» » EĞİTİM NEREDE »

Miniklere emekliliği "Güven" öğretecek

SGK, ilköğretim öğrencilerini, emeklilik ve akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirmek amacıyla, Güven ile Sağlıklı Emeklilik isimli çizgi film ve çocuk kitabı hazırladı

Miniklere emekliliği 'Güven' öğretecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ilköğretim öğrencilerini, emeklilik ve akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirmek amacıyla Güven ile Sağlıklı Emeklilik isimli çizgi film ve çocuk kitabı hazırladı.

SGK, Güven ile Sağlıklı Emeklilik adlı kitapla çizgi filmi, 13-19 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında ilköğretim öğrencilerine dağıtıyor.

Kurum, serinin ikincisinde, öğrencilerin sosyal güvenlik, emeklilik ve akılcı ilaç kullanımının zararları gibi konularda sevilen çizgi karakterler yardımıyla bilinçlenmelerini hedefliyor.

Kitap ve çizgi film CDleri ile SGKnın bu yıl ki hedefi, yaklaşık 1 milyon ilköğretim öğrencisine dağıtmak.

Geçen yıl, sosyal güvenlik eğitim serisi kapsamında yayımlanan Güven ve Yarışçı Çocuklar adlı ilk kitap, yaklaşık 1,5 milyon ilköğretim çocuğuna dağıtılmıştı.

Keyifli bir emeklilik yaşayabilirsin

SGK uzmanları ve pedagoglar tarafından hazırlanan kitap ve çizgi filmde, sosyal güvenliği çocuklara yine Güven karakteri anlatıyor.

Kitap ve çizgi filmde, anne, baba, çocuk ve dededen oluşan 5 kişilik bir ailede, çocukların dedesine emekli olmadan önce ve sonra SGKnın sağladığı haklar anlatılıyor.

Buna göre, çocuklar dedesiyle parka oynamaya gidiyor, emekliliğin ne olduğunu soran çocuklara dedesi, İleride okulunu bitirip çalışmaya başladığında, Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olduğunu bilmen ve primlerinin yatırıldığını takip etmen gerekiyor. Bu sayede ileride emekli olabilir ve benim gibi keyifli bir emeklilik yaşayabilirsin ifadesiyle emekliliğin ne olduğunu anlatıyor.

Ayrıca, çocukların babasının hastalanmasıyla doktora gitmemesi, kendine göre ilaç kullanmasından dolayı kitapta, çocuklara akılcı ilaç kullanımı hakkında da bilgiler veriliyor.

Hikayenin bazı bölümlerinde çocukların karşısına çıkan çizgi karakter Güven, İnsanlar genç yaşta çalışma hayatına başlayıp, maaşlarının bir kısmını devlete yani Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırırlar. İşte bu paralarla SGK, çalışırken tedavi giderlerimizi karşılar, yaşlandığımızda ise çalışmadan maaş almamızı sağlar. Ayrıca emekli olunca da SGK, her türlü tedavi giderlerini yine karşılıyor mesajı veriyor ve nasıl emekli olunabileceğini anlatıyor.

Şefkat elini uzatmak için vardır

Hazırlanan çizgi film, ulusal çocuk kanallarında, TRT Çocukta, Yumurcak TV gibi kanallarda gösterilecek.

Çizgi filmi, RTÜK, TRT ve bütün ulusal çocuk kanallarına sosyal sorumluluk kapsamında yayınlanması için gönderen SGK, irtibata geçtiği yerel televizyon kanallarından da olumlu yanıt aldı.

Talim Terbiye Kurulu tarafından da uygun bulunan çizgi filmin, kısa süre sonra televizyonlarda gösterileceği kaydedildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kitabın ön sözünde, şunları kaydetti:

Geleceğimizin teminatı ve en değerli varlıklarımız siz çocuklar, bizim için her şeyden önemlisiniz. Bunun için hayatınızın her aşamasında yanınızda olmak, sizlere sağlıklı ve güvenli bir gelecek sunmak, bizim en önemli görevimizdir. Sosyal Güvenlik Kurumu, her bireye destek olmak ve şefkat elini uzatmak için vardır. Siz çocuklarımızın 18 yaşına kadar her şartta devlet güvencesi altında olduğunu ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Elinizdeki kitap, Emeklilik ve Akılcı İlaç Kullanımı gibi konularda bilgilenmeniz için hazırlandı. Okuyun, öğrenin, öğretin.

