» » SANSÜRSÜZ HABER »

Kredi kartı borcu olanlar dikkat!

Kredi kartı borcu olanlara finansal destek hizmet vermek için kurulan şirketler büyük tehlike oluşturuyor.

Kredi kartı borcu olanlar dikkat!

Kredi kartı borçlularının içerisinde bulunduğu zorluktan faydalanan, finansal hizmet vermek için hiçbir yasal zemini olmayan şirketler, kart sahiplerine olmadık vaatlerde bulunuyor.

Kredi kartı sahiplerinin çaresizliklerinden faydalanan bu şirketler, borca 36 aya kadar taksit yapıyor, talep edilirse kapıya kadar özel kurye bile gönderiyor ama kendi adreslerini sır gibi saklıyor.

Sayıları hızla artan bu şirketlerin büyük bir kısmı kredi kartı sahiplerine internet üzerinde ulaşıyor. Kredi kartı sahiplerinin borçlarını kapattıktan sonra üzerine kendi komisyonlarını da ekleyerek, aynı kredi kartına bir ürün satılmış gibi borcu yeniden 12-36 ay arası bir vadeyle taksitlendiriyor.

Kredi kartı taksitlendirmesi yapan ve “DH Danışmanlık” adı altında çalışan şirket, internet sitesi üzerinden, 36 aya kadar kart taksitlendirme yapabildiklerini, müşterilerine gerekirse nakit avans da çektirebilecekleri vaadinde bulunuyor. Şirket, 10 bin liranın üstünde meblağlar için özel hizmet sunduklarını belirterek, özel telefon hatlarından kendilerine ulaşılabileceği bilgisini paylaşıyor. Yine bu şirket internet sitesinde, “Eğer isterseniz çalışanlarımızdan birini adresinize gönderebiliriz” ifadesi yer alıyor.

GT Danışmanlık adı altında faaliyet gösteren başka bir şirket de yine internet sitesi üzerinden, “Vade farkı tutarı kadar limitiniz olduğu takdirde bir veya daha fazla kredi kartınıza ait borcunuzu taksitlendirebiliriz” vaadiyle kart borçlularına umut dağıtıyor.

Danışmanlık hizmeti verdiği iddiasında da bulunan şirketler, kredi kartı vade farkı için kullanılabilir limiti olmayan kredi kartı sahiplerine de, şu tavsiye bulunuyor:

“Borcu ödenen kredi kartınızın haricinde,yeterli limiti olan başka bir kredi kartınızı veya kartlarınızı da kullanabilirsiniz.”

Kredi kartı sahibinin bu şirketlere yasal durumlarını sormaları ihtimaline karşı borcunu taksitlendirmek için gelen müşteriden herhangi bir resmi belge talepleri de bulunmuyor.

'KAĞIT ÜSTÜNDE SATIŞ YAPILIYOR'

GT Danışmanlık'tan ismini vermek istemeyen müşteri temsilcisi, 10 bin liralık bir borcu nasıl taksitlendirdiklerini şöyle anlattı:

"10 bin liralık borcunuzu üzerine bin 600 ekleyerek biz ödüyoruz. Daha sonra bunu bir satış yapmışız, bir elektronik mağazasından dizüstü almışsınız gibi, kartınızla anlaşmalı olduğumuz kurumdan taksitle yeniden çekim yapıyoruz. Aslında satılan mal ya da ürün yok."

Müşteri temsilcilisi, adeta bir banka çalışanı gibi hareket ederek, ”Borçlarınızı şubat ayına erteleyebiliriz” diyor.

İnternette yüzlerce benzeri olan şirketlerden bir diğeri de “Ankara Finans” adıyla faaliyet gösteriyor. Bütün işlemlerinin yasal olduğunu iddia eden bu şirket de, nedense şirketin adresine internet sitesinde yer vermiyor.

Şirket, “Tüm işlemler için sizden kredi kartınız, kartlarınız haricinde hiçbir belge istemiyoruz. Senet, gelir belgesi, imza, kefil, yok” tanıtımı ile zor durumda olan kredi kartı sahiplerine çağrıda bulunuyor.

Bu şirketin Ankara yetkilisi de tam ismini vermekten kaçınırken, 10 bin liralık borç için yaptıkları taksitlendirme tekliflerinin şehirden şehire değişiklik gösterdiğini kaydetti. Yetkili, “Eğer Ankara'da olsaydınız yüzde 12'ye hallederdik ama İstanbul'da oranlar biraz daha fazla, yüzde 15 gibi” dedi.

