» » EMLAKTA SONDAKİKA »

Fatma Çelenk: Sürdürülebilirlik yaşayabilmektir!

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk İstanbul Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen KDS (Karar Destek Sistemleri) Sürdürülebilirlik 2013 Sempozyumu'nda öğrencilerle bir araya geldi

Fatma Çelenk: Sürdürülebilirlik yaşayabilmektir!

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk İstanbul Kültür Üniversitesi'nde düzenlenen KDS (Karar Destek Sistemleri) Sürdürülebilirlik 2013 Sempozyumu'nda öğrencilerle bir araya geldi. Çelenk, "Sürdürülebilirlik yaşayabilmektir. Ve bunun için de her gün değişime ayak uydurmak gereklidir" dedi.

Gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde öncü projelere imza atan Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk, İstanbul Kültür Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Birliği Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Karar Destek Sistemleri (KDS) Sürdürülebilirlik Sempozyumu 2013'e katılarak öğrencilerle bir araya geldi.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konuşmasında sürdürülebilirliğin günümüzde ne denli önemli bir yaklaşım olduğunu anlatarak başlayan Soyak Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk "Toplumda kültür değiştikçe alışkanlıklar da değişiyor. Daha önceleri tasarrufun çok önemli olduğu üretim toplumundan, tüketim toplumuna geçtik. Ancak her şeyi tüketmeye başlayınca tükenmeye başladığımızı gördük. İşte bu noktada da sürdürülebilirlik ortaya çıktı" dedi. Sürdürülebilirliğin ilk telaffuz edildiği yıllarda iklim değişimiyle baş gösterdiğini, ancak bugün enerji verimliliği ve tasarrufu gibi yaşamsal alanlarda çok önemli bir kavram olduğunu vurgulayan Çelenk "Sürdürülebilirlik bugün artık yaşayabilmektir. Ancak bu da yetmez, bu yaklaşımı yanınızdakilerin de benimsemesi gereklidir; bu sayede ve gelişime ayak uydurarak geleceğe ilerleyebiliriz" dedi. Sürdürülebilirlik konusunun enerjiyle yakından ilişkisine değinen F. Fatma Çelenk, mevcut binaları enerji verimli binalar haline getirerek %25'e varan enerji tasarrufu sağlanacağını ve bunun da yılda 6-7 milyar USD demek olduğunu da gençlerle paylaştı.

Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü F. Fatma Çelenk, Soyak Holding'te sürdürülebilirlik anlayışını bir kurum kültürü haline getirdiklerini ve hiç bitmeyecek bir maraton içerisinde elden ele bayrağın taşındığını vurguladı. "50 yılı aşkın gayrimenkul alanında tanınan marka olan Soyak'ın, faaliyet gösterdiği çimento, döküm ve enerji sektörlerindeki şirketlerine de, marka gücünün sinerjisini taşımak için yapılan kurumsallaşma ve yönetim sistemleri faaliyetlerinin entegre edilmesi önemli bir süreçti. Markanın sürdürülebilirliği konusunda, hem vizyon hem de iş stratejileri birbiriyle uyumlu olmalı. Biz de yarım asırlık bir markayı, hem geleceğe taşımak, hem yenilikçi ve lider yüzünü göstermek amacıyla çalışmalarımızı yürüttük" dedi.

Çelenk, konuşmasında Soyak'ın gerçekleştirdiği ilkleri de satır başlarıyla şu şekilde sıraladı:

"İlk özel Toplu Konut projesi" olan Soyak Göztepe, 1985 yılında 1500 dairenin üzerindeki en büyük site olma özelliğine sahipti. Böylelikle özel sektöre farklı bir bakış açısı getirdi.

1 milyon metrekare alan üzerine kurulu 3600 konutluk Soyak Olympiakent, TOKİ ile gerçekleştirilen "ilk hasılat paylaşımlı" en büyük proje oldu. Böylelikle sektörde, müteahhit yada geliştiricilerin daha fazla yatırım yapabilmesine, sektöre daha fazla yeni yatırımcı çekilmesine olanak sağlandı.

"İnternet üzerinden konut satışını" başlatarak sektöründe bu alanda da bir ilki gerçekleştirdi.

Soyak, faaliyet gösterdiği sektörün gelişmesine katkı sağlamak ve kalite bilincinin yayılmasına öncülük etmek adına tedarikçilerinin ISO 9001:2000 Kalite Yönetim sistemini kurma çalışmalarına destek veren ilk firma oldu. Böylelikle sektöründe kurumsallaşma çalışmalarını başlattı.

2007senesinde "Ulusal Kalite Başarı Ödülü"ne layık görüldü. Gayrimenkul sektöründen bu ödüle hak kazanan ilk ve tek şirket oldu.

Küresel iklim değişikliği kapsamındaki çalışmalara 2000'li yılların başında başlayan Soyak, 2007 yılında İngiltere'den danışmanlık alarak, projelerinin uygunluk seviyesini tespit ettirdi. Aynı yıl sektöründeki ilk "sürdürülebilir yaşam" raporunu yayınladı ve sektörle paylaştı.

