HABERLER»GÜNDEM»BORSAGÜNDEM»16 Ocak 2014 Perşembe, 02:29

Ses kaydında neler var?

Gülen'in ses kayıtlarında adı geçen Uganda'daki rafineri 3.5 milyar varil petrol rezervi bulunan ülkede ilk rafineri. Proje ihalesi henüz sonuçlanmadı

Ses kaydında neler var?

Fethullah Gülen'in gündem yaratan ses kayıtlarında, Uganda'daki bir rafineri projesi dikkat çekiyor. Kayıtlara göre, Gülen'e bilgi veren kişi, Uganda Devlet Başkanı haber göndererek, rafineri ihalesine büyük Türk şirketlerin katılmasından duyacağı memnuniyeti ifade ediyor.

Hürriyet Ekonomi'deki habere göre aynı kişi, rafinereyi Türkiye'den Koç Holding'i teklif edebileceklerini söylerken, daha sonraki bir görüşmede, Koç Grubu'na henüz teklif götürülmediği belirtiliyor. Doğalgaz ithalatı yapan Fatih Baltacı'nın iki ayrı ülke ile görüştüğü fakat ilgili bulamadığı da kaydediliyor. İşte sözü geçen bu rafineri, aslında Uganda için oldukça önem taşıyor. Çünkü rafineri, hayata geçtiğinde ülkenin ilk petrol rafinerisi olacak. Günde 60 bin varil petrol işleme kapasiteli rafineri, yaklaşık 3 milyar dolara mal olacak. Rafinerinin 2017-18 gibi devreye girmesi bekleniyor. Yaklaşık 3 milyar dolara mal olacak rafineri, Uganda'nın batısında inşa edilecek. Rafineride, Çinli CNOOC, Fransız Total SA ve İngiliz Tullow Oil'in çıkarttığı ham petrol işlenecek. Rafineri projesinin finansmanından ise yüzde 40 Uganda devleti, yüzde 60 ise ihaleyi kazanan şirket sorumlu olacak. Rafineriden çıkacak ürünler sadece Uganda değil, Afrika'da birçok pazara sunulacak.

LİSTEDE TÜRK ŞİRKET YOK

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, geçtiğimiz ekim ayında rafineri için açılan ihalede dünya çapından 75 firma şartname alırken, sadece altı konsorsiyum kısa listeye kaldı. Bu şirketler ise Çin'den China Petroleum Pipeline Bureau, Japonya'dan Merubeni Corporation, İngiltere'den Petrofac, Rusya'dan RT-Global Resources, Güney Kore'den SK Energy ve Hollanda sahipliğindeki Vitol oldu.

UGANDA VE PETROL

Nijerya, Angola, Güney Sudan ve Uganda, Sahra Altı Afrika'nın en büyük petrol yataklarına sahip ülkeler.

Uganda'da yaklaşık 3.5 milyar varil petrol olduğu tahimn ediliyor. Rafinerinin kapasitesi günlük 60 bin varil olacak.

Uganda'nın batısında Hoima'da inşa edilecek.

Rafineride üretilecek ürünler, sadece Uganda değil, Ruanda, Burundi, Sudan, Kenya ve Tanzanya gibi diğr ülkelere de verilecek.

Rafineride dizel, benzin, gaz yağı, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünleri üretilecek.

İFTARA SPONSORLUK

Fethullah Gülen'le 14 Ekim 2013'de yapılan telefon görüşmesinde Koç Grubu'na ait Tüpraş rafinerisine yapılan denetim konuşuluyor. Ekimde gerçekleştiği belirtilen bu görüşmede Gülen, "Zannediyorum tedbir aldılar, haberdardılar" diyor. Bilgi veren kişi de teşekkür ettiklerini ifade ediyor. Tüpraş'a ilk denetimi geçtiğimiz yıl temmuzda yapıldı. İkincisi ise aralıkta gerçekleşti. Bu arada Fettullah Gülen'e bilgi veren kişi Mustafa Koç'un kendisini aradığını, memnuniyetle sponsor olmak istediklerini söylüyor. Ayrıca Adnan Polat'ın da destek olacağı belirtiliyor. Bahsedilen sponsorluk kasım ayında Lütfi Kırdar'da yapılan Muharrem Orucu İftarı'na. Koç ve Polat bu iftarın sponsorluğunu üstlendi. Koç Grubu ayrıca Türkçe Olimpiyatları'nın sponsorları arasında da yer almıştı.

