» » KADINLAR ALEMİ »

Kışın evde yapılabilecek aletsiz sporlar

Günümüzün modern çağ insanı sporu boş vakitlerini daha eğlenceli kılmak, motivasyon sağlamak, vücut geliştirmek, fitness, kardiyo egzersizleri, kilo vermek gibi nedenlerle yapmaktadır.

Kışın evde yapılabilecek aletsiz sporlar

Spor evde, salonda, açık havada yapılabilir. Açık hava ve kapalı salonlar olmak üzere ayrıldığı gibi yaz ve kış sporları olarak da ayrılabilir. Kış sporları açık havada yapılabileceği gibi hava şartları nedeniyle salonda ya da evde yapılmaktadır. Evde yapılabilecek sporlar kilo almamak, hacim kazanmak, sıkılaşmak, vücut geliştirmek, kardiyo egzersizleri olarak yapılabilir. Memorial Hastanesi'nden Doç. Dr. Bülent Aksoy herhangi bir alet kullanmadan evde 3 temel hareketin yapılabileceğiniz söylüyor: barfiks, şınav ve mekik hareketleridir.

Barfiks: Kanat, sırt, pazu

Şınav: Göğüs, arka kol

Mekik: Mide yan karın kası ve bacak kaslarını geliştirir.

Kışın evde yapılabilecek aletli sporlar

Aletli olarak evde ağırlık sehpaları, el yayları, pilates topu, sabit bisiklet, koşu bandı kullanılabilir. İp atlama, bisiklet binme, koşu bandı, kardiyo ve aerobik egzersizlere yönelik çalışmalar da kullanılabilir. Bu tip hareketlere ilave olarak spinnig, dans, oryantal, pilates vb. yapılabilir.

Kendinize uygun olan sporu seçin

Evde veya salonda spor egzersizleri: yoga, aerobik, jimnastik, tae-bo, aikido, modern dans, latin dans, oryantal, step, spinning, pilates, olarak sıralanabilir. Bu tür aktiviteler farklı kas ve eklemlere yük bindirir. Bu yüzden kişiye uygunluğu incelenmelidir. Diz sorunu olan kişiler step, spinning gibi egzersizleri, kalça sorunu olanlar tae-bo gibi egzersizleri, omuz, dirsek ve el sorunu olanlar aikido yapmakta zorlanabilirler.

Beslenme ve uyku düzenine dikkat!

Bu çalışmaları yaparken beslenme ve uykuya dikkat edilmelidir. Aç ve tok spor olmadığı gibi uykusuz olarak yapmak da vücuda zarar verecektir. Çalışmadan 1,5-2 saat önce yemek yenmelidir. Saat başı 120ml, spor anında ise 200 ml sıvı alınmalıdır. Çalışmadan önce mutlaka ısınma, bitince soğuma hareketleri yapılmalıdır. Giysiler rahat olmalı, t-shirt, eşofman giyilmeli ve giyeceklerin pamuklu, keten gibi teri çeken özellikte olmasına özen gösterilmelidir. Ağırlık kaldırırken nefes vermeli, indirirken nefes alınmalıdır. Doğru nefes çok önemlidir. Setler arasında 45-60 sn ara verilmelidir.

Spor için en uygun saat öğleden sonra

Sporun hangi saatte yapılacağı önemli bir konudur. Gün içinde belirli saatlerde vücudun hormonel aktivite seviyesi ve refleks cevabı farklılık gösterir. Kalp, tansiyon seviyesi kan hormon ve yağ seviyesi farklılık gösterir. Sabah saatleri sanılanın aksine spor için uygun saatler değildir. En uygun saatler öğle sonrası 16:00 – 19:00 arasıdır. Vücut bu saatten sonra yemek ve dinlenmek için kendini programlar. Kilo vermek için akşam saatlerinde yapılan spor sindirim sistemini hızlandırır ve vücutta yağ birikmesini engeller. Sabah sporunu çoğu insan daha çok tercih eder. Sabah insan vücudundaki kan yoğunluğu yüksektir ve özellikle kalp ve damar/tansiyon hastaları için sabah sporu zararlıdır. Öğlen sonrası 15.00-19.00 arası en uygun saatlerdir. Günün hangi saati spor yaparsanız yapın mutlaka su içmeyi ihmal etmemek gereklidir.