Holding Binası ön plana çıkarttığı toplu ulaşım, ışık kirliliğini azaltma, su verimliliği, enerji verimliliği, sera gazı emisyonlarını takip ve azaltma, çevre dostu malzeme satın alma, atık takip ve geri dönüşüm, bina içi yaşam kalitesini yükseltme uygulamaları ile "varolan binalar kategorisinde LEED sertifikasını" alan Türkiye'nin ilk binası olma ünvanına sahip oldu.

Soyak, Yapı Kredi işbirliğiyle yine bir ilke imza atarak Türkiye'nin 'Avantajlı Yeşil Konut Kredisi' uygulamasını başlattı.

Böylelikle Soyak Markasının sürdürülebilirlik anlayışı kapsamında ele aldığı konuları, bir taraftan sosyal sorumluk bir taraftan ise kurumsal strateji kapsamındaki iş modeline yansıtarak, gelecek yıllara hazırlandığını vurgulayan Çelenk, "Yarım asırlık bir markanın mevcudiyetini sürdürebilmesi elbette sürekli yenilenip, ihtiyaçları karşılayabilecek yaklaşımla değişimi yönetecek esnekliğe sahip olmasına bağlıdır. Sürdürülebilirlik bir kavramdan öte, bir markanın yaşayabilmesini aktaran bir süreç ve bir anlayıştır" dedi.

Haberin Alındığı Kaynak»www.emlaktasondakika.com

EN SON EMLAK HABERLERİ

 • Moment İstanbul ilgi odağı olmayı sürdürüyor! 16:42

  Moment İstanbul ilgi odağı olmayı sürdürüyor! İstanbul Anadolu Yakası'nda E-5 Otoyolu'nun yanıbaşında hayata geçirilen Moment İstanbul, konumu ve sosyal alanları ile yatırımcıları kendine çekiyor

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 16:42 F5Haber'de Oku
 • Güneş santraliyle rekor üretim hedefliyor! 16:02

  Güneş santraliyle rekor üretim hedefliyor! Limak Enerji İcra Kurulu Başkanı Ergüven, "Güneş alanındaki başlangıç noktamız olan Konya'daki Apa GES projemizin, en geç 2017'de çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı...

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 16:02 F5Haber'de Oku
 • Ordu-Giresun Havalimanı'nda bilet satışları başladı! 15:17

  Ordu-Giresun Havalimanı'nda bilet satışları başladı! Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ordu-Giresun Havalimanı'nda Türk Hava Yolları'nın bilet satışlarına başladığının müjdesini verdi

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 15:17 F5Haber'de Oku
 • Çalışanlar için önemli karar! 14:42

  Çalışanlar için önemli karar! Bir kamyon sürücüsü, 9 yıldır süren hizmet tespiti ve alacak davasını Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 14:42 F5Haber'de Oku
 • O ilçe değerine değer kattı! 14:12

  O ilçe değerine değer kattı! İstanbul'un ilçelerinde konut metrekare fiyatları her geçen yıl artarken, Beşiktaş değerine değer katan ilçeler arasında başı çekti.

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 14:12 F5Haber'de Oku
 • Pastayı büyütüp artış yaptık 13:27

  Pastayı büyütüp artış yaptık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP'nin, "emekliye iki ikramiye, asgari ücretin bin 500 liraya çekilmesi, taşeron işçilerin kadroya alınması" gibi seçim vaatlerini Avrupa'ya göçmen...

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 13:27 F5Haber'de Oku
 • Hayalinizdeki eve az kaldı! 12:32

  Hayalinizdeki eve az kaldı! Sinpaş Yapı tarafından Sancaktepe'de hayata geçirilen Sinpaş Köyceğiz şehrin gürültüsünden uzak doğal bir yaşama bekliyor.

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 12:32 F5Haber'de Oku
 • Genç işsizlere müjde! 12:07

  Genç işsizlere müjde! Resmi Gazete'de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, İŞKUR tarafından 31 Aralık 2016 tarihine kadar yürütülecek işbaşında eğitim programına katılan 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük genç...

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 12:07 F5Haber'de Oku
 • Sosyal yardım 33 milyar liraya ulaştı! 11:37

  Sosyal yardım 33 milyar liraya ulaştı! Hükümetin yoksul, şehit yakını, engelliler, kimsesiz çocuklar, eşi vefat eden kadınlar, şiddet mağduru kadınlar ile muhtaç asker aileleri gibi dezavantajlı vatandaşlar için sağladığı yardımlar son 13...

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 11:37 F5Haber'de Oku
 • Zorlu Center o hizmetten ücret alacak! 11:12

  Zorlu Center o hizmetten ücret alacak! Zorlu Center'da otopark ücretli oluyor. Aracını otoparka bırakanlar yüzünden yarından itibaren ücret alınmaya başlanacak. Otoparkta 1-4 saat 5 TL, 12-24 saat 50 TL olacak.

  EMLAK EKİ » 26.04.2015 11:12 F5Haber'de Oku