» » EĞİTİM NEREDE »

Çocuk yuvasındaki şiddet meclis gündeminde!

Eyüp Çocuk Yuvasında gördükleri şiddet yüzünden yuvadan kaçan çocukların dramı ses getirmeye devam ediyor.

Çocuk yuvasındaki şiddet meclis gündeminde!

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran bu haberle ilgili Mecliste bir soru önergesi verdi. CHPli Oran, Fatma Şahin tarafından cevaplanması üzere verdiği soru önergesinde bu kurumla ilgili ne tür çalışmalar başlatıldığını ve skandala adı karışan çalışanlarla ilgili ne tür işlemler yapıldığını da sordu.

İŞTE UMUT ORANIN SORU ÖNERGESİ

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Umut ORAN

İstanbul Milletvekili

Eyüp Çocuk Esirgeme Kurumunda uğradıkları şiddet ve dayak yüzünden kurumdan kaçmak zorunda kalan ve yaşları 10 ile 13 arasında değişen F.D , C.Y ve M.Pnin SÖZCÜ TVye yapmış olduğu açıklamalarda kurumda dayak yediklerini, kurum müdürünün kendilerini dövdüğünü öne sürmüşlerdir.

Bu kapsamda;

Bu çocuklar ne zaman söz konusu yurda yerleştirildiler?

Söz konusu Eyüp Yurdunun müdürü kimdir, daha önce kamuda nerelerde görev yapmıştır? Bu kişi hakkında daha önce açılmış herhangi bir adli-idari inceleme, soruşturma var mıdır, varsa sonucu ne olmuştur?

Söz konusu Eyüp Çocuk Esirgeme Kurumu yurdu daha önce kaç kaz denetimden geçti? Önceki denetimlerde müfettişlerin/denetçiler hangi kanıya vardılar, yurt müdürü ve çalışanları hakkında hangi işlemler yapıldı? Kurum hakkındaki önceki şikayet/inceleme konuları ne idi?

Bu yurtta toplam kaç resmi/özel/taşeron çalışanı görev yapmaktadır? Her birisinin öğrenim durumu ve filen yaptıkları görevler nelerdir? Yurtta kaç sosyal hizmet uzmanı, psikolog bulunmaktadır? Yurtta 15 Ağustos itibariyle toplam kaç çocuk barınmaktadır?

Burada kalan çocukların dövüldükleri, kolları arkadan bükülüp yere yatırıldıkları, tokatlandıkları doğru mudur?

Yurtta tutulan çocuklara rehabilitasyon anlamında herhangi bir film izlettirilmekte midir? Bu amaçla ne tür filmler gösterilmektedir, bu filmleri kim hazırlamıştır, içerikleri nedir?

Sözcü Gazetesi Taksim meydanında görüştüğü ve Eyüp Çocuk Yuvasından kaçan üç çocuğun dayak skandalı haberini yayınladığında duyarlı halkın tepkisi büyük oldu. Bakanlık haberi kendilerine gönderdikten sonra bu kurumdaki çalışanlarla ilgili soruşturma başlatacaklarını belirtti. Bunun haricinde konu ile ilgili ne SÖZCÜye ne de Kamuoyuna bir açıklama yapılmadı. Skandala adı karışan görevliler bu kurumda ve hala bu çocuklarla birlikteler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Fatma Şahin,Twitterında Mısırdaki ölen çocuklar için yürek dayanmıyor derken, bakanlığına bağlı bu kurumda sevgiye aç bu çocuklar için herhangi bir açıklama yapmadı. Biz de haklı olarak sorduk Sayın Şahin bu çocuklara yüreğiniz dayanıyor mu? :

Dayak skandal haberimizi izleyen ve bize ulaşan kurumun iki eski çalışanı, yuvadan kaçan üç çocuğun SÖZCÜye anlattıklarının tamamen doğru olduklarını belirterek kurumla ilgili yürek dayanmayacak iddialarda bulundular. İki eski çalışanın anlattığına göre bu kurumda sevgiye muhtaç çocukları sevgiyle değil dayakla besliyorlardı. Ve bu şiddetten engelli çocuklar da nasibini fazlasıyla alıyorlardı. İddialar bununla da bitmiyordu kurum müdürü kendi çocuğunu kurumda kalan çocuklar gibi gösterip onlara uygulanan imkanlardan yararlandiriyordu. Kendi evini kiraya verip, devletin lojmanına taşınıp ve oranın dekorasyon masraflarının faturasını devlete ödetiyor. Yuvadaki çocuklarının kullanımı için tahsis edilmiş aracı kendi özel işleri için kullanıp çocuklara araç gerektiğinde çocuklar taksi ile gönderiliyor. Kimsesiz çocuklara her ay devlet tarafından verilen harçlıklarına kurumda çalışan bazı ögretmen ve bakıcı ablalarının el koyduğuda iddialar arasında.

