» » Cihan »

Fethiye, yeni ilçe Seydikemer ile ikiye bölünüyor

Fethiye, yeni ilçe Seydikemer ile ikiye bölünüyor

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan kararname ile Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Kemer beldesi ilçe yapılıyor. İlgili yasa tasarısı Fethiye'de olumlu karşılanırken, tarım ve turizm bölgelerinin ayrılmasının bölge ekonomisine katkı koyacağı ifade ediliyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Türkiye'deki 13 ilin büyükşehir olması ön görülüyor. Tasarı genel kurulda kabul edilirse Muğla, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van ile birlikte büyükşehir olacak. Tasarı yasalaşırsa Fethiye'ye bağlı Kemer beldesi de ilçe olacak. Seydikemer adıyla yapılacak yeni ilçe, Kadıköy, Eşen, Karadere, Kumluova ve Seki beldeleri ile birlikte 51 köyü kapsayacak ve Fethiye'nin yarı yarıya küçülmesini sağlayacak. Yapılacak yeni değişiklik ile Fethiye'nin tarımla uğraşan beldeleri Seydikemer ilçesine bağlanacak.

İl olma hayali taşıyan Fethiye, yeni gelişmeleri olumlu pencereden takip ediyor. AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden, Muğla'nın Büyükşehir olması ve yeni ilçelerin kazandırılmasının Fethiye ve Muğla'ya büyük kazanım sağlayacağını açıkladı. Bu şekilde hizmet kalitesinin artacağını aktaran Özden, yeni kurulacak Menteşe ve SeydiKemer ilçelerinin idari kadrolarla tanışarak istihdam alanlarının artacağını ifade etti.

SAATCI: TARIMLA TURİZMİ AYIRDILAR, SEVİNDİK

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Kemer'in Seydikemer adı altında farklı bir ilçe olmasıyla ilgili açıklama yaparak, tarım ve turizm bölgelerinin birbirinden ayrılmasının mantıklı olduğunu söyledi. Başkan Saatcı, "Meclis'te, Bakanlar Kurulu tarafından imzaya sunulacak. Bu konuda kafa yoranlara teşekkür ediyorum. 2 aydır bu yönde yapılan çalışmaları takip ediyorum. Fethiye'nin ekonomik parametreleri 2 tane T'nin (Tarım ve Turizm) üzerinde. Bunu birbirinden ayırmışlar ve Fethiye'yi turizm bölgesi olarak değerlendirmişler. Tarım alanları ise Seydikemer kısmında kalmış." ifadelerini kullandı.

FTSO: TİCARET AKIŞI ZATEN KEMER'DE YOĞUNLAŞIYOR

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) da Seydikemer ilçesi ilgili görüşlerini olumlu olarak belirtti. Oda başkanı Akif Arıcan, Kemer beldesinin Ege ile Akdeniz bölgelerinin bağlantısını yapan bir noktada olduğunu kaydetti. Özellikle tarımla ilgili ticari ilişkilerin çoğunun Kemer üzerinden yapıldığına dikkat çeken Arıcan, "Bu düzenleme tarım beldelerini tek bir ilçede toplayacak. Bu da tarımın bölgedeki gelişimine büyük katkı sağlayacak. Fakat bu tasarıyla birlikte biz Fethiye'nin il olmasını da bekliyorduk. Böylelikle turizm ve tarımda gerekli ilerlemeler koordineli olarak sağlanmış olacaktır." dedi.

"33 YILLIK HAYALİMİZ GERÇEK OLUYOR"

Kemer Belediye Başkanı MHP'li Cafer Arıkan ise 33 yıllık hayallerinin gerçek olduğuna işaret ettiği konuşmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Kemer'in ilçe olmasının Resmi Gazete'de yayınlandığı günden itibaren 3 gün 3 gece şölen yaparak kutlayacaklarını belirten Arıkan, şöyle konuştu: "Biz Kemer'in imar planını yaptık. 18'inci maddeyi tamamladık. Burada 600 hektar alanın imar planı gerçekleştirildi. İçme suyu projesi İller Bankası'nda ihaleye çıkarıldı. Sadece altyapı yani kanalizasyon projesi gerçekleştirilecek. Kemer beldesinin köyleri ile 60 bin nüfusu vardı. Merkez nüfusu 5 -6 bindir. Burada yabancı uyruklu 150 hane yaşıyor."


