HABERLER»GÜNDEM»SICAK GÜNDEM»9 Ekim 2012 Salı, 09:09

29 il özel idaresi kapatılıyor

İçişleri Bakanlığı Büyükşehir Belediyesi Kanununda değişiklik yapan Kanun tasarısı Bakanlar Kurulunca, Meclis Başkanlığına sunuldu

29 il özel idaresi kapatılıyor

Tasarı komisyonda görüşüldükten sonra bir kez de, Genel Kurul'da ele alınacaktır. Genel Kurulun kabul ettiği tasarı Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

HANGİ İLLERDEKİ İL ÖZEL İDARELERİ KAPATILIYOR?

Toplam 29 il özel idaresi kapatılıyor. Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, İstanbul ve Kocaeli illerindeki il özel idareleri kapatılıyor.

KAPATILAN İL ÖZEL İDARE PERSONELİ NE OLACAK?

- Kanundaki devir, tasfiye işlemlerini yapmak üzere, bir vali yardımcısının başkanlığında komisyon kurulacak. Bu komisyon, kapatılan il özel idare personelinin devrine karar verecektir. Kimin yeni kurulan yatırım izleme ve koordinasyon merkezine kimin büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredileceğine, komisyon karar verecek.

- Belediye ve bağlı kuruluşuna devir yapılması sonrasında, devir yapılan belediye bildirilen personelin ihtiyaç fazlası olduğunu belirtebilecek. Bu konudaki tespit belediye veya bağlı kuruluşunca 3 ay içinde valiliğe bildirilecektir. Valilikteki komisyon, kurumun bütçe dengesi, norm kadrosu ve yürütmekle görevli olduğu hizmetin gereği ile nüfus kriterleri gibi hususlara bakarak ihtiyaç fazlası personelin tespitini yapar. Çalışmasını 45 gün içinde tamamlayıp oluşturulan listeleri valinin onayına sunar. Vali tarafından onaylanan listeler 10 gün içerisinde İçişleri Bakanlığına, İçişleri Bakanlığınca da atama teklifleri yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Memur olarak çalışanlar memur olarak, 5393'e göre sözleşmeli çalışanlar 4/B'li olarak, işçi olarak çalışanlar işçi olarak Devlet Personel Başkanlığınca diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanır.

KAPATILMA NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Kanun taslağının yürürlük maddesine göre, il özel idarelerinin kapatılması ve personelinin devri, şimdi değil ilk mahalli idareler genel seçiminde yürürlüğe girecek.

Kaynak: Memurlar.net

Haberin Alındığı Kaynak»www.sicakgundem.com

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Taner Yıldız: Elektrik verilmeyen yer kalmadı 20:59

  Taner Yıldız: Elektrik verilmeyen yer kalmadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de iletim hatlarında enerjisiz bir yerin kalmadığını bildirdi.

  VATAN » 31.03.2015 20:59 F5Haber'de Oku
 • Kesintiden dolayı SGK tahsilat sürelerini uzattı 20:53

  Kesintiden dolayı SGK tahsilat sürelerini uzattı SGK, elektrik kesintisinden dolayı 31 Mart'ta süresi dolan prim ve diğer alacakların tahsilat süresini uzattı.

  AJANSHABER » 31.03.2015 20:53 F5Haber'de Oku
 • Adliyede operasyon başlatıldı! 20:49

  Adliyede operasyon başlatıldı! İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan davasının soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı odasında rehin alan şahıslara yönelik operasyon başlatıldı. Operasyon sırasında adliyeden silah...

  F5HABER » 31.03.2015 20:49
 • Taner Yıldız: Elektrik verilmeyen yer kalmadı 20:45

  Taner Yıldız: Elektrik verilmeyen yer kalmadı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de iletim hatlarında enerjisiz bir yerin kalmadığını bildirdi.

  CNNTÜRK » 31.03.2015 20:45 F5Haber'de Oku
 • Okulda cinsel tacize 10 yıl hapis ! 20:39

  Okulda cinsel tacize 10 yıl hapis ! Kastamonu'da ilkokulda kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen sanık 10 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  F5HABER » 31.03.2015 20:39
 • PETKİM'den yükselen siyah duman korkuttu 20:34

  PETKİM'den yükselen siyah duman korkuttu İzmir'in Aliağa ilçesindeki Petkim PetroKimya Holding A.Ş.'nin bazı fabrika bacalarından zaman zaman çıkan alevlerle birlikte yükselen kara duman, endişe yarattı. Siyah dumanın nedeninin; kesinti...

  CNNTÜRK » 31.03.2015 20:34 F5Haber'de Oku
 • İstanbul’da alacak verecek cinayeti 20:32

  İstanbul’da alacak verecek cinayeti Silivri'de çay bahçesi işletmecisi bir şahıs, eski ortağı tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Cinayetin iki ortak arasında yaşanan alacak verecek meselesi yüzünden işlendiği ileri sürüldü.

  F5HABER » 31.03.2015 20:32
 • Alacak verecek kavgası! 1 ölü 20:31

  Alacak verecek kavgası! 1 ölü Silivri'de çay bahçesi işletmecisi bir şahıs, eski ortağı tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Cinayetin iki ortak arasında yaşanan alacak verecek meselesi yüzünden işlendiği ileri sürüldü

  HABERTÜRK » 31.03.2015 20:31 F5Haber'de Oku
 • Korkunç iddia! Polis noktalarını havaya uçururuz 20:28

  Korkunç iddia! Polis noktalarını havaya uçururuz Halk Savunma Birliği, iki ayrı polis noktasına bomba koyduklarını ve eylemcilere zarar gelmesi durumunda patlatacaklarını iddia etti.

  VATAN » 31.03.2015 20:28 F5Haber'de Oku
 • Danıştay'dan başörtüsü kararı 20:25

  Danıştay'dan başörtüsü kararı Hukukçu Kadınlar Platformu Başkanı​ Avukat Figen Şaştım, Danıştay'ın başörtülü avukatlarla ilgili kararını, "Türkiye'yi vesayet rejimine mahkum etmeye çalışan, hukuk ve özgürlüklere karşı cephe açmış...

  HABERTÜRK » 31.03.2015 20:25 F5Haber'de Oku