» » HABERABONE »

Arakan'da Müslüman Katliamı

Dünya Uzakdoğu'daki katliamı görmüyor. Bölgedeki budistler hergün yüzlerce Müslümanı katlediyor.

Arakan'da Müslüman Katliamı

Yahudi soykırımına üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen sahip çıkan ve acıyan dünya, Uzakdoğu'da katledilen müslümanları nedense hiç görmüyor.

Tayland'ın komşularından Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletindeki Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında son bir ay içerisinde 1000'den fazla Müslüman katledildi. Kendilerine yönelik yok etme politikasından kaçarak Bangladeş'e sığınmak isteyen Arakanlı Müslümanlara hükümet izin vermiyor. Bölgeye giden İHH ekipleri gözlemlerini aktardı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Myanmar Sorumlusu Sait Demir, geçtiğimiz haftalarda bölgeye gitti. Bölgede incelemeler yapan Demir; Myanmar tarafına geçemediklerini anlatırken azınlık halindeki Müslümanların bölgede katliama maruz kaldığını belirtti. Demir ayrıca binlerce Arakanlı müslümanın yaşanan olaylar yüzünden evlerini terk etmek zorunda kaldığını ancak onların da sığınacak yerlerinin olmadığını aktardı.

Bölgeden kaçan halkla göç yollarında görüştüklerini anlatan İHH yetkilisi Demir, "Son bir ay içerisinde 1000'den fazla Müslüman katledilince, Arakanlı Müslümanlar Bangladeş'e sığınmak istedi. Fakat Bangladeş hükümeti, siyasi şartların ve maddi imkanlarının yetersiz olması sebebi ile bunu kabul etmiyor. Bangladeş'e girmeyi başaran yaralılar da kaçak olarak gelebiliyor. Tedavi olmakta bile zorlanıyorlar. Camileri yakıyorlar. Camilerin etrafını kuşatarak Cuma namazına gidilmesini bile engelliyorlar. Saldırılar tamamen Müslümanlığa karşı" diye konuştu.

"MÜSLÜMANLARA KARŞI ÖFKE VAR"

Müslüman köylerinin yakıldığını anlatan Demir, saldırılar yalnızca Müslümanlara yöneltiliyor" dedi. Rohingya Müslümanlarının çok zor şartlar altında olduğunu bildiren Demir, şöyle konuştu:

"Kendi bölgesinde hakimiyet kurmaya çalışan Myanmar hükümeti, Müslümanları katlediyor. İngilizlerin o bölgede işçiye ihtiyacı vardı ve Hindistan'dan Müslümanları buraya getirmişti. Arakanlılar şimdi dışlansalar da yüzyıllardır oradalar. Orası Arakanlı Müslümanların kendi toprağıdır. Arakan'da iki toplum yaşıyor. Yerli halk Müslümanlardan ve Rakhine Budistlerinden oluşturuyor. Müslümanlara karşı bir öfke var. Myanmar hükümeti Budizm milliyetçiliğini savunduğu için (Budist) Rakhinelere dokunmuyor. Rakhineleri kışkırtan Myanmar hükümeti, Müslümanların üzerine gidiyor. Myanmar'daki vatandaşlık yasasına göre Arakanlı Müslümanlar, 'yerleşimci halk' olarak görünüyor. Devlet dairesinde görev alamıyor. Doğan her çocuk Müslümanların başına iş açıyor. Her Müslüman, hükümetin isteği doğrultusunda ücretsiz olarak çalışmak zorunda."

Kendisinin 9 yıldır Myanmar'da görev yaptığını kaydeden Demir, olayların bir anda büyümesinin sebebinin "sosyal medya" olduğunu söyledi. Demir, Myanmar'da Müslümanların yıllardır sıkıntı çektiğini belirterek, yaklaşık 1 buçuk milyon Myanmarlı Müslüman'ın sesini sadece sosyal medya aracılığıyla duyurduğuna dikkati çekti.

