» » HABERDAR »

Nilüfer ve Yasemin Bradley Siyaset Meydanı'nda!

Meme kanserinin üstesinden gelen Nilüfer, kanseri nasıl yendiğini anlatırken ünlü doktorlar da ona eşlik etti.

Nilüfer ve Yasemin Bradley Siyaset Meydanı'nda!

Meme kanserini yenen Nilüfer yüzyılın illetiyle nasıl boğuştuğunu anlattı... Göğsünün alınmasına üzülmeyen sanatçı 'Canlı bombayla dolaşamazdım. Ben sadece ameliyattan korktum' dedi

Geçen yıl meme kanserine yakalanarak hayranlarını korkutan Nilüfer, SHOW TV ve SKYTURK 360'da yayınlanan 'Siyaset Meydanı'na konuk oldu. Kemoterapi tedavisi mart ayında sona eren sanatçı, hastalık süresince yaşadıklarını ilk kez canlı yanıda anlattı:

GÖĞSÜMDE bir lekelenme fark edince harekete geçtim. Doktorlar bunu araştırmaya başlayınca biraz irkildim ve moralim bozuldu. Bir kez o gün ağladım. Aklıma kızım geldi, 'O daha çok küçük' diye düşündüm. O an çok duygusallaşıyor insan...

KANSERİM ÇOK AGRESİFTİ

25 EKİM 2011'de ameliyat oldum ve göğsüm alındı. Ben sadece ameliyattan çok korkuyordum. Göğsümün alınması beni üzmedi. Bir canlı bombayla dolaşamazdım. Meme dokusunun içinde üç noktada küçük tümörler vardı. Benim kanserim çok agresif bir tür olduğundan, tümörlerin boyutu küçük olsa da kemoterapi kaçınılmaz oldu.

Saçlarınıza üzülmeyin daha gür çıkıyor

SİYASET Meydanı'na Nilüfer'in yanı sıra Prof. Sevil Bavbek, Prof. Maktav Dinçer, Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, Prof. İsmail Kuran, Prof. Demir Burak ve Dr. Yasemin Bradley de katıldı.

"25 EKİM TARİHİNİ UNUTMAYACAĞIM"

Ultrason ve mamografi testlerinin ardından yaşananları ise şöyle özetledi: "Doktorlar bunu araştırmaya başlayınca biraz irkildim ve moralim bozuldu. Bir kez o gün ağladım, aklıma kızım geldi, o daha çok küçük diye düşündüm, o an çok duygusallaşıyor insan. Tam teşhisi koyabilmek için iğne biyopsisi yapmak gerektiğini söylediklerinde korktum. Daha sonra randevu günü gittim ve lokal anesteziyle operasyona girdim. Hiç acı hissetmedim sakin olmaya çalıştım. Ama işin ilginç tarafı o patolojiden gelen sonuçta da net bir şey çıkmadı. Bu sefer adını hatırlayamadığım daha geniş bir yöntemle tekrar o bölgeden doku aldılar.

Bu biraz daha sıkıntılı bir tetkikti ancak hiç ağrı yoktu. Bu testin ardından, hiç unutmuyorum bir bayram günüydü; süt kanalında olan çok erken evre kanser olduğu söylendi. Geçen yıl 25 Ekim'de ameliyat oldum ve memem alındı benim. Hiç unutmayacağım bir tarihtir. Ben sadece ameliyattan çok korkuyordum. Göğsümün alınması beni üzmedi. Sonuç olarak orada bir canlı bombayla dolaşamazdım. Süt kanalının dışında da, meme dokusunun içinde 3 noktada küçük tümörler vardı. Benim kanserim çok agresif bir tür olduğundan, tümörlerin boyutu çok küçük olmasına rağmen kemoterapi kaçınılmaz oldu.

"PERUK TAKMAKTAN HOŞLANMADIM"

"Mümkün olduğu kadar kendimi eve kapattım. Peruğu takmaktan hoşlanmadım. Peruk takmadan da dışarı çıkmak istemedim. Her şeyi kabullendim ve panik olmadım" diyerek yaşadığı süreci özetleyen Nilüfer, sabır ve moral konusunun altını çizdi. Bu hastalığa yakalanan insanlara:

"Lütfen hastalığınıza sahip çıkın, araştırın, doktorlarınızla her şeyi konuşup bütün ayrıntıları öğrenmeye çalışın ve bunu dramatik bir hale getirmeyin. Kemoterapinin olumsuz etkileri tedavi bittiği andan itibaren hızla kayboluyor merak etmeyin, dökülen saçlarınıza ise hiç üzülmeyin, inanın eskisinden daha gür çıkıyorlar." Programa katılan Psikiyatrist Doç. Dr. Nesrin Dilbaz da kanser tedavisinde psikolojik destek almanın önemli olduğunu vurguladı.

Haberin Alındığı Kaynak»www.haberdar.com