» » HABERDAR »

Saç dökülmesini ne önler?

Saç dökülmesi sorunu tüm kadın ve erkeklerin genel bir sorunudur. Peki bununla nasıl başa çıkabiliriz? İşte cevabı...

Saç dökülmesini ne önler?

Ebeveynlerden genetik yolla gerçen bu sorunun yanında yaşamın getirdiği nedenlerden meydana gelen saç dökülmeleri de vardır.

Fakat alınacak önlemlerle bu sorunun yaşamın getirdiği sonuçları önlenebilmektedir. Yetersiz beslenme, enfeksiyonlar, ilaçlar, kimyasal saç ürünleri, kişisel hijyen eksikliği, lisanssız saç bakım ürünleri ve stres de saç dökülmesine yol açabiliyor.

Bazı öneriler

-Balık sadece protein ve minerallerle dolu değildir. Aynı zamanda balık iyi bir Omega-3 ve D vitamini kaynağıdır. Balıktaki vitaminler saçlarınızın güçlenmesine ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

-Kadınlar arasında daha yaygın olan demir eksikliğine bağlı kansızlık, saç dökülmesinin bilinen nedenidir. Fakat saç dökülmesi sizin fark edebileceğinizden az olabilir. Beslenmenize demir bakımından zengin yiyecekler eklemeniz size saç dökülmenizi önlemede yardımcı olabilir.

-Biyotin, B2 ve B12 vitaminleri saç gelişimi için önemlidir. Bu nedenle bu vitaminlerin bol bulunduğu gıdaların tüketimine ağırlık vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

-Stres saç dökülmelerinde ani ve yıkıcı sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Bu nedenle saç kaybını önlemek için stresle mücadele etmenin yollarını arayın.

Bazı reçeteli ilaçlar da içerisindeki maddeler nedeniyle saç dökülmesine yol açmaktadır. Bu nedenle ilaçları içmeden önce prospektüslerini iyice okuyun.

-Saçınızın derisini ve saçınızı temiz tutmak, saç derinizde oluşabilecek herhangi bir mantar enfeksiyonu oluşumunu engeller. Böylece saçlarınız dökülmez. Fakat saç derinizi çok fazla şampuanlamayın, çünkü bu durum saç derinizdeki sebase bezlerinin hasarına yol açabilir.

-Düzenli egzersiz yapmanız saç dökülmenizi önlemede size yardımcı olabilkir. Egzersiz stresi azaltır, kan dolaşımını düzenler ve egzersiz yaptığınızda oluşan ter de deri üzerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

-En önemli nedenlerden biri de lisanssız ve uygun ortamlarda üretilmeyen, taklitçi saç bakım ürünleridir. Bu nedenle saç bakımınız için kullanacağınız ürünleri mutlaka yetkili satıcılardan veya eczanelerden almanız sizin ve saçlarınızn sağlığı için çok önemlidir.

Haberin Alındığı Kaynak»www.haberdar.com