» » İNTERNETHABER »

Cinci hocalar fena basıldı

Sultanbeyli'de polis, hastalıklara şifa bulduklarını ileri sürerek insanları dolandıran 'cinci hoca' olarak bilinen şahıslara operasyon düzenledi.

Cinci hocalar fena basıldı

Para karşılığında insanlara çeşitli vaatlerde bulunan sahte hocalar, müşteri kılığındaki polislere de aynı şekilde davaranınca yakayı ele verdi. Müşteri kılığındaki polislerden çeyrek altın isteyen sahte hocanın diyalogları gizli kamera ile görüntülendi.

ekran-resmi-2013-03-25,-12.04.02.png

SANİYE SANİYE GÖRÜNTÜLENDİ

Çeşitli hastalıklara yakalanan, ya da manevi sıkıntıları olan insanlar çare bulabilmek için farklı yöntemlere başvuruyor. İnsanların sıkıntılarını fırsata çevirmek isteyen bir çok dolandırıcı da çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bunlardan bir tanesi de hiç bir dini bilgiye sahip olmayan ve kamuoyunda 'cinci hoca' olarak bilinen sahte hocalar. Sultanbeyli'de vatandaşların şikayetleri üzerine harekete geçen polis, sahte hocalara yönelik operasyon düzenledi.

İlk operasyon çeyrek altın karşılığında insanlara şifa dağıttığını söyleyen sahte hoca M. F.'ye yönelik oldu. Y. K. isimli gencin eşininin hastalığına çare bulmak için gittiği M.F. 'nin dolandırıcı olduğunu anlaması üzerine, polisin de desteğiyle Y. K., bu kez gizli kamera ile gitti. Sahte hocanın insanları kandırması saniye saniye kaydedildi.

EVDE BUNLAR BULUNDU

Görüntülerde; sahte hoca Y.K. isimli genci karşısına oturtuyor ve içine su koyduğu tasa çeyrek altın atmasını istiyor. Altını alan sahte hoca bir şeyler okumaya başlıyor. Belli bir süre sonra okuduğu şeyi bırakan şahıs Y.K isimli gence ortaya koyduğu tasın içerisine bakmasını ve neler gördüğünü kendisine anlatmasını istiyor. Y.K. isimli gençte belli hayvanları gördüğünü ve net göremediğini söylüyor. Sahte hoca bunun üzerine yine bir şeyler okumaya başlıyor.

Görüntüleri izleyen polis, evde yapılan arama sonrası 12 adet kalem, jiletine sarılmış atkuyruğu, at kılı, 11 adet muska, 1 adet balmumuna sarılmış muska bir kitaba el koydu. Sahte hoca ise gözaltına alındı.

BİR DE KARVİZİT BASTIRMIŞ

İkinci operasyon ise çocukları olmayan aileleri, ikiz çocuk vaadiyle kandıran İ. A.'ya yönelikti. Bastırdığı kartvizitlerle kendisini 'Hekim Molla Muhammed' olarak tanıtan İ. A. isimli sahte hoca da çocukları olmayan genç çift kılığındaki sivil polislere 150 lira karşılığında çocuk vaadinde bulununca yakayı ele verdi. Adına düzenlediği kartvizitleri ilçenin çeşitli yerlerine asan sahte hoca, guatr, migren, romatizma, kireçlenme, meme kanseri, astım, sara, basur, böbrek taşı, kısırlık, kadının kocasına itaati, kaçan gibi kimsenin eve dönmesi ve tüm hastalıklara şifa olduğunu duyurdu. Kartvizitte yer alan telefonu arayan sivil polisler, çocuklarının olmadığını ve bu sorunlarına derman olup olamayacağını sahte hocaya sordu. İşlek bir caddenin üzerinde bulunan bir çay ocağına polisleri davet eden sahte hoca, çocuk yaptırmak için işinin zor olduğunu ve başlangıç için 150 TL ile paralarını alacağını söyledi. Görüşme anlarını kamera ile kayıt altına alan polisler, sahte hocayı göz altına alırken, Sultanbeyli Zabıta ekipleri de etrafta bıraktığı kartvizitler nedeniyle sahte hocaya çevreyi kirletmekten dolayı 2 bin lira para cezası kesti.