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Myanmar yönetimi önceliğini olay bölgesindeki çatışmayı kontrol altına almak olarak belirledi. Yaklaşık 100 bin Rohingya Müslüman'ın yerinden edildiği bölgede, sıkıyönetim ilan edilmiş durumda. Evlerini terk ederek Bangladeş'e sığınmak isteyen Arakan Müslümanlarına Bangladeş hükümeti geçiş izni vermeyince Müslümanlar iki ülke arasında nehirlerde tekneler içerisinde yaşam mücadelesi veriyorlar.

HABERLER.COM

Haberin Alındığı Kaynak»www.haberabone.com

EN SON DÜNYA HABERLERİ

 • Anbar'da 90 bin IŞİD'ten kaçtı! 15:29

  Anbar'da 90 bin IŞİD'ten kaçtı! Birleşmiş Milletler (BM), Irak'ın Anbar Eyaleti'nin merkezi Ramadi'de IŞİD ile ordu arasındaki şiddetli çatışmalar nedeniyle 90 binden fazla kişinin bölgeyi terk ettiğini açıkladı. Ramadililer...

  ÜLKE HABER » 19.04.2015 15:29 F5Haber'de Oku
 • Netanyahu koalisyon için ek süre isteyecek 15:13

  Netanyahu koalisyon için ek süre isteyecek İsrail'de koalisyon arayışlarını sürdüren Başbakan ve Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu’nun, Cumhurbaşkanı Renue Rivlin’den ek süre isteyeceği bildirildi.

  F5HABER » 19.04.2015 15:13
 • Yunanistan Avro Bölgesi'ne veda edebilir 14:38

  "Yunanistan Avro Bölgesi'ne veda edebilir" Ekonomistler, IMF'ye borcunu mayıs ayında ödeyememesi halinde Yunanistan'ın Avro Bölgesi’ndeki varlığının sona erebileceğini öngörüyor.

  F5HABER » 19.04.2015 14:38
 • Alman kanalında skandal sözler 14:30

  Alman kanalında skandal sözler "Hitler baktı ki Türkiye ceza almıyor, o da Yahudilere soykırım yaptı"

  MİLLİYET » 19.04.2015 14:30 F5Haber'de Oku
 • Kararlılık Fırtınası devam ediyor 14:27

  "Kararlılık Fırtınası" devam ediyor Koalisyon uçakları, Yemen'in güneyindeki Dali ilinde Husilere ait askeri mevzileri bombaladı

  HABERTÜRK » 19.04.2015 14:27 F5Haber'de Oku
 • Sudan'da Ömer el-Beşir açık ara önde 14:22

  Sudan'da Ömer el-Beşir açık ara önde Sudan'da yapılan seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in açık farkla önde gittiği, bazı seçim merkezlerinde yüzde 90 oranında oy aldığı bildirildi.

  F5HABER » 19.04.2015 14:22
 • İsrail 9 Filistinliyi gözaltına aldı 14:16

  İsrail 9 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail askerlerinin Batı Şeria ve Kudüs'te 9 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

  AJANSHABER » 19.04.2015 14:16 F5Haber'de Oku
 • İsrail 9 Filistinliyi gözaltına aldı 14:12

  İsrail 9 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail askerlerinin Batı Şeria ve Kudüs'te 9 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

  F5HABER » 19.04.2015 14:12
 • Akdeniz'de can pazarı 13:04

  Akdeniz'de can pazarı Akdeniz'de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 700 kaçak göçmen taşıyan tekne battı. Yüzlerce kişinin öldüğü bildirildi.

  F5HABER » 19.04.2015 13:04
 • New York'ta açıköğretim merkezi açılacak 12:54

  New York'ta "açıköğretim" merkezi açılacak Anadolu Üniversitesi Rektörü Gündoğan, ABD, Suudi Arabistan ve Bosna Hersek'te yeni açıköğretim sınav merkezleri kuracaklarını bildirdi.

  F5HABER » 19.04.2015 12:54