» » AKTİF HABER »

Yeni Başbakanlık Binası Ne Zaman Açılıyor

TOKİ Başkanı Ahmet Karabel, yeni başbakanlık binasının son durumu hakkında bilgi verdi. Ne zaman açılıyor?

Yeni Başbakanlık Binası Ne Zaman Açılıyor

TOKİ Başkanı Ahmet Karlıbel, yeni Başbakanlık binasının 2014 yılında hizmete gireceğini söyledi. Bugün Gazetesi'ne konuşan Karlıbel, Başbakanlık binasıyla ilgili son durumu anlattı.

İşte o röportajdan ilgili bölüm;

YENİ BAŞBAKANLIK BİNASI 2014'TE

Yeni başbakanlık binası yapımı hangi aşamada?

Kızılay'daki güvenlik zaafı ile trafiği ve insan trafiği yoğunluğunu hepimiz biliyoruz. Ülkenin başbakanlık yerleşkesinin Türkiye'ye yakışır bir şekilde olmasını hepimiz arzu ediyoruz. Binayı 2014 yılında bitirmeye çalışıyoruz.

Bir mimari özelliği olacak mı?

Türkiye çeşitli medeniyetlerin zaman içerisinde var olduğu ve bin senedir de bizim var olduğumuz vatanımız. Dolayısıyla burada hem daha önceki medeniyetlerin mimarileri hem de Osmanlı, Selçuklu ve ilgili Türk beyliklerinin uyguladığı mimari örnekler var. Bunlardan bir konsept şeklinde Türkiye'ye yakışır bir yerleşke yapmaya çalışıyoruz.

Beyaz mı olacak?

Beyaz olduğu zaman daha geniş, daha ferah bir görüntü arz edecektir. Beyaz olması binayı daha ferah gösterir.

Başbakanlık binasının diğer kamu binalarından ayıran belirgin özelliği ne olacak?

Türkiye'ye yakışır bir bina olacak, görkemli olacak. Kat yükseklikleri gerekli yeterlilikte olacak. Çalışanlara ait hizmet binaları da inşa edilecek. Çalışanların her türlü sosyal ihtiyacına karşılık verecek bir mekân olacak. Büyük kapasiteli kapalı otoparkı, arşivleri, rekreasyon alanları olacak şekilde planlandı. Yeşil bina teknolojisi uygulanacak.

2014 Haziran'dan önce biter mi?

Sözleşmeye göre 2014'te bitecek. İç mimari özellikleri çok farklı olacak bir proje. Böyle bir başbakanlık binası Avrupa'da yapılsa herhalde 5-10 sene sürerdi. Avrupa'da mevcut büyük katedrallere baktığımız zaman bunların bir kısmının yapımı dört yüz sene sürmüş. Mesela, Barcelona'da yapılan bir katedral var. 1900 senesinde başlatılan inşaat hala devam ediyor. Biz kısa sürede yapıyoruz. Her milletin belli özellikleri var. Türkiye yükselme döneminde, ona uygun olarak süratle tamamlayacağız.

bugün

Haberin Alındığı Kaynak»www.aktifhaber.com