» » HABERDAR »

Dershanelerde son durum!

2014'e kadar dershaneleri özel okula dönüştürmeyi planlayan hükümet, hem devlet okullarında eğitim kalitesini artıracak hem de dersane sahiplerine teşvik verecek.

Dershanelerde son durum!

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Dershaneler kapanacak" sözleri üzerine başlayan çalışma son aşamaya geldi.

Dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi için arsa ve vergi muafiyeti gibi teşvikler verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'nın koordinatörlüğünde hazırlanan MEB 2010-2014 Stratejik Planı'nın, Özel Öğretim başlıklı bölümünde stratejik hedef olarak, "2014 sonuna kadar dersanelerin yüzde 70'inin özel okula dönüştürülmesini teşvik etmek" yer aldı.

Dersane sahiplerine verilecek teşvikler arasında arsa tahsisi, vergi muafiyeti yer alırken, çocukları hem devlet okuluna hem de dersaneye giden velilerin çocuklarını özel okullara göndermeleri için teşvik edilmesi de öngörüldü.

Özgürlük Heykeli'yle matematik sevdirilecek

ZORUNLU eğitimi 12 yıla çıkaran yeni eğitim sisteminde seçmeli ders olarak okutulmaya başlayan Matematik Uygulamaları dersi için hazırlanan öğretmen kitabı yayımlandı. Öğrencilere matematiği sevdirmeyi amaçlayan Matematik Uygulamaları dersi için hazırlanan öğretim materyalinde, günlük hayattan kısa bilgilerin de yer aldığı, Özgürlük Anıtı, Otobüs Yolculuğu, Kalp Atışı, Bakkal Çırağı, Yaprakların Alanı, Eşitini Bul, El Sıkışma, Sınıf Penceresi, Kızların Yaşı, Cebimizdeki Paralar, Kuledeki Askerler, Takvim Oyunu, Tasarruflu Ampuller, Kesir Dominoları, Sihirli Kareler, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Dikdörtgenler, Şifreleme, Damlatan Musluk, Deniz Kırlangıçları, Terazi başlıkları altında 21 etkinliğe yer veriliyor.

Önce eğitim kalitesi sonra teşvik gelecek

-Milli Eğitim 12 yıllık zorunlu eğitimi dershanelere karşı koz olarak kullanacak.

-Tedbirlerin başında eğitim kalitesini artırmak geliyor. Bunun için öğretmenler belirli aralıklarla sınavlara tabi tutulacak.

-Performansları ile birlikte akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri ve kariyerleri artmış olacak.

-Böylece eğitimde de kalite artmış olacak ve öğrenciler dershaneye ihtiyaç duymadan gerekli eğitimlerini okullarından almış olacak.

Öğretmenlere sıkı denetim

-Öğretmenlerin hem okulda hem de dershanede çalışmasını engellemek için her ilde denetleme ekibi oluşturuldu. Bakanlık geçtiğimiz aylarda dershanelerde denetimler yaparak hem devlet okullarında hem de dershanede çalışan öğretmenleri tespit etti.

-Bakanlık özel öğretim alanında hizmet veren denetim personelinin nicelik olarak yetersiz olduğunu savunurken, bu kapsamda alanında yetişmiş müfettişlerin sayıları ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini artırmayı planlıyor.

Fen lisesi düzeyinde eğitim

-Yeni sistemle birlikte okullarda esnek eğitim modeline geçildi. İsteyen öğrenci seçmeli derslerinde fen, sosyal bilimler, matematik gibi ekstra derslerden eğitim alarak kendini geliştirebilecek.

-Öğrenciler dershanelere gerek duymadan bulunduğu okullarda Anadolu ya da fen lisesi düzeyinde eğitim alabilecek.

-Dershanelerin özel okula dönüştürülme çalışmaları sırasında sınavlar öncelikle ele alınacak. Sınavlar, dershanelere ihtiyaç kalmadan yeniden şekillendirilecek. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) da kaldırılıyor. Böylece öğrenciler okullara girmek için dershanelere ihtiyaç duymayacak. SBS sınavı sadece Türkiye'nin eğitim seviyesini ölçmek için kullanılacak.

-Yükseköğretime Geçiş Sınavı kaldırılacak. Yerine olgunluk sınavı getirilecek. Burada öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak.

Derslik açığı da kapatılacak

-Plana göre dershanelerin kalkmasıyla birlikte özel okullara teşvik sağlanacak.

-Dershanelerini kapatarak bunun yerine üniversite, özel okul, kolej, anasınıfı, anaokulu ve kreş açan eğitim işletmelerine büyük kolaylıklar tanınacak.

-Böylelikle 4+4+4 düzenlemesiyle ortaya çıkacak okul/derslik açığı kapatılacak ve aileler de dershane ücretlerinden kurtulacak. Sistemle öğrenci kendine daha fazla vakit ayıracak.

Öğrencisiz kalmayacaklar

-İlk olarak bina, bahçe, kitaplık, derslik, uygulama sınıfı, konferans salonu gibi özellikleri ile okul standartlarına uygun dershaneler özel okula dönüştürülecek.