Haberin Alındığı Kaynak»www.kadinlaralemi.com

EN SON YAŞAM HABERLERİ

 • Sayısal Loto çekildi 23:38

  Sayısal Loto çekildi Milli Piyango İdaresince düzenlenen Sayısal Loto'nun bu haftaki çekilişi yapıldı. Sayısal Loto'da 962. hafta çekilişinde kazandıran numaralar 1, 3, 18, 24, 34 ve 38 olarak belirlendi

  HABERTÜRK » 18.04.2015 23:38 F5Haber'de Oku
 • Güneş gözlüğü seçimi önemlidir! 23:31

  Güneş gözlüğü seçimi önemlidir! Özellikle yaz aylarında zararlı güneş ışınlarına karşı güneş gözlüğü tavsiye eden uzmanlar uyarıyor.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 23:31 F5Haber'de Oku
 • Teknolojide sonunda bunu da yaptılar 22:01

  Teknolojide sonunda bunu da yaptılar Ar-Ge Proje Baharı bu yıl ilginç inovasyonlara sahne oldu. Vücudunun büyük bölümünü kullanamayan ve konuşamayan yazılım mühendisliği öğrencisi Murat Can Çiçek temassız fare icat etti. Sergide akıllı...

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 22:01 F5Haber'de Oku
 • Hırsızdan çekiçli saldırı!.. 20:01

  Hırsızdan çekiçli saldırı!.. Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Akçay beldesinde dün F.D. isimli hırsız tarafından başına çekiçle vurularak darp edilen Merve Ö.'nün tedavisi özel hastanede sürüyor.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 20:01 F5Haber'de Oku
 • Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı 20:00

  Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Durabey köyünde yaşayan 84 yaşındaki Mehmet Yardımcı, 45 yıldır her gün sabah namazından sonra köy mezarlığına gelip gönüllü olarak çevre temizliği yapıyor.

  MEDYAHABER » 18.04.2015 20:00 F5Haber'de Oku
 • Vatandaş ne yapacağını şaşırdı! 19:51

  Vatandaş ne yapacağını şaşırdı! İstanbul'da havanın güzel olmasıyla birlikte gezinti için dışarıya çıkan vatandaşlar toplu taşıma duraklarında aşırı yoğunluğa neden oldu. Metrobüs İncirli Durağı'nda adeta insan selini andıran...

  HABERTÜRK » 18.04.2015 19:51 F5Haber'de Oku
 • Konsolos İstanbul geliyor! 19:05

  Konsolos İstanbul geliyor! Konsolos İstanbul, eğlence ve yemeğin en trend halinin vizesini vermeye geliyor.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 19:05 F5Haber'de Oku
 • Türkiye'de kaç araç trafikte?.. 19:00

  Türkiye'de kaç araç trafikte?.. Trafikteki araç sayısı 19 milyon barajını aştı. Yılın ilk iki ayında 205 bin taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 18 bin aracın kaydı ise çeşitli nedenlerden dolayı silindi.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 19:00 F5Haber'de Oku
 • 'Çocuk yaşta anne' olanların sayısı düşüyor 18:38

  'Çocuk yaşta anne' olanların sayısı düşüyor Türkiye'de 15 yaş altında anne olanların sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 15,7 azaldı. Bu yaş grubunda doğum yapan annelerin sayısı ise son 5 yılda yarıya düştü.

  MEDYAHABER » 18.04.2015 18:38 F5Haber'de Oku
 • Güneşi gören sahile koştu 17:51

  Güneşi gören sahile koştu Antalya'nın Alanya İlçesi'nde hava sıcaklığının 21 dereceye yükselmesiyle turistler sahile koştu

  HABERTÜRK » 18.04.2015 17:51 F5Haber'de Oku