» » EMLAKTA SONDAKİKA »

Fatma Çelenk: Sürdürülebilirlik yaşayabilmektir!

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk İstanbul Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen KDS (Karar Destek Sistemleri) Sürdürülebilirlik 2013 Sempozyumu'nda öğrencilerle bir araya geldi

Fatma Çelenk: Sürdürülebilirlik yaşayabilmektir!

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk İstanbul Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen KDS (Karar Destek Sistemleri) Sürdürülebilirlik 2013 Sempozyumu'nda öğrencilerle bir araya geldi. Çelenk, "Sürdürülebilirlik yaşayabilmektir. Ve bunun için de her gün değişime ayak uydurmak gereklidir" dedi.

Gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde öncü projelere imza atan Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Birliği Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Karar Destek Sistemleri (KDS) Sürdürülebilirlik Sempozyumu 2013'e katılarak öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konuşmasında sürdürülebilirliğin günümüzde ne denli önemli bir yaklaşım olduğunu anlatarak başlayan Soyak Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk "Toplumda kültür değiştikçe alışkanlıklar da değişiyor. Daha önceleri tasarrufun çok önemli olduğu üretim toplumundan, tüketim toplumuna geçtik. Ancak her şeyi tüketmeye başlayınca tükenmeye başladığımızı gördük. İşte bu noktada da sürdürülebilirlik ortaya çıktı" dedi. Sürdürülebilirliğin ilk telaffuz edildiği yıllarda iklim değişimiyle baş gösterdiğini, ancak bugün enerji verimliliği ve tasarrufu gibi yaşamsal alanlarda çok önemli bir kavram olduğunu vurgulayan Çelenk "Sürdürülebilirlik bugün artık yaşayabilmektir. Ancak bu da yetmez, bu yaklaşımı yanınızdakilerin de benimsemesi gereklidir; bu sayede ve gelişime ayak uydurarak geleceğe ilerleyebiliriz" dedi. Sürdürülebilirlik konusunun enerjiyle yakından ilişkisine değinen F. Fatma Çelenk, mevcut binaları enerji verimli binalar haline getirerek %25'e varan enerji tasarrufu sağlanacağını ve bunun da yılda 6-7 milyar USD demek olduğunu da gençlerle paylaştı.

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk, Soyak Holding'te sürdürülebilirlik anlayışını bir kurum kültürü haline getirdiklerini ve hiç bitmeyecek bir maraton içerisinde elden ele bayrağın taşındığını vurguladı. "50 yılı aşkın gayrimenkul alanında tanınan marka olan Soyak'ın, faaliyet gösterdiği çimento, döküm ve enerji sektörlerindeki şirketlerine de, marka gücünün sinerjisini taşımak için yapılan kurumsallaşma ve yönetim sistemleri faaliyetlerinin entegre edilmesi önemli bir süreçti. Markanın sürdürülebilirliği konusunda, hem vizyon hem de iş stratejileri birbiriyle uyumlu olmalı. Biz de yarım asırlık bir markayı, hem geleceğe taşımak, hem yenilikçi ve lider yüzünü göstermek amacıyla çalışmalarımızı yürüttük" dedi.

Çelenk, konuşmasında Soyak'ın gerçekleştirdiği ilkleri de satır başlarıyla şu şekilde sıraladı:

"İlk özel Toplu Konut projesi" olan Soyak Göztepe, 1985 yılında 1500 dairenin üzerindeki en büyük site olma özelliğine sahipti. Böylelikle özel sektöre farklı bir bakış açısı getirdi.

1 milyon metrekare alan üzerine kurulu 3600 konutluk Soyak Olympiakent, TOKİ ile gerçekleştirilen "ilk hasılat paylaşımlı" en büyük proje oldu. Böylelikle sektörde, müteahhit yada geliştiricilerin daha fazla yatırım yapabilmesine, sektöre daha fazla yeni yatırımcı çekilmesine olanak sağlandı.

"İnternet üzerinden konut satışını" başlatarak sektöründe bu alanda da bir ilki gerçekleştirdi.

Soyak, faaliyet gösterdiği sektörün gelişmesine katkı sağlamak ve kalite bilincinin yayılmasına öncülük etmek adına tedarikçilerinin ISO 9001:2000 Kalite Yönetim sistemini kurma çalışmalarına destek veren ilk firma oldu. Böylelikle sektöründe kurumsallaşma çalışmalarını başlattı.

2007senesinde "Ulusal Kalite Başarı Ödülü"ne layık görüldü. Gayrimenkul sektöründen bu ödüle hak kazanan ilk ve tek şirket oldu.

Küresel iklim değişikliği kapsamındaki çalışmalara 2000'li yılların başında başlayan Soyak, 2007 yılında İngiltere'den danışmanlık alarak, projelerinin uygunluk seviyesini tespit ettirdi. Aynı yıl sektöründeki ilk "sürdürülebilir yaşam" raporunu yayınladı ve sektörle paylaştı.

