» » EĞİTİM NEREDE »

Sabahattin Ali Almanya'da anıldı

Bir dönem Almanyada yaşayan ünlü yazar Sabahatin Ali, ölümünün 65inci yılında Kölnde anıldı. Kızı Prof. Dr. Filiz Ali babasını anlattı.

Sabahattin Ali Almanya'da anıldı

Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan gibi romanlarının yanı sıra öyküleri, şiirleri ile Türk edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Sabahattin Ali, 2 Nisan 1948de Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken öldürülmüştü. Yazarın 65inci ölüm yıldönümünde Almanyanın Köln kentinde de Türkiye-Almanya Kültür Forumu tarafından Başın Öne Eğilmesin başlığı altında bir anma toplantısı düzenlendi. Toplantıya yazarın müzikbilimci kızı Prof. Dr. Filiz Ali de katıldı. Filiz Ali babasını DWye anlattı.

Türk edebiyatı dünyada fazla tanınmasa da çok iyi yazarlara sahip. Sizce Sabahattin Aliyi Türk edebiyatı içinde özel kılan nedir?

Sabahattin Ali çok kısa hayatı içerisinde çok eser vermiş olan bir yazar. Ben onu müzikte Mozart ile karşılaştırıyorum. Sabahattin Ali de bir yerde üstün yetenekli bir insan, hatta şimdi onun gibi insanlara hiperaktif diyorlar, 10 parmağında 10 marifet olan cinsten. Etrafında top patlasa yazı yazamaya devam edebilen, kitaplarını, hikâyelerini, romanlarını kafasında oluşturduktan sonra çok hızlı bir şekilde kâğıda dökebilen, hızlı yazan, çok hızlı yaşayan, edebiyatın dışında pek çok merakı olan bir insan. Mesela Sabahattin Ali çok iyi bir amatör fotoğrafçıdır, Almanyadan döndükten sonraki bütün hayatını neredeyse belgelemiştir. Tabii sadece kendi hayatını değil, çevresini, yaşadığı şehirleri, köylüsüyle şehirlisiyle Türk insanını teker teker belgelemiştir. Aynı zamanda Anadoluda gittiği her yeri Binlerce fotoğraf galerisi vardır. Çevirmendir, Almancadan çevirdiği kitaplar, gazeteciliği Yani 41 yıllık yaşamı içerisinde 80 yıllık işi birmiş ve yaratmış bir yazar olduğu için bence çok önemli bir yazardır. Aynı zamanda kendisinden sonra gelen yazarların önünü açmış olan bir yazardır, mesela Yaşar Kemal onu örnek almıştır. Bana kaç kere söylemiştir eğer Kuyucaklı Yusuf olmasaydı ben İnce Memedi yazamazdım demiştir.

Almanyadan ve Almancadan bahsettiniz Sabahattin Alinin Almanyayla bağlantısı tam olarak nedir ve hayatını nasıl etkilemiştir?

Sabahattin Ali Almanyaya 1928 yılında geliyor ve zannediyorum 1930da dönüyor. 1,5 yıl içerisinde inanılmaz bir hızla Almanca öğreniyor. Sadece Alman edebiyatını da değil Çocukluğumda evde 3 binin üzerinde kitap vardı. Ve bu kitaplar arasında Goethe külliyatı, Schiller külliyatı, Kleist külliyatı, Heine külliyatı.. Marx, Engels, Rosa Luxemburg Bunların dışında Almanca üzerinden Rus edebiyatı, Fransız edebiyatı. Müthiş bir hızla dünya edebiyatını o 1,5 yıllık Almanya tecrübesi içerisinde öğrendikleriyle birleştirmiş ve onu sonradan devam ettirmiş, genişletmiş bir insandı. Çok iyi, ana dili gibi Almanca konuşurdu.

Biz Sabahattin Aliyi bir yazar olarak tanıyoruz, ama o sizin babanız ve hayatınızın bir dönemini birlikte geçirdiniz, ne yazık ki kısa bir dönem de olsa Onun kızı olmak sizin hayatınızı nasıl etkiledi?

Ben onun kızı olduğum için şimdi ne oldumsa oldum, ona layık olmak için yaşadım yaşıyorum, ona layık olmak için mesleğimde daima en iyiyi bulmaya çalıştım. Babamın bana yaşadığı sürece öğrettiklerini, hayatla ilgili prensiplerini, hayata bakışını, insana bakışını kendi hayatımda da devam ettirmeye çalıştım. Onun adalet duygusunu devam ettirmeye, insanlara duyduğu sevgiyi devam ettirmeye çalıştım.

Sabahhatin Alinin en çok bilinen romanı Kürk Mantolu Madonna artık gençlerin de elinden düşürmediği kitaplardan biri. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Gençlerin ruhunu okumuş vakti zamanında herhalde. Gençlere çok hitap ediyor. Ama bir de gençler şimdiye kadar belki de Sabahattin Ali ile tanışmamıştı. Bir şekilde liselerde okunmaya başlamasıyla, edebiyat öğretmenlerinin de etkisiyle, Sabahattin Ali gençlere ulaştı. Geç ulaştı ama hakikaten çok iyi ulaştı. Bütün bunlar tabii ki öğretmenlerin katkısıyla oldu. Ben öğretmenlere de çok teşekkür ediyorum. Kitap okumayı sevmeyen bir ulusuz. Hele internet hayatımıza girdikten sonra kitap okumayı iyice bırakmış bulunuyoruz. O durumda bile bu kadar okunması ve sevilmesi mucizedir.

