arkadaşlarımın başarısından başka bir arzum yok 12:38

  Arkadaşlarımın başarısından başka bir arzum yok 11'inci Cumhurbaşkanı Gül, AK Parti'nin esas kurucusunun kendisi olduğunu ve onların başarılı olmasını istemekten başka bir arzusu olmadığını söyledi.

  MEDYAHABER » 27.04.2015 12:38 F5Haber'de Oku
 • Annesinin sözü başarısının anahtarı oldu 12:04

  Annesinin sözü başarısının anahtarı oldu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde genel sekreterlik görevini yürüten AK Parti Sakarya 2. sıra milletvekili adayı Mustafa İsen, annesinin sözünü hayatı boyunca düstur edindiğini belirtti.

  F5HABER » 27.04.2015 12:04