» » DHA »

Kayakapı Doğal Çevre Koruma Projesi Yeniden Ele Alınıyor

Kayakapı Doğal Çevre Koruma Projesi Yeniden Ele Alınıyor

KAPADOKYA Bölgesi'nde 5 farklı uygarlığın izlerini taşıyan Ürgüp 'Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi', 4 yıllık aradan sonra yeniden ele alınıyor. Toplam 270 bin metrekarelik alan üzerinde ve içerisinde UNESCO desteği ile onarılmış kilise başta olmak üzere cami, hamam, çeşme gibi tarihsel ve kültürel değerlere sahip toplam 1215 kayadam ve yığma taş evlerden oluşan projede temizlik çalışmalarına başlandı.

Dünyanın kültürel değerlerin etkin şekilde günümüzde de yaşatılması yönünde planlanan ve hayata geçirilmesi anlamında en önemli projesi konumundaki Ürgüp Kayakapı Projesi ile ilgili olarak gazetecilerin katıldığı gezi düzenlendi. Kayakapı Projesi'ni sürdürecek Kayakapı Turizm Yatırım Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinler düzenlediği basın toplantısında, Kapadokya turizminin gelişimine oldukça farklı anlayışta katacak projenin bu alanda dünyada uygulanan en önemli projelerden biri olduğunu söyledi. Dinler, bölgedeki yapılanmanın salt konaklama ünitesi olarak algılamanın oldukça yanlış olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Kapadokya Bölgesi'nde geçmiş insan yaşamının en canlı örneğinin sunulduğu Kayakapı, bizim hayallerimizde hep var olan bir gelişme oldu. Kapadokya, kültürel etkileşimin turizm alanında yansıtıldığı ülkemizin önemli bölgesi. Kayakapı da bölgenin geçmiş mirasının bu günlere kadar harabe bir şekilde de olsa yaşatıla geldiği önemli bir yöresi.Günümüze kadar doğal olaylardan olumsuz yönde etkilenerek tarihe karışmak tehlikesi altındaki bu müstesna kültür birikimine sahip bölgeyi bölge turizminin hizmetine sunabilmek için çalışmalara başladık. Ürgüp Belediyesi’nin 'Yap İşlet Devret' modeline uygun olarak 49 yıllığına kiraladığımız bu alan, yapılacak temizleme konservasyon ve yenileme çalışmaları ile dünyanın Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerinden kalma tarihsel değerlerinin yaşatıldığı ve turizm alanında değerlendirildiği ülkemizin de yüz akı projelerinden birisi olacak."

Dinler, projenin etap, etap tamamlanmasının öngörüldüğünü belirterek, 5 yıllık süreçte projenin tamamlanmasını hedeflediklerini ifade etti. Dinler, yaklaşık 30 Milyon Avro’luk bir harcamanın planlandığı Kayakapı Mahallesi’nin turizme kazandırılmasına yönelik projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yaklaşık 500 kişinin de istihdamının sağlanmasını amaçladıklarını bildirdi.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız’da, UNESCO tarafından desteklenen Türkiye'deki sayılı projelerden biri olan Kayakapı Mahallesi’nin bu proje ile birlikte yeniden turizm alanında etkin bir yerleşime sahne olacağını belirterek, bunun bölge turizminin gelişim sürecine de ciddi ivmeler kazandıracağına inandığını söyledi. Yıllardan beri terk edilen bir yerleşim olduğu için yapıların önemli bir tahribat ile karşı karşıya kaldığını belirten Yıldız, "Geçmişin izlerini taşıyan bu yapıları,bu haliyle bırakıp onların yok olmalarını izlemek bizleri üzüyordu. Bize miras bırakılan bu değerlere sahip çıkıp, geçmişte bir ve beraber olarak büyük dostluk örneği göstererek bu alanda yaşayan Müslüman ve Hıristiyan toplumunun, ortak kullanım alanlarını onararak turizme kazandırmak bizim için çok önemli.Bu hedeflerimize oldukça kısa süre içerisinde ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

Konaklama ünitelerinin yanı sıra, bölgenin zengin el sanatları değerlerinin de yansıtılacağı El Sanatları Müzesi’nin de oluşturulacağı Kayakapı Mahallesi’nde, halen temizleme çalışmaları devam ediyor.

