» » HÜRRİYET »

İETT'ye gençlik aşısı

Hayri Baraçlı, 2009 yılından bu yana İETT Genel Müdürlüğü görevinde.

İETT'ye gençlik aşısı

Sarı otobüslerle gençleşen filosu dışında, 142 yaşındaki İETT'nin görünmeyen yüzünde de bilmediğimiz bir gençleşme yaşanıyor. İETT'ye gençlik damgasını vuran Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Görevlisi Baraçlı, İETT'de genç yönetici döneminin de mimarı. 3 yılda sayısız gence İETT'de yönetici olma fırsatını tanımış. Ağırlıklı olarak mühendislerden seçilen genç yöneticilerin her birinin İETT'ye kazandırdığı bir projesi ya da başarısı bulunuyor.

4 KRİTİK ÇALIŞMA ALANI

Baraçlı, göreve geldiğinde Maliyet Yönetimi, Yönetim Geliştirme Uygulamaları, Paydaş ve Yolcu Memnuniyeti gibi 4 kritik çalışma alanı belirleyerek ‘genç ve dinamik İETT' hedefine ulaşmış. Baraçlı'ya göre eski dönemlerde olduğu gibi, kağıt üzerinden ya da puantaj sistemine dayalı yöntemler geride kaldı, kurumlar artık insan kaynağını etkin bir şekilde yönetebilmek için kendi oluşturdukları yazılımları kullanmak zorundalar. 24 saat hizmet veren İETT'nin, hem uluslararası standartlardaki değişikliği, hem teknolojiyi yakalayacak yöneticilere ihtiyacı olduğunu savunan Hayri Baraçlı, yönetime gençleri dahil ederek, geleceğin kadrolarını yetiştiriyor.
"Yöneticinin at gözlüğü olmamalı" diyen Baraçlı'nın gençlere olan güveni sonsuz. Hem dünyayı, hem teknolojiyi takip edecek profesyonel yöneticiler yetiştirmek için, İETT'de gençleşme ve kadın yönetici çalışmaları başlatmış. Baraçlı'ya göre yaşları 24-27 arasında değişen bu genç yöneticiler geleceğin genel müdürleri.
Baraçlı şimdi de, bu genç mühendislerin liderlik formasyonlarını geliştirmek için bir Liderlik Akademisi oluşturup yeni bir program başlatmış. Sürekli eğitim politikası çerçevesinde "Empati eğitimi" uygulamasıyla kendisi de dahil tüm yöneticiler, garajlarda yatıp, araçların bakım onarımını yapıp, lastik söküp takarak, işin pratiğini de görüyormuş.

KISA SÜREDE MÜDÜRLÜĞE

Baraçlı'nın, atadığı genç müdürlerden Muhammed Yavuz da 2011'de KPSS sonucu ile 150 kişiyle birlikte İETT'ye girip, Bilgisayar Mühendisi olarak İnsan Kaynakları Dairesi'nde işe başladığını söylüyor. Yavuz'un amirlerinin dikkatini çeken ilk başarısı Performans Gelişim Sistemi ile ilgili yazılım olmuş. 2 yıl içinde gösterdiği başarıların amirleri tarafından kendisine iletilmesi üzerine 2013 Nisan'ında atamasını yapmış. Baraçlı'ya göre Yavuz, bugünün müdürü, yarının Daire Başkanı ve Genel Müdürü.

Haberin Alındığı Kaynak»www.hurriyet.com.tr

EN SON EKONOMİ HABERLERİ