“Ben sizi İstanbul'da Mecidiyeköy'deki şubemize yönlendireyim” diyen yetkili, adres bilgisi istendiğinde ise sadece İstanbul şubesinin telefon numarasını vermekle yetindi.

İsmini açıklamayan yetkilinin verdiği bilgilere göre, bu şirket kredi kartı borçlarını şu şekilde kapatıyor:

10 bin liranın üzerine bin 300 lira faiz eklenerek, limiti uygun olan karta borç muadili şirketler gibi yatırılıyor. Bu borç yeniden aynı karta ya da farklı kartlara çekiliyor. Yine sanki bir ürün satılmış gibi yapılırken, bir finans kurumu ile işlem yapılmadığı için kart sahibini koruyabilecek hiçbir yasal çerçeve bulunmuyor. Aslında bir ürün satışı da yapılmadığı için tüketici olarak gözükmeyen kart sahibi, tüketiciyi koruyucu hiçbir düzenlemeden faydalanamıyor. (CTK)

Haberin Alındığı Kaynak»www.sansursuzhaber.com

EN SON EKONOMİ HABERLERİ

 • Facebook'un yargılanması kesinleşti 19:29

  Facebook'un yargılanması kesinleşti ABD merkezli ünlü sosyal paylaşım ağı Facebook'un Fransa'da yargılanması kesinleşti. Paris İstinaf Mahkemesi'nin kararı, emsal niteliği taşıyacak

  HABERTÜRK » 12.02.2016 19:29 F5Haber'de Oku
 • Borsa günü yatay tamamladı 18:01

  Borsa günü yatay tamamladı -Borsa İstanbul 100 endeksi, günü yüzde 0,01 düşüşle 70.937,40 puandan tamamladı

  F5HABER » 12.02.2016 18:01
 • Rus sevgililere çiçek yok! 17:54

  Rus sevgililere çiçek yok! 14 şubat sevgililer gününde Rusya'dan ümidini kesen çiçekçiler Avrupa'ya yöneldi. 30 milyon dal çiçek, Avrupa pazarına ihraç edildi. Rusya'daki kaybın ise 7 milyon dolar olduğu belirtildi.

  F5HABER » 12.02.2016 17:54
 • Borsa haftayı nasıl tamamladı ? 17:51

  Borsa haftayı nasıl tamamladı ? Borsa haftanın son işlem gününü yüzde 0,901'lik düşüşle tamamladı.

  F5HABER » 12.02.2016 17:51
 • Bankacılıkta yeni dönem 17:50

  Bankacılıkta yeni dönem Avrupa'da biyometrik doğrulama, sesle ve gözle tanıma gibi uygulamaların gelecek dönemde bankacılık sektöründe yeni trend olacağı öngörülüyor

  HABERTÜRK » 12.02.2016 17:50 F5Haber'de Oku
 • Dünya Bankası'ndan 40 milyon dolar bağış 17:47

  Dünya Bankası'ndan 40 milyon dolar bağış Dünya Bankası, Filistin yönetimine kamu maliyesinin güçlendirilmesi için bağışta bulundu

  HABERTÜRK » 12.02.2016 17:47 F5Haber'de Oku
 • Serbest piyasada altın fiyatları 17:45

  Serbest piyasada altın fiyatları Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 116 lira oldu.

  F5HABER » 12.02.2016 17:45
 • Kaderi AB gündeminde 17:32

  Kaderi AB gündeminde Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, 500 Euro'uk banknotların AB güvenlik tehlikesi oluşturduğunu ifade etti

  HABERTÜRK » 12.02.2016 17:32 F5Haber'de Oku
 • Zincir mağazalarına yeni düzenleme 17:22

  Zincir mağazalarına yeni düzenleme Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: "Biz, artık öyle her sokakta zincir mağazaların, marketlerin olmasını istemiyoruz. Bunlara belirli düzenlemeler getirmemiz lazım"

  HABERTÜRK » 12.02.2016 17:22 F5Haber'de Oku
 • Enerjide öncelik onun! 17:15

  Enerjide öncelik onun! Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, kömür işletmecilerinin sorunlarını dinledi

  HABERTÜRK » 12.02.2016 17:15 F5Haber'de Oku
PageSkinBanner
PageSkinBanner