AA

Haberin Alındığı Kaynak»www.egitimnerede.com

EN SON EĞİTİM HABERLERİ

 • Camiler kreşe dönüştü 01:22

  Camiler kreşe dönüştü Camiye gelen anneler Kur'an-ı Kerim öğrenirken, 4-6 yaş aralığındaki çocukları da oyun parkı ve kreş ortamında temel dini bilgilerle ilkokul öncesi kişisel gelişim eğitimi alıyor

  MİSTİK ALEM » 29.11.2015 01:22 F5Haber'de Oku
 • Büyük devlet adamları yetişecek 15:22

  Büyük devlet adamları yetişecek İstanbul Enderun Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen "Büyük Devlet Adamları Yetiştiren Bir Kurum Olarak Enderun" başlıklı konferans, Topkapı Sarayı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

  İSTANBUL AJANSI » 28.11.2015 15:22 F5Haber'de Oku
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yarınlarda en büyük gurur abidemiz gençler olacaktır 08:37

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yarınlarda en büyük gurur abidemiz gençler olacaktır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gençlerimizden üzerilerindeki sorumluluğun bilinciyle çok büyük bir ülkenin, büyük bir milletin evlatları olmanın şuuruyla eğitim hayatlarını sürdürmelerini...

  İSTANBUL AJANSI » 28.11.2015 08:37 F5Haber'de Oku
 • YGS-LYS başvuru ve sınav tarihleri ne zaman? 21:02

  YGS-LYS başvuru ve sınav tarihleri ne zaman? YGS ve LYS sınavına girecek adaylar için başvuru işlemleri ne zaman başlıyor?

  MİSTİK ALEM » 27.11.2015 21:02 F5Haber'de Oku
 • Twitter'a değil kütüphanelere yönelin 17:38

  "Twitter'a değil kütüphanelere yönelin" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Bayburt Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Törende konuşan Erdoğan, öğrencilerden Twitter yerine kütüphanelere yönelmelerini istedi.

  F5HABER » 27.11.2015 17:38
 • Müziğin tarihsel serüveni 16:52

  Müziğin tarihsel serüveni Tarih vakfının bir klasik haline gelen perşembe konuşmaları devam ediyor.Bu hafta müzik kültürüne yaklaşımlar başlıklı müzik konusu ele alındı...

  İSTANBUL AJANSI » 27.11.2015 16:52 F5Haber'de Oku
 • TEOG'da bir soru iptal 21:35

  TEOG'da bir soru iptal Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavında, Fen ve Teknoloji dersinde yer alan bir sorunun iptal edildiğini bildirdi.

  F5HABER » 26.11.2015 21:35
 • TEOG sınavında bir soru iptal oldu 21:12

  TEOG sınavında bir soru iptal oldu Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sistemi kapsamında yapılan ortak sınavlarda Fen ve Teknoloji dersinde yer alan bir soruyu iptal etti.

  MİSTİK ALEM » 26.11.2015 21:12 F5Haber'de Oku
 • TEOG ile ilgili flaş karar 18:50

  TEOG ile ilgili flaş karar TEOG'da fen ve teknoloji sınavındaki 13. soru iptal edildi. İptal edilen soru tüm öğrenciler için doğru kabul edilecek.

  F5HABER » 26.11.2015 18:50
 • TEOG soru ve cevaplarının videolu yayını başladı 17:07

  TEOG soru ve cevaplarının videolu yayını başladı Sınavların soru ve cevapları, öğretmenlerin anlatımıyla videolu olarak "www.eba.gov.tr" internet adresinde yayınlanıyor.

  İSTANBUL AJANSI » 26.11.2015 17:07 F5Haber'de Oku