TÜRKİYE LOBİ YAPIYOR

The Observer gazetesinde 20 Temmuz 2012'de yer alan bir haberde, "Milyar dolarlık petrol rafinerisi için uluslararası şirketler yoğun şekilde lobi yapmaya başladı. Çinli CNOOC ve China National Petroleum Corporation'un yanı sıra Fransız, Rus, Türk ve İranlı şirketler lobi yapıyor" denildi.

BALTACI KİMDİR?

Telefon kayıtlarında adı geçen, Uganda'daki rafineri ihalesi için, ortağı olan iki ayrı ülkeyle görüştüğü öne sürülen işadamı Fatih Baltacı, Rusya'dan doğalgaz ithalatı yapıyor. Baltacı'nın şirketi olan Enerco'da yüzde 40 Avusturyalı OMV'nin ortaklığı bulunurken, Rus Gazprom'un da şirkete yakınlığı biliniyor. Batı Hattı'ndan yılda 2.5 milyar metreküp doğalgaz ithal etme hakkını elinde bulunduran Enerco'ya, Rus Gazprombank'ın da ortak olacağı bilgisi geçtiğimiz yıl basında yer almıştı. Türkiye'de büyük çaplı yatırımları olan Azeri enerji devi Socar da, Baltacı ve Fettah Tamince ile doğalgaz ticaretinde ortak olmuştu.

THY NE KADAR PARASI KALDIĞINI SÖYLEMEDİ

Fethullah Gülen ile ona bilgi veren kişinin arasında 25 Aralık'ta gerçekleştiği belirtilen konuşmalardan birinde de Bank Asya'dan para çekilmesi konusu var. Konuşmada THY'nin yaklaşık 300 milyon TL'lik parasını çekebileceği ayrıca bir bankanın da benzer bir eylem gerçekleştirebileceği Fethullah Gülen'e aktarılıyor. Konuşmada geçen ‘banka'nın Takasbank olduğu iddiası ediliyor. Konuşmanın gündeme gelmesinin ardından kamu kuruluşlarının Bank Asya'dan çektiği paranın 900 milyon liraya kadar ulaştığı öne sürüldü. Ancak bu rakam konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

Gülen'e bilgi veren kişi cemaate yakın kişilerin 2001'de olduğu gibi bankaya destek olmak için kaynak arttırabileceğini belirtiyor. Fethullah Gülen'de bunu onaylıyor. Ancak Bank Asya'ya destek için ne kadar kaynak aktarıldığı net olarak bilinmiyor.

Gülen'in telefon görüşmelerinin sızmasının ardından dün THY'den de bir açıklama yapıldı. THY'nin açıklamasında "Yayınlanan haberlerde yazılan olaylar ve rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır ve halen ilgili bankada THY nakdi bulunmaktadır" denildi. Açıklamada aralık ayının son haftasındaki dalgalanma sonrası ihtiyaç duyulan likiditeye yönelik gerekli aksiyonlar alındığı belirtildi. Böylece THY, Bank Asya'dan para çektiğini açıklamış oldu. Ancak THY, ne kadar para çektiğini ve bankada kalan parasının miktarını açıklamadı.