Haberin Alındığı Kaynak» Cihan

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Teröristler emniyet müdürlüğüne saldırdı! 06:25

  Teröristler emniyet müdürlüğüne saldırdı! Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bir grup terörist tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda, ölen ya da yaralanan olmadı.

  F5HABER » 10.10.2015 06:25
 • Davutoğlu: 'Kudüs herkesten önce bizim meselemizdir' 06:24

  Davutoğlu: 'Kudüs herkesten önce bizim meselemizdir' Başbakan Ahmet Davutoğlu Kahramanmaraş'taki mitingin ardından gençlerle buluştu. Kudüs'te yaşananlara değinen Davutoğlu,'Kudüs herkesten önce bizim meselemizdir, Kudüs'ün son savunmasını yapan bizim...

  F5HABER » 10.10.2015 06:24
 • Cizre'de olaylar büyüyor! 06:23

  Cizre'de olaylar büyüyor! Cizre'de, PKK Elebaşı Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıl dönümünü bahane eden yüzleri maskeli göstericiler polisle çatıştı. Çıkan olaylarda iki iş yeri yandı.

  F5HABER » 10.10.2015 06:23
 • Suriyeli piyanist Tambi Cimuk savaşa notalarla dur dedi! 06:22

  Suriyeli piyanist Tambi Cimuk savaşa notalarla dur dedi! Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve tesadüf eseri müzik dehası olduğu anlaşılan 17 yaşındaki piyanist Tambi Cimuk, Kocaeli'de "Bırak Barış Yankılansın" sloganıyla konser verdi.

  F5HABER » 10.10.2015 06:22
 • Tokat'daki deprem paniği güvenlik kamerasında! 06:21

  Tokat'daki deprem paniği güvenlik kamerasında! Tokat'ın Erbaa ilçesinde meydana gelen 5.1'lik deprem anında vatandaşların panik anı, koşarken yere düşmelerinin yanı sıra bir kedinin depremi hissederek kaçması güvenlik kameralarına yansıdı.

  F5HABER » 10.10.2015 06:21
 • Eski eşinin erkek arkadaşını pompalı tüfekle öldürdü 06:20

  Eski eşinin erkek arkadaşını pompalı tüfekle öldürdü İzmir'in Bornova ilçesinde, 30 yaşındaki Saadet K.'nın arkadaşı olduğu öğrenilen 53 yaşındaki Ali Öztürk, Saadet K.'nın eski eşi tarafından pompalı tüfekle vuruldu. Ağır yaralanan Öztürk kaldırıldığı...

  F5HABER » 10.10.2015 06:20
 • Ambulans soymadıkları kalmıştı o da oldu! 06:19

  Ambulans soymadıkları kalmıştı o da oldu! Konya'da bir hastaya müdahale etmek için olay yerine giden 112 Acil Sağlık ekipleri, hastaya müdahale ettiği sırada ambulansın navigasyon cihazı çalındı.

  F5HABER » 10.10.2015 06:19
 • Bursa Kapalıçarşı'da büyük yangın! 06:18

  Bursa Kapalıçarşı'da büyük yangın! Bursa Kapalıçarşı'daki Mobilyacılar Çarşısı'nda çıkan ve yaklaşık 1,5 saatte 35-40 işyerini küle çeviren yangın kontrol altına alındı. Olay yerinde inceleme yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı...

  F5HABER » 10.10.2015 06:18
 • Davutoğlu: 'Son silahlar bırakılana kadar...' 06:17

  Davutoğlu: 'Son silahlar bırakılana kadar...' Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir televizyon kanalında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Davutoğlu; 'Terörle mücadeleyi başlatma kararını verdiğimizde yani 23 temmuzda da yine stratejik...

  F5HABER » 10.10.2015 06:17
 • Davutoğlu: 'Mezarlıkta doçkaların ne işi var?' 06:16

  Davutoğlu: 'Mezarlıkta doçkaların ne işi var?' Özel bir televizyon kanalına konuk olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Muş'ta mezarlık yıkıldı diye iki HDP'li bakan istifa etti. Sordum Bakanlar Kurulu'nda mezarlıkta doçkaların ne işi var?...

  F5HABER » 10.10.2015 06:16