-Geriye kalan dershaneler için arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikler verilerek özel okul yatırımı yapmaları sağlanacak.

-Çocuğunu hem devlet okuluna hem dershaneye gönderen veliler çocuklarını özel okullara göndermeleri için teşvik edilecek.

-Bu okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirilecek.

-Özel okullar da öğrencisiz bırakılmayacak.

-Uygulamayla on binlerce derslik öğrencilerle buluşurken, devlet okullarındaki yığılmaların bitirilmesi hedefleniyor

4 BİN 55 DERSHANE FAALİYETTE

Sayıları 1965 yılında 43'ken bugün 4 bin 55'e ulaşan dershanelerde 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel istihdam ediliyor. 1 milyon 234 bin 738 öğrenci dershanelerde eğitim alırken, bu öğrencilerin yaklaşık 100 bini burslu olarak dershanelerden ücretsiz olarak yararlanıyor.

Haberin Alındığı Kaynak»www.haberdar.com

EN SON YAŞAM HABERLERİ

 • Lucy'nin suçu ne? 10:41

  Lucy'nin suçu ne? Google geçen hafta bir doodle yaptı, yaptığına yapacağına pişman oldu. Fosil Lucy'nin bulunuşunun 41. yıldönümü onurunaydı. Twitter'dan "Maymun değiliz" itirazları yükseldi. Hem de dünya çapında....

  HABERTÜRK » 29.11.2015 10:41 F5Haber'de Oku
 • 'Erkeksen insan ol' 10:13

  'Erkeksen insan ol' Vestel'in marka yüzü olan Kenan İmirzalıoğlu'yla kendine yaptığı yatırımları, dizi sektörünün nasıl kurtulacağını ve aşkın matematiğini konuştuk

  HABERTÜRK » 29.11.2015 10:13 F5Haber'de Oku
 • Onunla cinsel ilişkiye girdim 09:59

  "Onunla cinsel ilişkiye girdim" 'Yunuslarla konuşan kız' isimli BBC belgeseli 1960'lı yıllarda şişe burunlu bir yunusa İngilizce öğretmek için görevlendirilen nörolog John C. Lilly'ye asistanlık yapan Margaret Howe, yaşadıklarını...

  F5HABER » 29.11.2015 09:59
 • Ahıska Türkleri tiyatrosunun ABD turnesi sona erdi 09:12

  Ahıska Türkleri tiyatrosunun ABD turnesi sona erdi Ahıska Türklerinin ünlü tiyatro kumpanyası "Miko Show"un ABD turnesinin son gösterisi, Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde yapıldı.

  F5HABER » 29.11.2015 09:12
 • 'Güzel Atlar Diyarı'nın yeni şehri 08:18

  'Güzel Atlar Diyarı'nın yeni şehri Kaya mezarları, ilkel taş şömineler, Katoliklere ait bir haç ile dibek ve değirmen taşlarının da ortaya çıkarılacağı Kapadokya'nın yeni hazinesinin bir bölümü 2018'de ziyarete açılacak

  HABERTÜRK » 29.11.2015 08:18 F5Haber'de Oku
 • Malatya 5,1 ile sallandı! 08:15

  Malatya 5,1 ile sallandı! Malatya'nın Hekimhan ilçesi yakınlarında 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Büyüklüğü 2,5 ile 3,0 arasında değişen artçı sarsıntılar da kaydedildi.

  SACİT ASLAN » 29.11.2015 08:15 F5Haber'de Oku
 • Avcılar'da zincirleme trafik kazası: 8 yaralı 08:09

  Avcılar'da zincirleme trafik kazası: 8 yaralı İstanbul Avcılar'da 4 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 8 kişi yaralandı. Araçta sıkışan bir kişiyi itfaiye kurtardı. Yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

  SACİT ASLAN » 29.11.2015 08:09 F5Haber'de Oku
 • Şişli'de şüpheli ölüme 5 gözaltı 08:03

  Şişli'de şüpheli ölüme 5 gözaltı İstanbul Şişli'de, ‘intihar' ihbarıyla bir eve giden polis ekibi, ölen kadının ailesinden 5 kişiyi şüpheli sıfatıyla gözaltına aldı.

  SACİT ASLAN » 29.11.2015 08:03 F5Haber'de Oku
 • Yıldızınız bugün ne söylüyor? 04:13

  Yıldızınız bugün ne söylüyor? Yıldızınız bugün ne söylüyor?

  HABERTÜRK » 29.11.2015 04:13 F5Haber'de Oku
 • Ünlü rock sanatçısı Özlem Tekin'in acı günü 00:07

  Ünlü rock sanatçısı Özlem Tekin'in acı günü Ünlü rock sanatçısı Özlem Tekin'in babası Prof. Dr. Talat Tekin bugün Bodrum'da yaşadığı evde vefat etti.

  MİSTİK ALEM » 29.11.2015 00:07 F5Haber'de Oku