Haberin Alındığı Kaynak»borsagundem.com

EN SON GÜNDEM HABERLERİ

 • Eski dostlar artık rakip 05:43

  Eski dostlar artık rakip Kurtlar Vadisi'ne bu defa sıkı bir rakip geliyor

  HABERTÜRK » 02.04.2015 05:43 F5Haber'de Oku
 • Acun'a cevap yargıdan! 03:37

  Acun'a cevap yargıdan! Acun Ilıcalı, yapımcısı olduğu ‘Ütopya' programındaki yarışmacılardan Semih Öztürk'ün mastürbasyon görüntülerini haber yapan Habertürk'ü, ‘karalama' kampanyası yapmakla suçlamıştı. Haberle ilgili...

  HABERTÜRK » 02.04.2015 03:37 F5Haber'de Oku
 • Kemal Derviş CHP'yi karıştırdı! 02:55

  Kemal Derviş CHP'yi karıştırdı! CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun bakanlık teklif ettiği Kemal Derviş partide büyük krize neden oldu. CHP'ye yıllarını veren eski yöneticiler Derviş'i 'CHP için varını yoğunu ortaya koyan insanlara...

  VATAN » 02.04.2015 02:55 F5Haber'de Oku
 • Savcı Kiraz öldürülmeden önce abdest aldı, namaz kıldı 02:42

  Savcı Kiraz öldürülmeden önce abdest aldı, namaz kıldı ağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde DHKC militanları tarafından rehin alınan ve şehit düşen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın son anlarını Timeturk Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek...

  YEDİ RENK HABER » 02.04.2015 02:42 F5Haber'de Oku
 • 'Kaderimi annem değiştirdi' 02:34

  'Kaderimi annem değiştirdi' 'Şeref Meselesi'nin güzel ve genç oyuncusu Burcu Biricik'in hayatı film gibi. Dinlerken duygulandığım, bir yanıyla tebrik ettiğim bir hayat... Hikayeyi bir de kahramanından dinlemelisiniz

  VATAN » 02.04.2015 02:34 F5Haber'de Oku
 • Evleri satılık! 02:23

  Evleri satılık! Kiraz, ailesinin de mağdur olduğu kan davasının bitmesi için köyün ileri gelenleriyle birlikte girişimlerde bulunup 15 yıl önce barışla sonuçlanmasına katkı yaptı

  HABERTÜRK » 02.04.2015 02:23 F5Haber'de Oku
 • Balyoz bitti, sıra generallikte 02:05

  Balyoz bitti, sıra generallikte Yeniden görülen Balyoz Planı davasında beraatlerine karar verilen 236 Türk Silahlı Kuvvetler mensubunun 54'ü için terfi imkânı da doğdu. Terfi hakkı doğan 30'a yakın kurmay albayın rütbesinin bu...

  HABERTÜRK » 02.04.2015 02:05 F5Haber'de Oku
 • Savcıdan çıkan kurşun polisin! 02:02

  Savcıdan çıkan kurşun polisin! Fuat Avni'den gündemi sarsan iddia geldi

  YEDİ RENK HABER » 02.04.2015 02:02 F5Haber'de Oku
 • 4 Nisan Kanlı Ay Tutulması hangi burcu nasıl etkileyecek 02:02

  4 Nisan Kanlı Ay Tutulması hangi burcu nasıl etkileyecek ilk tutulmada gökyüzünde öncül burçlarda Büyük Kare vardı. Bu durum önemli ve radikal değişikliklerin başlayacağına işaretti. Şimdi değişime direnirseniz zorlanacak, attığınız adımlar engellenecek!

  YEDİ RENK HABER » 02.04.2015 02:02 F5Haber'de Oku
 • Cinsel organın şeklinden karakter analizi 02:02

  Cinsel organın şeklinden karakter analizi Organlarımızın şekilleri karakterimizi nasıl etkiliyor? Krimonoloji dahil pek çok bilimsel karater analizinde bu bilgiler esas alınıyor.

  YEDİ RENK HABER » 02.04.2015 02:02 F5Haber'de Oku