» » KADINLAR ALEMİ »

Bağırsak gazı nedir, Bağırsak gazından kurtulmanın yolları

İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Bağırsak gazı nedir, Bağırsak gazından kurtulmanın yolları

Murat Görgülü, bağırsak gazının nedenlerini ve üstesinden gelme yöntemlerini açıklıyor…

Bağırsak gazı nedir?

Bağırsak gazı, sindirim sistemi kanalının, on iki parmak bağırsağı ve daha aşağı seviyesinde ince ve kalın bağırsaklar içindeki gazdır. Mide gazının bağırsaklara tahliyesiyle ya da bağırsak sistemi içindeki bakterilerin ekstra fermantasyon oluşturmasıyla bağırsak gazı oluşabilir.

Fonksiyonel bağırsak hastalıklarında, kronik kabızlıkta, halk arasında spastik kolit denilen irritabl bağırsak sendromu durumlarında bağırsak gazı görülebilir.

Ayrıca, sindirim sistemi enzimlerinin yetersiz salgılandığı, pankreas enzimlerinin eksik olduğu durumlar ile bağırsakta sindirim ve emilim için kullanılan enzimlerin eksikliğinde, safra sistemindeki bozukluklarda, safra kesesi taşları ve fonksiyon bozuluklarında da bağısaklarda ekstra gaz oluşumu gözlenebilir.

Hangi yiyecekler gaz yapar?

Baharatlı, özellikle yakıcı baharatlı (naneli, kekikli, acı biberli) yiyecekler, asidik karakterde olan sirke, limon ve birtakım hazır soslar, asit oranı yüksek olan roka, pırasa, lahana gibi sebzeler gaz oluşuma neden olabilir.

Bazı yiyecekler de insan vücuduna girdikten sonra mide ve bağırsak sisteminde fermantasyonla gaz oluşumu görülebilir. Bunlar, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi bakliyatlardır.

Sürekli gaz hastalık göstergesi midir?

Normalde insanlarda besinler, stres durumu ya da bağırsak hareketlerine bağlı olarak geçici gaz oluşumu görülebilir. Ancak sürekli gaz oluşumu, büyük olasılıkla bir sindirim sistemi hastalığının göstergesidir ve sürekli oluşuyorsa, altında organik bir sorun aranmalıdır.

Hangi hastalıklar gaza neden olur?

Bağırsak fonksiyon bozuklukları,

Bağırsak içindeki bakteri oranlarının değişmesinden kaynaklanabilir. (Özellikle pankreas, safra ve bağırsağın kendinden salgılanan sindirim enzimlerinin oranlarında bozukluk olabilir.)

Gaz oluşumuna neden olan beslenme yanlışları:

Düzensiz beslenme,

Uzun süre aç kalma,

Bir seferde çok fazla yemek yeme,

Ekşili ve baharatlı yiyecekleri tercih etme.

Yemek sırasında yapılan hangi yanlışlar gaza neden olur?

Yemek yerken konuşmak, hızlı ve çiğnemeden yemek, yemek esnasında ve diğer zamanlarda şiddetli olarak iç çekmek mideye havaya gelmesine neden olur.

Baharatlı, acılı, ekşili, asitli, lif ve asit içeriği yüksek sebze ve meyvelerin çok miktarda tüketilmesi mide gazına neden olur.

Yemekler hangi yöntemle pişirilirse daha az gaz yapar?

Baklagiller ve lifli sebzeler;

Haşlayarak,

Kısık ateşte uzun süre pişirilerek,

Çok fazla baharat ve ekşi sos kullanılmayarak hazırlanmalı.

Gıdaların içine konulan yağ miktarının az tutulması, daha kolay sindirilmesini sağlar ve gaz oluşumunu önler.

Haberin Alındığı Kaynak»www.kadinlaralemi.com

EN SON YAŞAM HABERLERİ

 • Sayısal Loto çekildi 23:38

  Sayısal Loto çekildi Milli Piyango İdaresince düzenlenen Sayısal Loto'nun bu haftaki çekilişi yapıldı. Sayısal Loto'da 962. hafta çekilişinde kazandıran numaralar 1, 3, 18, 24, 34 ve 38 olarak belirlendi

  HABERTÜRK » 18.04.2015 23:38 F5Haber'de Oku
 • Güneş gözlüğü seçimi önemlidir! 23:31

  Güneş gözlüğü seçimi önemlidir! Özellikle yaz aylarında zararlı güneş ışınlarına karşı güneş gözlüğü tavsiye eden uzmanlar uyarıyor.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 23:31 F5Haber'de Oku
 • Teknolojide sonunda bunu da yaptılar 22:01

  Teknolojide sonunda bunu da yaptılar Ar-Ge Proje Baharı bu yıl ilginç inovasyonlara sahne oldu. Vücudunun büyük bölümünü kullanamayan ve konuşamayan yazılım mühendisliği öğrencisi Murat Can Çiçek temassız fare icat etti. Sergide akıllı...

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 22:01 F5Haber'de Oku
 • Hırsızdan çekiçli saldırı!.. 20:01

  Hırsızdan çekiçli saldırı!.. Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Akçay beldesinde dün F.D. isimli hırsız tarafından başına çekiçle vurularak darp edilen Merve Ö.'nün tedavisi özel hastanede sürüyor.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 20:01 F5Haber'de Oku
 • Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı 20:00

  Köy mezarlığının 45 yıllık gönüllü hizmetkarı Kütahya'nın Domaniç ilçesine bağlı Durabey köyünde yaşayan 84 yaşındaki Mehmet Yardımcı, 45 yıldır her gün sabah namazından sonra köy mezarlığına gelip gönüllü olarak çevre temizliği yapıyor.

  MEDYAHABER » 18.04.2015 20:00 F5Haber'de Oku
 • Vatandaş ne yapacağını şaşırdı! 19:51

  Vatandaş ne yapacağını şaşırdı! İstanbul'da havanın güzel olmasıyla birlikte gezinti için dışarıya çıkan vatandaşlar toplu taşıma duraklarında aşırı yoğunluğa neden oldu. Metrobüs İncirli Durağı'nda adeta insan selini andıran...

  HABERTÜRK » 18.04.2015 19:51 F5Haber'de Oku
 • Konsolos İstanbul geliyor! 19:05

  Konsolos İstanbul geliyor! Konsolos İstanbul, eğlence ve yemeğin en trend halinin vizesini vermeye geliyor.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 19:05 F5Haber'de Oku
 • Türkiye'de kaç araç trafikte?.. 19:00

  Türkiye'de kaç araç trafikte?.. Trafikteki araç sayısı 19 milyon barajını aştı. Yılın ilk iki ayında 205 bin taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 18 bin aracın kaydı ise çeşitli nedenlerden dolayı silindi.

  SACİT ASLAN » 18.04.2015 19:00 F5Haber'de Oku
 • 'Çocuk yaşta anne' olanların sayısı düşüyor 18:38

  'Çocuk yaşta anne' olanların sayısı düşüyor Türkiye'de 15 yaş altında anne olanların sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 15,7 azaldı. Bu yaş grubunda doğum yapan annelerin sayısı ise son 5 yılda yarıya düştü.

  MEDYAHABER » 18.04.2015 18:38 F5Haber'de Oku
 • Güneşi gören sahile koştu 17:51

  Güneşi gören sahile koştu Antalya'nın Alanya İlçesi'nde hava sıcaklığının 21 dereceye yükselmesiyle turistler sahile koştu

  HABERTÜRK » 18.04.2015 17:51 F5Haber'de Oku