Sabahattin Ali düşünceleri nedeniyle birçok kere cezaevine girip çıkmış ve faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş bir yazar. O günden bu yana Türkiyenin düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda yol aldığını düşünüyor musunuz?

Düşünce özgürlüğü meselesi üzerine uzun yıllardır mücadele veriyor aydınlarımız. Fakat bizim kültürümüzde tahammülsüzlük diye bir şey var, sadece siyasetçilerde değil insanımızda da tahammülsüzlük var. Çok zor yol alınıyor. Hâlâ insanların düşündüklerini özgürce söyleyebilmeleri sorun olabiliyor. Mesela son olarak Fazıl Say meselesi var karşımızda. Bir insan sizin kabul etmediğiniz şeyleri düşünüp söylüyorsa ona da müsamaha göstermeniz gerekir.

Sabahattin Alinin bazı kitapları Almancaya çevrildi, diğer eserlerinin çevirisi üzerinde de çalışmalar sürüyor. Dünya dillerine ne ölçüde girdi Sabahattin Alinin eserleri?

Esasında Sabahattin Alinin bütün eserleri pek çok dile çevrildi. Sosyalist ülkeler zamanında bütün Doğu Avrupa dillerine çevrildi. Rusça, Sırpça, Lehçe, Çekçe 1970lerden itibaren örneğin Fransızcaya çevrildi, sonra Almancaya çevrildi. İngilizceye hala çevrilmedi, büyük bir eksiklik olarak görüyorum onu. Herhalde günün birinde İngilizceye de çevrilecektir. İspanyolcaya çevrildi, bu çok önemli. Sabahattin Alinin en büyük şanssızlığı budur bence, Avrupa dillerine zamanında çevrilememiş olması.

DW.DE

Haberin Alındığı Kaynak»www.egitimnerede.com

EN SON EĞİTİM HABERLERİ

 • KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı 17:22

  KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki 2 bin 159 kadro ve pozisyon için yerleştirme sonuçlarını açıkladı

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 17:22 F5Haber'de Oku
 • Memurluk tercih sonuçları açıklandı 17:07

  Memurluk tercih sonuçları açıklandı ÖSYM, bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki 2 bin 159 kadro ve pozisyona yerleştirme sonuçlarını açıkladı.

  İSTANBUL AJANSI » 01.12.2015 17:07 F5Haber'de Oku
 • Yaz okulu açma yetkisi senatoda 17:04

  Yaz okulu açma yetkisi senatoda YÖK, 2015-2016 eğitim öğretim döneminden itibaren, dönem başlamadan önce öğrencilere duyurulmak şartıyla, yükseköğretim kurumlarında yaz öğretimi açılması hususunda ilgili yükseköğretim kurumunun...

  F5HABER » 01.12.2015 17:04
 • Öğrenci bursları hangi hallerde kesilir? 08:17

  Öğrenci bursları hangi hallerde kesilir? Sigortalı işe giren öğrencinin bursu kesilir mi? Hangi durumlardan burs kesilir ve yurt mahrumiyeti yaşanır?

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 08:17 F5Haber'de Oku
 • Öğretmenler öfke kontrolünü nasıl sağlamalı? 08:12

  Öğretmenler öfke kontrolünü nasıl sağlamalı? Okullarda eğitim öğretim sürerken, araya giren sınav dönemleri ve stresi eğitim hayatının tamamını etkiliyor. Öğretmenlerin bu özel zamanlarda sakin davranması gerekir ama nasıl?

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 08:12 F5Haber'de Oku
 • Sınırları Aşmak, Dostlar Kazanmak Projesi 06:22

  Sınırları Aşmak, Dostlar Kazanmak Projesi Genç Boşnaklar Derneği İstanbul ile Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı'nın 'Sınırları Aşmak, Dostlar Kazanmak' Projesi'nin kapanış yemeği Eyüp'te gerçekleştirildi.

  İSTANBUL AJANSI » 01.12.2015 06:22 F5Haber'de Oku
 • Türkiye'nin yüzde 2'si süper zeka 13:37

  Türkiye'nin yüzde 2'si süper zeka Üstün zekalı çocukların mevcut eğitim sisteminde diğer çocuklarla aynı eğitime tabii tutuldukları için dezavantajlı durumda olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı, bu çocuklar için özel...

  İSTANBUL AJANSI » 30.11.2015 13:37 F5Haber'de Oku
 • Ösym sınav takvimi 10:12

  Ösym sınav takvimi 2015 Ösym sınav takvimi

  MİSTİK ALEM » 30.11.2015 10:12 F5Haber'de Oku
 • Camiler kreşe dönüştü 01:22

  Camiler kreşe dönüştü Camiye gelen anneler Kur'an-ı Kerim öğrenirken, 4-6 yaş aralığındaki çocukları da oyun parkı ve kreş ortamında temel dini bilgilerle ilkokul öncesi kişisel gelişim eğitimi alıyor

  MİSTİK ALEM » 29.11.2015 01:22 F5Haber'de Oku
 • Büyük devlet adamları yetişecek 15:22

  Büyük devlet adamları yetişecek İstanbul Enderun Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen "Büyük Devlet Adamları Yetiştiren Bir Kurum Olarak Enderun" başlıklı konferans, Topkapı Sarayı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

  İSTANBUL AJANSI » 28.11.2015 15:22 F5Haber'de Oku