Holding Binası ön plana çıkarttığı toplu ulaşım, ışık kirliliğini azaltma, su verimliliği, enerji verimliliği, sera gazı emisyonlarını takip ve azaltma, çevre dostu malzeme satın alma, atık takip ve geri dönüşüm, bina içi yaşam kalitesini yükseltme uygulamaları ile "varolan binalar kategorisinde LEED sertifikasını" alan Türkiye'nin ilk binası olma ünvanına sahip oldu.

Soyak, Yapı Kredi işbirliğiyle yine bir ilke imza atarak Türkiye'nin 'Avantajlı Yeşil Konut Kredisi' uygulamasını başlattı.

Böylelikle Soyak Markasının sürdürülebilirlik anlayışı kapsamında ele aldığı konuları, bir taraftan sosyal sorumluk bir taraftan ise kurumsal strateji kapsamındaki iş modeline yansıtarak, gelecek yıllara hazırlandığını vurgulayan Çelenk, "Yarım asırlık bir markanın mevcudiyetini sürdürebilmesi elbette sürekli yenilenip, ihtiyaçları karşılayabilecek yaklaşımla değişimi yönetecek esnekliğe sahip olmasına bağlıdır. Sürdürülebilirlik bir kavramdan öte, bir markanın yaşayabilmesini aktaran bir süreç ve bir anlayıştır" dedi.

Haberin Alındığı Kaynak»www.emlaktasondakika.com

EN SON EMLAK HABERLERİ

 • Ekonominin lokomotifi yüzde 11 büyüdü 18:37

  Ekonominin lokomotifi yüzde 11 büyüdü Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen gayrimenkul sektörü analizi sonuçlandı. Rapora göre, yurt genelinde konut satışları yüzde 11 yükselişe geçti.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 18:37 F5Haber'de Oku
 • Kadın komutanlar çoğalacak! 18:27

  Kadın komutanlar çoğalacak! İçişleri Bakanlığı'na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı'na sözleşmeli kadın astsubay alınacağını duyurdu. Başvurular 29 Şubat'a kadar devam edecek.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 18:27 F5Haber'de Oku
 • İşte vatandaşın yeni yatırım aracı! 18:12

  İşte vatandaşın yeni yatırım aracı! İnşaat sektörünün vazgeçilmez aracı vinçler, vatandaş için de yeni yatırım aracı haline geldi. 1 milyon euroya alınan vinç, yılda 2 milyon doların üzerinde kar elde ettiriyor.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 18:12 F5Haber'de Oku
 • Dünyada bir ilk! Mutluluk Bakanlığı! 18:07

  Dünyada bir ilk! Mutluluk Bakanlığı! Birleşik Arap Emirlikleri, dünyada bir ilk olan uygulamayı yakın zamanda başlatacak. Yeni bakanlıkların kurulacağını ifade eden BAE Başbakanı Raşid el Maktum, Mutluluk Bakanlığı kurulacağını...

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 18:07 F5Haber'de Oku
 • Doğalgaz boru hattına dev teklif! 17:57

  Doğalgaz boru hattına dev teklif! BOTAŞ Genel Müdürlüğü binasında yapılan, Şırnak doğalgaz boru hattı ihalesine 4 firmadan teklif geldi. Tekliflerin en düşüğü 29 milyon dolar olurken, en yükseği de 124 milyon dolar oldu.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 17:57 F5Haber'de Oku
 • iPhone 7 seramik olacak! 17:47

  iPhone 7 seramik olacak! Apple'ın henüz çalışmaları devam eden yeni amiral gemisi iPhone 7 hakında çıkan iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Apple'ın ilk su geçirmez cihazı olma özelliği taşıyan iPhone 7'nin arkasının da...

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 17:47 F5Haber'de Oku
 • Hangi oda hangi renk olmalı? 17:05

  Hangi oda hangi renk olmalı? Filli Boya renk uzmanları buradan yola çıkarak hangi mekanlarda hangi renkleri tercih etmeli sorusunu yanıtlıyor.

  VATAN » 09.02.2016 17:05 F5Haber'de Oku
 • Masko'da yılın en büyük indirimi yurtdışına taştı 16:37

  Masko'da yılın en büyük indirimi yurtdışına taştı Türkiye'nin en büyük TIR reklam filosuyla ülke genelinde yaptığı tanıtımla dikkatleri üzerine çeken MASKO Mobilya Kenti, bu kez de düzenlediği indirim kampanyasıyla adından söz ettiriyor.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 16:37 F5Haber'de Oku
 • O bölgede tapu sorunu bitiyor! 16:22

  O bölgede tapu sorunu bitiyor! Kağıthane Belediye Başkanı Kılıç, Emlak İstimlak Müdürlüğü ile gerçekleşen toplantıda, Kağıthane halkına müjde verdi. Tapu sorunu yıl sonuna kadar bitmniş olacak.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 16:22 F5Haber'de Oku
 • Vodafone Arena'da çalışmalar son hız devam! 15:57

  Vodafone Arena'da çalışmalar son hız devam! Siyah-beyazlı camianın heyecanla beklediği Vodafone Arena stadında çatı bloğu izolasyon çalışmalarına başlandı.

  EMLAK EKİ » 09.02.2016 15:57 F5Haber'de Oku
PageSkinBanner
PageSkinBanner