(DHA - Ahmet KORKMAZER)

Haberin Alındığı Kaynak» Doğan Haber Ajansı

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Muhteşem Yüzyıl Kösem 4. yeni bölüm fragmanı yayınlandı - İzle 09:38

  Muhteşem Yüzyıl Kösem 4. yeni bölüm fragmanı yayınlandı - İzle Muhteşem Yüzyıl Kösem yeni bölümüyle 3 Aralık Perşembe akşamı saat 20.00'da Star'da kaldığı yerden devam edecek. Merakla beklenen Muhteşem Yüzyıl Kösem 4. yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Nefes kesen...

  MİLLİYET » 28.11.2015 09:38 F5Haber'de Oku
 • İşadamları o anları anlattı 09:33

  İşadamları o anları anlattı Başkent Moskova başta olmak üzere saatlerce havalimanında tutulup geri gönderilen Türk yolculardan bir kısmı, dün sabah saatlerinde Türkiye'ye ulaştı

  HABERTÜRK » 28.11.2015 09:33 F5Haber'de Oku
 • Ege Bölgesi'ndeki üç ilde kuvvetli yağış bekleniyor 09:33

  Ege Bölgesi'ndeki üç ilde kuvvetli yağış bekleniyor İzmir, Manisa ve Aydın çevrelerinde kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

  VATAN » 28.11.2015 09:33 F5Haber'de Oku
 • Sınırda F-16'ların devriye sistemi değiştirildi 09:28

  Sınırda F-16'ların devriye sistemi değiştirildi Suriye sınırında uçan F-16'ların devriye sistemi, Rus uçağının vurulmasının ardından değiştirildi. F-16'lar, devriye görevinde 2'li değil 4'lü kol halinde uçacak

  F5HABER » 28.11.2015 09:28
 • 20 ilde bu yöntemle 2 milyon TL çaldı 09:27

  20 ilde bu yöntemle 2 milyon TL çaldı Hatay, Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere 20 ilde banka önlerinde lastik kesmek yöntemiyle 2 milyon lira çalan ve çaldığı paralarla gayrimenkule yatırım yapan zanlı, Adana polisi tarafından...

  VATAN » 28.11.2015 09:27 F5Haber'de Oku
 • Hollanda'da burka yasağı yolda 09:21

  Hollanda'da burka yasağı yolda Özgürlükler hususunda son derece hassas olan Avrupa, konu Müslümanlar olunca son derece bağnaz bir yapıya bürünüyor. Avrupa'da kalabalık bir islam nüfusuna karşı temsil noktasında yetersiz olması bir...

  F5HABER » 28.11.2015 09:21
 • 5 bin polisle dev operasyon 09:20

  5 bin polisle dev operasyon İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından 5 bin polisle 39 ilçede yapılan "Yeditepe Huzur Genel Asayiş Uygulaması" sonucunda ele geçirilen malzemeler Gayrettepe Asayiş Müdürlüğü'nde sergilendi.

  F5HABER » 28.11.2015 09:20
 • İstanbul için sağanak uyarısı 09:20

  İstanbul için sağanak uyarısı İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinden itibaren İstanbul'da kuvvetli (21-50 milimetre) olmasının beklendiği ifade edildi.

  MİLLİYET » 28.11.2015 09:20 F5Haber'de Oku
 • ABD'de silahlı çatışma: 3 ölü, 9 yaralı 09:19

  ABD'de silahlı çatışma: 3 ölü, 9 yaralı ABD'nin Colorado eyaletindeki Colorado Spring kentinde, aile planlaması merkezi yakınlarında yaşanan silahlı çatışmada yaralananlardan biri polis 3 kişinin öldüğü, yaralı 9 kişinin tedavisinin...

  CNNTÜRK » 28.11.2015 09:19 F5Haber'de Oku
 • Yaşlı çift soba kurbanı oldu 09:19

  Yaşlı çift soba kurbanı oldu Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde 1 gündür haber alınamayan ve sobadan zehirlendiği iddia edilen yaşlı yaşlı çift, evinde ölü bulundu.

  F5HABER » 28.11.2015 09:19