Sözcü

Haberin Alındığı Kaynak»www.egitimnerede.com

EN SON EĞİTİM HABERLERİ

 • KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı 17:22

  KPSS yerleştirme sonuçları açıklandı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki 2 bin 159 kadro ve pozisyon için yerleştirme sonuçlarını açıkladı

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 17:22 F5Haber'de Oku
 • Memurluk tercih sonuçları açıklandı 17:07

  Memurluk tercih sonuçları açıklandı ÖSYM, bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki 2 bin 159 kadro ve pozisyona yerleştirme sonuçlarını açıkladı.

  İSTANBUL AJANSI » 01.12.2015 17:07 F5Haber'de Oku
 • Yaz okulu açma yetkisi senatoda 17:04

  Yaz okulu açma yetkisi senatoda YÖK, 2015-2016 eğitim öğretim döneminden itibaren, dönem başlamadan önce öğrencilere duyurulmak şartıyla, yükseköğretim kurumlarında yaz öğretimi açılması hususunda ilgili yükseköğretim kurumunun...

  F5HABER » 01.12.2015 17:04
 • Öğrenci bursları hangi hallerde kesilir? 08:17

  Öğrenci bursları hangi hallerde kesilir? Sigortalı işe giren öğrencinin bursu kesilir mi? Hangi durumlardan burs kesilir ve yurt mahrumiyeti yaşanır?

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 08:17 F5Haber'de Oku
 • Öğretmenler öfke kontrolünü nasıl sağlamalı? 08:12

  Öğretmenler öfke kontrolünü nasıl sağlamalı? Okullarda eğitim öğretim sürerken, araya giren sınav dönemleri ve stresi eğitim hayatının tamamını etkiliyor. Öğretmenlerin bu özel zamanlarda sakin davranması gerekir ama nasıl?

  MİSTİK ALEM » 01.12.2015 08:12 F5Haber'de Oku
 • Sınırları Aşmak, Dostlar Kazanmak Projesi 06:22

  Sınırları Aşmak, Dostlar Kazanmak Projesi Genç Boşnaklar Derneği İstanbul ile Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı'nın 'Sınırları Aşmak, Dostlar Kazanmak' Projesi'nin kapanış yemeği Eyüp'te gerçekleştirildi.

  İSTANBUL AJANSI » 01.12.2015 06:22 F5Haber'de Oku
 • Türkiye'nin yüzde 2'si süper zeka 13:37

  Türkiye'nin yüzde 2'si süper zeka Üstün zekalı çocukların mevcut eğitim sisteminde diğer çocuklarla aynı eğitime tabii tutuldukları için dezavantajlı durumda olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı, bu çocuklar için özel...

  İSTANBUL AJANSI » 30.11.2015 13:37 F5Haber'de Oku
 • Ösym sınav takvimi 10:12

  Ösym sınav takvimi 2015 Ösym sınav takvimi

  MİSTİK ALEM » 30.11.2015 10:12 F5Haber'de Oku
 • Camiler kreşe dönüştü 01:22

  Camiler kreşe dönüştü Camiye gelen anneler Kur'an-ı Kerim öğrenirken, 4-6 yaş aralığındaki çocukları da oyun parkı ve kreş ortamında temel dini bilgilerle ilkokul öncesi kişisel gelişim eğitimi alıyor

  MİSTİK ALEM » 29.11.2015 01:22 F5Haber'de Oku
 • Büyük devlet adamları yetişecek 15:22

  Büyük devlet adamları yetişecek İstanbul Enderun Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen "Büyük Devlet Adamları Yetiştiren Bir Kurum Olarak Enderun" başlıklı konferans, Topkapı Sarayı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

  İSTANBUL AJANSI » 28.11.2015 15:22 F5Haber'de Oku