Haberin Alındığı Kaynak»www.internethaber.com

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Aslı Enver kimdir? 12:49

  Aslı Enver kimdir? Dizi ve filmlerin sevilen ismi Aslı Enver, Murat Boz ile birlikte olduğu fotoğrafı paylaşması ile herkesi şaşırttı. Peki Aslı Enver kimdir? İşte Aslı Enver ile ilgili merak edilenler..

  MİLLİYET » 13.02.2016 12:49 F5Haber'de Oku
 • Sevgililer Günü hediyesiyle yaşama tutundu 12:48

  Sevgililer Günü hediyesiyle yaşama tutundu Bursa'da 5 yıldır diyalize giren 27 yaşındaki fabrika işçisine eşinin Sevgililer Günü hediyesi böbreği oldu.

  F5HABER » 13.02.2016 12:48
 • En çevreci şehre İstanbul ödülü 12:47

  En çevreci şehre İstanbul ödülü Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Akdeniz'de en çevreci şehre verilecek ödülün "İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü" olarak adlandırılacağını açıkladı.

  İSTANBUL AJANSI » 13.02.2016 12:47 F5Haber'de Oku
 • Rekortmen Göleliler, 'soğuk tazminatı' istiyor 12:47

  Rekortmen Göleliler, 'soğuk tazminatı' istiyor KIŞ mevsiminin etkili olduğu Türkiye'nin en soğuk yerleşim birimlerinden biri olan, geceleri hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü Ardahan'ın Göle İlçesinde oturanlar devletten...

  VATAN » 13.02.2016 12:47 F5Haber'de Oku
 • Cizre'de barikat ve enkazlar kaldırılıyor 12:46

  Cizre'de barikat ve enkazlar kaldırılıyor Şırnak'ın Cizre ilçesinde hayatın normale dönmesine yönelik çalışmalar kapsamında, teröristlerce oluşturulan barikatlar iş makineleri yardımıyla kaldırılıyor.

  F5HABER » 13.02.2016 12:46
 • Rekortmen Göleliler, 'soğuk tazminatı' istiyor 12:45

  Rekortmen Göleliler, 'soğuk tazminatı' istiyor KIŞ mevsiminin etkili olduğu Türkiye'nin en soğuk yerleşim birimlerinden biri olan, geceleri hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü Ardahan'ın Göle İlçesinde oturanlar devletten...

  MİLLİYET » 13.02.2016 12:45 F5Haber'de Oku
 • Hamit dededen gençlere 'sevgi' dersi 12:44

  Hamit dededen gençlere 'sevgi' dersi Diyarbakır'da yaşayan 75 yaşındaki Hamit Balcı, 15 yıl önce felç olan yarım asırlık hayat arkadaşına gözü gibi bakıyor, tüm ihtiyaçlarını sevgiyle karşılıyor.

  F5HABER » 13.02.2016 12:44
 • Başkan Murat Aydın, kısa filmde kamera karşısına geçti 12:42

  Başkan Murat Aydın, kısa filmde kamera karşısına geçti Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, gençler tarafından sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla  hazırlanan  kısa filmde kamera karşısına geçti. Sinemaya ilgisi olduğunu belirten Başkan Aydın, "...

  İSTANBUL AJANSI » 13.02.2016 12:42 F5Haber'de Oku
 • Şii lider Sadr'dan Irak hükümetine 45 gün süre 12:41

  Şii lider Sadr'dan Irak hükümetine 45 gün süre Irak'ta Şii lider Sadr, Başbakan İbadi tarafından sözü verilen reform kararları, 45 gün içinde uygulamaya konulmadığı takdirde hükümete verdikleri güvenoyunu geri çekeceklerini duyurdu.

  CNNTÜRK » 13.02.2016 12:41 F5Haber'de Oku
 • Başbakan Ahmet Davutoğlu Erzincan'da konuşuyor 12:41

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Erzincan'da konuşuyor Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Zafer Yürüyüşü'nde konuşuyor.

  VATAN » 13.02.2016 12:41 F5Haber'de Oku
PageSkinBanner
PageSkinBanner